Jest decyzja Kościoła ws. oskarżeń o pedofilię wobec ks. Jankowskiego. Sprawa zostanie zamknięta

Gdańska Kuria nie zbada oskarżeń o molestowane dzieci przez ks. Henryka Jankowskiego. W uzasadnieniu decyzji, przesłanej jednej z ofiar księdza, powołano się na zasady zgodnie z którymi nie prowadzi się takich śledztw wobec osób zmarłych.

Oficjalne pismo ze zgłoszeniem przypadków molestowania przez ks. Henryka Jankowskiego przyszło do kurii metropolitalnej w Gdańsku na początku tego roku. Wysłała je Barbara Borowiecka, która wcześniej w m.in. w "Dużym Formacie" opowiadała o tym, jak w latach 60. była wykorzystywana przez duchownego. 

Teraz Borowiecka otrzymała odpowiedź od kanclerza gdańskiej kurii ks. Rafał Dettlaff - informuje wiez.com.pl. Informuje, że nie zostanie wszczęte postępowanie ws. jej oskarżeń. 

Z upoważnienia J. E. Sławoja Leszka Głódzia, Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego, uprzejmie informuję, że Kongregacja Nauki Wiary przesłała pismo, w którym w sposób jednoznaczny wyjaśnia, iż w sytuacji oskarżenia skierowanego po śmierci osoby oskarżanej, w tym wypadku Ks. Henryka Jankowskiego, prowadzenie postępowania procesowego jest niemożliwe

- czytamy w liście. "Kongregacja Nauki Wiary informuje, że sprawa została zamknięta, a wszelka dokumentacja z nią związana została przekazana do archiwum wspomnianej Kongregacji" - napisał ks. Dettlaff. 

Serwis magazynu "Więź" cytuje prawników kanonistów oraz przepisy, według których nie wszczyna się dochodzenia wobec zmarłych duchownych "chyba że zasadnym wydałoby się wyjaśnienie sprawy dla dobra Kościoła", zaś "publiczny wymiar zarzutów" może tu być wystarczającym uzasadnieniem. "Abp Głódź ukrywa bezczynność za watykańskimi wskazówkami" - komentuje na łamach serwisu dziennikarz Zbigniew Nosowski.

Więcej o:
Komentarze (419)
Kościół zamknął sprawę oskarżeń o molestowanie wobec ks. Jankowskiego
Zaloguj się
 • jacekczewa

  Oceniono 126 razy 114

  a czegóż można było się spodziewać po sukienkowych ... WYROKU ??????

 • pinio67

  Oceniono 107 razy 99

  Za to procederu żądania zwrotu "zagrabionych" dóbr kleszych, nawet jeśli "zagrabiono" je w XVI w. NIE ZAMKNIEMY NIGDY !!!

 • takaprawda3000

  Oceniono 84 razy 76

  A jakby żył to by nie prowadzili bo żyje. Czarna Mafia rządzi POLSKĄ.

 • maciek76

  Oceniono 78 razy 68

  Przecież oobiecują po śmierci życie wieczne, więc czemu umażają śledztwo?

 • erg72

  Oceniono 71 razy 65

  "Kuria nie zbada oskarżeń o molestowane dzieci przez ks. Henryka Jankowskiego." a co może jeszcze miała by wypłacić odszkodowania co?
  Tym całym biznesem (Kościołem rzymskokatolickim) powinna się zająć polska prokuratura, natychmiast i z urzędu.

 • jackanapes

  Oceniono 53 razy 47

  Jeżeli dobrze rozumiem, to konkluzja szanownej komisji sprowadza się do jednego krótkiego pierdnięcia.
  To nie my, to nie o nas, jesteśmy mocno zapracowani, skoczcie nam na dekiel.
  Ja tego nie przyjmuję.

 • pinio67

  Oceniono 44 razy 36

  ... a ta pani niech się spodziewa pozwu o naruszenie dobrego imienia kościoła ... Kur(w)ia postępowania nie zrobi. Śledztwa innej instytucji - nie było, nie ma i nie będzie. To na jakiej podstawie ta pani udowodni, że sama (i jej podobne) nie prowokowała przeświątobliwego ....?
  Najbardziej mdli widok idiotów, którzy - jak w Rosji za stalinem - gotowi są gnoić innych w obronie tej czarnej zarazy

 • emadox1327

  Oceniono 40 razy 34

  NO to pora nowe pomniki stawiać. Santo subito!

 • zycie_jest_piekne_lol

  Oceniono 41 razy 33

  Wyłudzacze, oszuści, przestępcy seksualni... Zwykli bandyci! Ten KrK nadaje się do natychmiastowej delegalizacji!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX