Niedziele handlowe 2019. Czy w niedzielę 13 października sklepy będą otwarte?

Od marca 2018 roku obowiązuje ustawa ograniczająca handel w niedziele i dni świąteczne. W związku z tym osoby, które planują zakupy w ostatni dzień tygodnia, muszą sprawdzać, czy w danym terminie otwarte są duże sklepy i centra handlowe. Czy w najbliższą niedzielę będzie można zrobić zakupy?
Zobacz wideo

Kolejna zmiana dotycząca terminów niedziel handlowych czeka nas już w 2020 roku. Od tego czasu niedziela bez zakazu handlu wypadać będzie maksymalnie siedem razy w roku. Sklepy i centra handlowe będą mogły być otwarte w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie oraz niedzielę poprzedzającą Wielkanoc. Dodatkowo niedziele handlowe mogą być wypaść w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Niedziele handlowe 2019. Czy w niedzielę 13 października zrobimy zakupy?

W 2019 roku obowiązuje jedna niedziela handlowa w miesiącu. Termin ten wypada pod koniec każdego miesiąca. Zgodnie z kalendarzem niedziel handlowych najbliższa niedziela 13 października nie jest handlowa. Tego dnia obowiązywać będzie zakaz handlu w centrach handlowych i dużych sklepach takich jak Tesco, Biedronka czy Lidl. Kolejna niedziela handlowa wypada 27 października.

Zakaz handlu w niedziele. Jakie sklepy mogą być otwarte mimo zakazu handlu?

Zakaz handlu w niedziele nie obowiązuje jednak we wszystkich placówkach usługowych i handlowych. Zakupy w niedziele można robić m.in. w aptekach, kawiarniach, cukierniach, stacjach benzynowych, kwiaciarniach, sklepach gdzie sprzedaje właściciel lub jego rodzina oraz w sklepach pełniących jednocześnie funkcję placówki pocztowej. Tego dnia otwarte mogą być np. sklepy franczyzowe jak Carrefour Express czy Żabka. O ich otwarciu decydują jednak właściciele danej placówki.

Więcej o: