Pogoda. Wysoko w górach warunki są zimowe. W niektórych regionach Polski możliwy deszcz ze śniegiem

Arktyczne powietrze, które napływa do Polski znad Skandynawii, spowodowało, że temperatura wyraźnie spadła. Biało jest m.in. w Tatrach, ale meteorolodzy przewidują, że deszcz ze śniegiem może spaść także na północnym wschodzie.
Zobacz wideo

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej informują, że w niedzielę 6 października śnieg zaobserwowano na stacjach w Dolinie Pięciu Stawów, Morskim Oku, Hali Gąsienicowej, Polanie Chochołowskiej oraz na Śnieżce. Najwięcej białego puchu zalega aktualnie na Kasprowym Wierchu - tam grubość pokrywy śnieżnej wynosi aż 33 cm.

O tym, że w górach panują zimowe warunki, dowiadujemy się także z mediów społecznościowych. Miłośnicy górskich wycieczek publikują wiele zdjęć, które przedstawiają zaśnieżone szczyty.

 
 

Pogoda. Synoptycy ostrzegają: Na północnym wschodzie krupa śnieżna i deszcz ze śniegiem

Prognoza pogody przygotowana przez IMGW pokazuje, że śnieg może dziś spaść nie tylko w górach. "W dzień na północy, wschodzie i w centrum kraju zachmurzenie przeważnie umiarkowane i duże, tylko rano liczne rozpogodzenia. Okresami przelotne opady deszczu, na północnym wschodzie także deszczu ze śniegiem lub krupy śnieżnej" - czytamy na portalu pogodynka.pl. Przewiduje się, że temperatura w ciągu dnia będzie wahać się od 6 stopni w Zakopanem i Suwałkach do 10 stopni w Opolu, Wrocławiu i Zielonej Górze, co oznacza, że wszelkie opady śniegu w miastach błyskawicznie zamienią się w wodę. Inaczej rzecz ma się na górskich szczytach, gdzie temperatura spadła poniżej zera.

TOPR i TPN ostrzegają przed trudnymi warunkami w Tatrach

Przypomnijmy, że w związku z opadami śniegu w Tatrach TOPR wydał komunikat, w którym ostrzega przed wyprawami w najwyższe partie gór. Podobne ogłoszenie opublikował Tatrzański Park Narodowy. "Warunki do uprawiania turystyki, zwłaszcza w wyższych partiach gór, są trudne. Od wysokości około 1400 m zalega świeży śnieg, a na niżej położonych szlakach również występują oblodzenia, więc jest bardzo ślisko" - czytamy na stronie internetowej TPN

 
Więcej o: