Kornel Morawiecki spocznie na Powązkach. Pogrzeb marszałka seniora będzie miał charakter państwowy

W sobotę 5 października w Warszawie odbędzie się pogrzeb Kornela Morawieckiego. Najpierw w Katedrze Polowej Wojska Polskiego zostanie odprawiona msza święta, a o godzinie 15 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbędzie się ceremonia pogrzebowa.
Zobacz wideo

W sobotę o godzinie 15 marszałek senior Kornel Morawiecki zostanie pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Wcześniej, w południe, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ulicy Długiej odbędzie się msza święta pogrzebowa w jego intencji. Uroczystości pogrzebowe Kornela Morawieckiego będą miały charakter państwowy. Udział w nich zapowiedział między innymi prezydent Andrzej Duda.

Pogrzeb Kornela Morawieckiego. Państwowy charakter uroczystości

Sobota to kolejny dzień pożegnania Kornela Morawieckiego. W piątek 4 października trumnę z jego ciałem wystawiono w Sali Kolumnowej. Hołd zmarłemu oddali Mateusz Morawiecki z rodziną, a także marszałkowie Sejmu i Senatu: Elżbieta Witek i Stanisław Karczewski oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska oraz wicepremier Jacek Sasin. Przy trumnie pełniono warty honorowe. Następnie przez kilka godzin Sala Kolumnowa była dostępna dla wszystkich osób chcących osobiście pożegnać marszałka seniora. W piątek wieczorem trumna została uroczyście wyniesiona z Sejmu i w kondukcie przeniesiona do Katedry Polowej Wojska Polskiego, gdzie późnym wieczorem odbyło się czterogodzinne czuwanie.

Kornel Morawiecki zmarł w poniedziałek 30 września w wieku 78 lat. 27 września został uhonorowany Orderem Orła Białego. Odznaczenie zostało przyznane"znamienite zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce oraz za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej i państwowej". Na kilka dni po śmierci Kornela Morawieckiego pojawiły się pierwsze wnioski o uhonorowanie go poprzez nazwanie ulic jego imieniem. Z takim postulatem zwrócili się dotychczas m.in. lubelski radny PiS oraz prezydent Wrocławia.

Więcej o: