Niedziele handlowe - październik 2019. Czy sklepy będą dziś czynne?

Czy 6 października to niedziela handlowa? Odpowiedź na to pytanie znajdujemy w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele, na mocy której wprowadzono podział na niedziele handlowe i te, w czasie których handel jest zabroniony.
Zobacz wideo

6 października nie jest niedzielą handlową, co oznacza, że supermarkety i sklepy w galeriach handlowych będą dzisiaj zamknięte. W tym roku obowiązuje zasada, która mówi, że niedziele handlowe wypadają w ostatnią niedzielę każdego miesiąca (wyjątek stanowią kwiecień oraz grudzień). Oznacza to, że na kolejną niedzielę, w czasie której otwarte będą supermarkety, poczekamy jeszcze trzy tygodnie, do 27 października.

Niedziele handlowe i niehandlowe. Jakie sklepy mogą być otwarte w niedziele bez handlu?

W niedziele bez handlu, takie jak dzisiejsza, można zrobić zakupy. Co prawda supermarkety i sklepy w galeriach handlowych są zamknięte, ale handlować można m.in. w aptekach, na stacjach benzynowych, w punktach pocztowych, w sklepach na dworcu oraz w tych przedsiębiorstwach, gdzie w niedziele za kasą staje sam właściciel. Ustawa o niedzielach handlowych wyróżnia 32 takie wyjątki. 

Kalendarz niedziel handlowych - 2019 rokKalendarz niedziel handlowych - 2019 rok Fot. Gazeta.pl

Więcej o: