Niedziele handlowe - październik 2019. Czy sklepy będą dziś czynne?

Czy 6 października to niedziela handlowa? Odpowiedź na to pytanie znajdujemy w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele, na mocy której wprowadzono podział na niedziele handlowe i te, w czasie których handel jest zabroniony.
Zobacz wideo

6 października nie jest niedzielą handlową, co oznacza, że supermarkety i sklepy w galeriach handlowych będą dzisiaj zamknięte. W tym roku obowiązuje zasada, która mówi, że niedziele handlowe wypadają w ostatnią niedzielę każdego miesiąca (wyjątek stanowią kwiecień oraz grudzień). Oznacza to, że na kolejną niedzielę, w czasie której otwarte będą supermarkety, poczekamy jeszcze trzy tygodnie, do 27 października.

Niedziele handlowe i niehandlowe. Jakie sklepy mogą być otwarte w niedziele bez handlu?

W niedziele bez handlu, takie jak dzisiejsza, można zrobić zakupy. Co prawda supermarkety i sklepy w galeriach handlowych są zamknięte, ale handlować można m.in. w aptekach, na stacjach benzynowych, w punktach pocztowych, w sklepach na dworcu oraz w tych przedsiębiorstwach, gdzie w niedziele za kasą staje sam właściciel. Ustawa o niedzielach handlowych wyróżnia 32 takie wyjątki. 

Kalendarz niedziel handlowych - 2019 rokKalendarz niedziel handlowych - 2019 rok Fot. Gazeta.pl

Więcej o:
Komentarze (27)
Niedziele handlowe - październik 2019. Czy sklepy będą dziś czynne?
Zaloguj się
 • melanocetus głębinowy

  Oceniono 13 razy 5

  Ciekawe ile trzeba na napisanie tego artykułu?. Sądzę, że ściągawka gotowiec numer"3G" i 7 minut z przepisaniem wystarczy a dla UZ 3 w zupełności.

 • calidris

  Oceniono 4 razy 4

  Niech ich szlag trafi. Sklepy powinny być otwarte 24/7 (o ile tak będą chcieli ich własciciele, nikt inny nie powinien o tym decydować).

 • Ja TylkoJa

  Oceniono 6 razy 2

  Cotygodniowy cykl-czy sklepu będą dziś otwarte.
  Z niecierpliwością czekam na kolejny odcinek za tydzień

 • lech17

  Oceniono 10 razy 2

  Czy to jest już setny odcinek tego serialu o niedzielach handlowych ?
  Hurra!

 • mjuhbun

  Oceniono 3 razy 1

  co z tego że sklep nieczynny jeśli i tak trzeba przyjść do pracy rozładować towar i układać na półki

 • baxter21

  Oceniono 4 razy 0

  UZ ci.oto - masz swoje 5 minut sławy ! Chwilę na głównej twoje bzdury, a potem wio- do archiwum haha

 • jezierskiadam

  Oceniono 12 razy 0

  Co może rząd, Sejm, Senat i Naczelnik Państwa, żeby wspomóc finansowo arcybiskupa Mordowicza?
  Kilka propozycji:
  Zakaz korzystania z placów zabaw.
  W niedziele i święta kościelne wielu rodziców i dziadków przebywa na placach zabaw zapominając o obowiązku uczestnictwa w religijnych uroczystościach. Zakaz wstępu na place zabaw dla dzieci w niedziele i święta kościelne zwiększyłby frekwencję na mszach niedzielnych i wpływy z tacy. Dodatkowo: - Pracownicy zatrudnieni w takich miejscach jak Górka Szczęśliwicka mogliby odpocząć w niedzielę..
  Zakaz korzystania z placów zabaw należy wprowadzić Ustawą. Konieczne są przepisy wykonawcze gwarantujące przestrzeganie prawa oraz surowe kary dla łamiący prawo właścicieli i zarządzających terenami, ma których utworzono place zabaw.
  Poświęcenie nie poświęconego.
  W okresie okupacji sowieckiej wybudowano wiele obiektów niepoświęconych. To nie tylko Pałac Kultury. To wielka ilość budynków, mostów, dróg będących dziś własnością publiczną albo prywatną. Obiekty niepoświęcone wymagają poświęcenia. Jeśli chodzi o obiekty będące własnością skarbu państwa, oraz obiekty należące do korporacji, w których państwo ma udziały, wystarczy rozporządzenie właściwego ministra. Ustawą należy, w temacie poświęceń, zrównać podmioty prywatne i państwowe. Nie możemy łamać zasad unijnych, dopóki pieniądze z unijnych dotacji są nam potrzebne do renowacji zabytkowych kościołów i rewitalizacji kościołów zbudowanych w czasach sowieckiej okupacji w sposób urągający godności. proboszczów i wikarych.
  W tysiącach kościołów zbudowanych za panowania Gomułki, Gierka i Jaruzelskiego nawet ołtarze nie były pozłacane, a plebanie nie spełniają współczesnych wymagań. Nie poświęconych jest też setki tysięcy prywatnych domków jednorodzinnych w miastach i na wsiach. Mamy niepoświęcone obory i stodoły.
  Ustawą można wprowadzić utworzenie rejestru obiektów poświęconych. Jawny ogólnodostępny rejestr obiektów niepoświęconych zmobilizuje właścicieli. Poświęcenia obiektów powinny być okresowo odnawiane, podobnie jak odnawiane są różnego rodzaju przysięgi.
  Wprowadzenie obowiązku pielgrzymkowego.
  Obywatel musi mieć czas na wykonywanie pracy zarobkowej dla dobra Kościoła i ojczyzny. dlatego wystarczy aby obowiązek pielgrzymkowy dotyczył jednej pielgrzymki rocznie. Opłaty za zwolnienie z obowiązku pielgrzymkowego nie powinny być wygórowane.
  Ze względów humanitarnych należy ustawowo wprowadzić ulgi dla osób niepełnosprawnych, osób po 75 roku życia, posłów i senatorów.
  Kapelani w korporacjach, urzędach, średnich i małych firmach.
  Nie ma żadnego logicznego powodu, żeby kapelani byli jedynie w wojsku i szpitalach. Kapelan powinien być w sądzie, urzędzie wojewódzkim, na Uniwersytecie, w banku i w McDonald's. W wielkich instytucjach kapelanów powinny mieć wydziały i oddziały terenowe. Kapelan powinien mieć pensję na poziomie średniej członków zarządu. Jeśli pensje zarządu są zbyt niskie, Ustawa powinna zadbać o poziom dochodów wystarczających do życia na poziomie godnym kapelana. Małe firmy mogłyby mieć wspólnego kapelana. Np. do 10 małych firm składałoby się na wynajęcie kapelana.
  5.000+ dla rodziców, którzy wychowali kapłana.
  5.000+ to miesięczny dodatek do renty lub emerytury za wychowanie kapłana. Przysługiwać będzie (po uchwaleniu odpowiedniej Ustawy) rodzicom od momentu wyświęcenia syna na księdza. Wychowanie duchowego przewodnika to o wiele więcej niż wychowanie zwykłego zjadacza chleba. .5.000+ to skromna rekompensata dla rodziców. 5.000+ obowiązywać będzie już od pierwszego wychowanego księdza. Samorządy powinny mieć ustawową możliwość powiększenia tej sumy.

  Adam Jezierski

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX