"Wiadomości" w kuriozalny sposób przeprosiły Konfederację. Przy okazji zlustrowały sędziego

"Wiadomości" TVP wyemitowały sprostowanie, w którym przepraszają Konfederację za pominięcie jej w materiale o sondażu wyborczym. Wyrok sądu, który wymógł przeprosiny, Danuta Holecka nazwała "jednym z najbardziej kuriozalnych w historii polskiego wymiaru sprawiedliwości". Autor kilkuminutowego materiału nie omieszkał wspomnieć, że sędzia, który orzekł ws. sprostowania, wcześniej skazał Zbigniewa Ziobrę.

- Zapraszam na główne wydanie "Wiadomości", które zaczynamy od jednego z najbardziej kuriozalnych wyroków w historii polskiego sądownictwa. Telewizja Polska ma opublikować sprostowanie niepełnej informacji, którą sami uzupełniliśmy i zaprezentowaliśmy na antenie już siedem dni temu. Tak zadecydował warszawski sąd - usłyszeliśmy na początku czwartkowych "Wiadomości". Choć samo przeczytanie treści sprostowania zajęło kilka sekund, poświęcono mu siedmiominutowy materiał reporterski. "Kuriozalność" wyroku, przez który przeproszono Konfederację, podkreślali też stali publicyści w publicznej telewizji - Michał Karnowski i Adrian Stankowski. 

TVP przeprosiło Konfederację

Przy okazji wytłumaczono też, dlaczego w omówieniu sondażu pominięto Konfederację. "Dziennikarka, przygotowująca grafikę z wynikami sondażu, nie umieściła Konfederacji ponieważ nie uzyskała szczegółowych wyników badania od pracowni je przeprowadzającej, ani od redakcji 'Super Expressu', który badanie zamówił" - usłyszeliśmy. Dziennikarka, jak podkreślał autor materiału, miała "poważne" wątpliwości, czy wynik Konfederacji nie został zaokrąglony w górę - do pełnej cyfry. Przemawiać miałyby za tym poprzednie sondaże, w których Konfederacja była pod progiem. "To ważne, bowiem w 'Wiadomościach' z zasady prezentujemy sondażowe wyniki poparcia tylko dla partii, które przekraczają 5-procentowy próg wyborczy - tłumaczył widzom reporter. 

TVP przypomniało też: "Na wniosek polityków Konfederacji, którzy skrytykowali redakcję 'Wiadomości' za nieumieszczenie wyników tej partii w prezentacji  sondażu, kierując się najwyższymi standardami dziennikarskimi, postanowiliśmy ponownie opublikować sondaż z danymi, dotyczącymi także tej partii". W końcu reporter stwierdza, że "mało kto ma wątpliwości, nie chodzi o fakty, a pretekst do ataku". Na poparcie tezy przywołuje pomijanie Konfederacji w materiałach przez TVN i Polsat. 

>>>Najbardziej kuriozalne bywa zachowanie samych dziennikarzy TVP, którzy szukając sensacji, są gotowi nawet występować w przebraniu:

Zobacz wideo

"Sędzia skazał Ziobrę"

Przy okazji przypomniano słowa Janusza Korwin-Mikkego o Wojciechu Jaruzelskim, którego nazwał "bardzo przyzwoitym człowiekiem" czy "aktywność polityków Konfederacji w Rosji", a także "wizyty na okupowanym Krymie". "Zdaniem wielu na wyborczym sukcesie Konfederacji najbardziej zależy przeciwnikom polskiego rządu" - mówi reporter, który w tym momencie przeszedł od pominiętego wyniku Konfederacji do reform w wymiarze sprawiedliwości wcielanych przez PiS. Pojawia się teza, że właśnie z powodu reform politycy Konfederacji wygrali w Polsce. "Sędzia Rafał Wagner, który wydał ten kuriozalny wyrok wcześniej skazał m.in. Zbigniewa Ziobrę. Znajduje się na liście 'sędziów wolności, przygotowała ją Ewa Siedlecka, publicystka znana z krytyki polskiego rządu" - usłyszeli widzowie.

Konfederacja kontra TVP

W ubiegłym tygodniu "Super Express" opublikował sondaż Instytutu Badań Pollster, z którego wynikało, że na Prawo i Sprawiedliwość chciałoby zagłosować 45 proc. badanych, na Koalicję Obywatelską 26 proc., na Lewicę 14 proc., na PSL-Koalicję Polską 7 proc., a na Konfederację - 5 proc. O sondażu informowały również "Wiadomości" TVP w wydaniu wyemitowanym 26 września. Nie wspomniano jednak o wyniku Konfederacji. W związku z tym Konfederacja pozwała TVP w trybie wyborczym. W obu instancjach sąd nakazał sprostowanie Telewizji Polskiej. 

Więcej o: