Ogłaszamy Piątkę Gazeta.pl. Dziennikarze portalu codziennie opisują zagadnienia ważne dla Polaków, ale jednocześnie takie, o których politycy niekoniecznie chcą mówić przed październikowymi wyborami do Sejmu i Senatu lub mówią o nich zbyt ogólnie, bez podania konkretów. W poniedziałek służba zdrowia, we wtorek edukacja, w środę pieniądze, w czwartek Kościół i w piątek oczywiście ekologia – to tematy, którymi na co dzień żyją Polacy. Pokazujemy ludzką stronę każdego tematu, dajemy głos ekspertom, przedstawiamy liczbowy aspekt rozwiązywania problemów, a także sprawdzamy, co najważniejsze ugrupowania mają do zaproponowania wyborcom.
ie (czy też komitety wyborcze) diagnozują problemy z zakresu ekologii i w jaki sposób planują poradzić sobie z wyzwaniami na tym polu, zajrzeliśmy do ich programów wyborczych. Poniżej znajdziecie kluczowe obietnice każdej formacji.
>>Jeszcze nie tak dawno Andrzej Duda bronił polskiego górnictwa. Wprost ze szczytu klimatycznego udał się na Barbórkę i złożył tam poważną deklarację:
Zjednoczona Prawica
Najważniejsze obietnice wyborcze dotyczące ekologii:
- Redukcja o 50 proc. do 2030 roku emisji dwutlenku węgla z sektora bytowo-komunalnego.
- Instalacje fotowoltaiczne w gospodarstwach domowych. Rząd dofinansuje ich budowę w ramach programu "Mój prąd", na który przeznaczy miliard złotych. "Dofinansowanie obejmuje do 50 proc. kosztów instalacji i wynosi nie więcej niż 5000 zł. Wsparciem mogą zostać objęte instalacje o 2-10 kW mocy zainstalowanej".
- Polska wolna od azbestu. "Celem programu, realizowanego w latach 2019–2023, jest unieszkodliwianie odpadów zawierających azbest". Budżet programu wynosi 170 mln zł.
- Regeneracja (poprzez wapnowanie) gleb zakwaszonych przez człowieka. Program ma być prowadzony w latach 2019-23 i być skierowany zwłaszcza do małych gospodarstw wiejskich.
- Elektroniczna ewidencja odpadów. "Każdy odpad zostanie zarejestrowany w bazie - od wytworzenia do zagospodarowania - co ma zlikwidować handel pustymi kwitami. Przemieszczane odpady będą monitorowane on-line, również w trakcie transportu".
- Wprowadzenie kaucji za opakowania. Program ma działać w myśl zasady: zwracasz opakowanie, dostajesz kaucję. Dzięki niemu zbieranie i sprzedawanie surowców wtórnych ma być opłacalne.
- Producenci będą odpowiedzialni za finansowanie zbiórki i przetwarzania odpadów, które powstają z opakowań produktów sprzedawanych przez tych producentów.
- Zachęty dla producentów do stosowania opakowań wielokrotnego użytku i używania surowców pochodzących z recyklingu. Docelowo przyjęty zostanie zakaz "wprowadzania na rynek produktów z plastiku jednokrotnego użytku tj. sztućców, talerzy czy słomek".
- Wprowadzenie celów recyklingu - w 2025 roku - 55 proc.; w 2030 roku - 60 proc.; w 2035 roku - 65 proc.
- "(...) ograniczymy masy składowanych odpadów komunalnych do 10 proc. w 2035 rok, tak aby gospodarka odpadami realizowała idę gospodarki o obiegu zamkniętym".
- Podłączenie większej liczby gospodarstw domowych do efektywnych systemów ciepłowniczych. Rozbudowa systemu wysokosprawnej kogeneracji i ogrzewania gazowego.
- Więcej zieleni, a mniej "betonowych pustyń" w miastach. Umożliwić mają to propozycje zmian regulacji dotyczących m.in. zagospodarowania przestrzennego.
- "Będziemy realizować program Leśnych Gospodarstw Węglowych, którego celem jest zmniejszenie koncentracji CO2 w atmosferze poprzez zwiększenie pochłaniania przez lasy. (...) Dzięki LGW przez 30 lat uda się pochłonąć dodatkowo 1 mln ton CO2".
- Zwiększenie stopnia zalesienia kraju. W 2045 roku ma on wynieść 33 proc.
- Rozwój i wykorzystanie potencjału morskiej energetyki wiatrowej. Równolegle rozwój wielkoskalowej i zeroemisyjnej energetyki jądrowej.
- Wsparcie elektromobilności. "(...) będziemy wspierać rozwój elektrycznego transportu publicznego oraz inwestować w stacje ładowania pojazdów elektrycznych".
- Stworzenie Banku Danych o Zasobach Przyrodniczych, który ma ułatwić nie tylko ochronę przyrody, ale też inwentaryzację przyrodniczą.
Koalicja Obywatelska
Najważniejsze obietnice wyborcze dotyczące ekologii:
- Koniec "kopciuchów" w polskich domach. "Zobowiązujemy się, że do 2030 roku wyeliminujemy węgiel w ogrzewaniu domów i mieszkań, do 2035 - w ogrzewaniu systemowym, a do 2040 - w całej energetyce."
- Do 2025 roku celem jest wytwarzanie energii przez firmy i samorządy (200 tys. instalacji) oraz gospodarstwa domowe (milion instalacji). Każdy podmiot będzie mieć możliwość odsprzedania nadwyżki prywatnie wytworzonej energii.
- Preferencyjne pożyczki dla firm i obywateli, którzy będą inwestować w przydomowe odnawialne źródła energii - panele słoneczne, przydomowe wiatraki i pompy ciepła to przyszłość. Podmioty będą mogły zarabiać na oddawaniu do lokalnej sieci nadwyżek energii, którą wyprodukują.
- Renaturyzacja rzek zamiast ich regulacji. Przeznaczone na to zostaną zarówno środki z budżetu państwa, jak również środki unijne.
- "Doprowadzimy do zaprzestania melioracji odwadniającej na terenach podmokłych oraz nakażemy prowadzenia małej retencji w lasach. Podejmiemy kompleksowe działania związane ze zwiększeniem retencji wody na terenach zabudowanych oraz gospodarczym wykorzystaniem wód deszczowych i ich magazynowaniem".
- Ochrona terenów zielonych oraz więcej zieleni w miastach. "W porozumieniu z lokalną społecznością powołamy nowe i rozszerzymy obszary parków narodowych. Cenna Puszcza Białowieska stanie się w całości parkiem narodowym".
- Zmniejszenie produkcji plastiku i wyeliminowanie jednorazowego plastiku na rzecz opakowań wielorazowego użytku. "Naszym dalekosiężnym celem jest gospodarka w oparciu o obieg zamknięty i politykę 'zero odpadów'".
- Wprowadzony zostanie "powszechny system kaucji za butelki i depozytu za opakowania plastikowe". Z kolei "towary z wymiennością pojemników docelowo powinny mieć niższe ceny".
- "Aby ograniczyć zużycie plastikowych butelek, stopniowo wdrażany będzie projekt 'woda dla każdego”, czyli system bezpłatnych stacji wody pitnej dla mieszkańców".
- "Wydany zostanie absolutny zakaz sprowadzania odpadów do Polski".
- Przykład idzie z góry. Instytucje publiczne będą używać opakowań wielorazowych lub biodegradowalnych.
- "Rozszerzona zostanie edukacja o ochronie środowiska w szkołach".
- Nie będzie zamykania kopalni węglowych. Zamiast tego udział węgla w mixie energetycznym ma spadać naturalnie - w wyniku wyczerpywania się złóż i "starzenia się" polskich kopalń. Docelowo kopalnie zastąpią nowoczesne, zielone źródła energii, które stworzą miejsca pracy dla byłych pracowników branży górniczej.
- Stabilny plan transformacji przemysłowej tzw. regionów węglowych, m.in. "w oparciu o środki unijne z Platformy Węglowej". "Zostanie on stworzony wspólnie nie tylko z górnikami, ale ze wszystkimi pozostałymi pracownikami branży energetycznej".
- "(...) w ciągu najbliższych dziesięciu lat co najmniej 1/3 energii pochodzić zacznie ze źródeł odnawialnych, czyli z natury: wiatru, słońca, wody".
- "(...) do 2030 roku powstanie w Polsce 10 GW energetyki słonecznej, 10 GW energetyki morskiej i 10 GW z elektrowni wiatrowych zlokalizowanych na lądzie (3x10 dla OZE)". Rząd zapewni również "wsparcie dla lokalnych źródeł OZE, biomasy, biogazu oraz geotermii".
- "100 proc. wpływów ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 przeznaczymy na inwestycje".
- Rząd będzie publikować roczne raporty o polskiej transformacji energetycznej. Będą uwzględniać m.in. koszty, ceny, emisję i stopień niezależności energetycznej.
- "Do 2030 roku wszystkie małe systemy ciepłownicze w miastach powiatowych zostaną przekształcone w efektywne i niskoemisyjne, czyli czyste źródła ciepła w naszych domach. Dzisiaj poniżej tych oczekiwań jest aż 80 proc. systemów ciepłowniczych w Polsce".
- Dbanie o ekologię zapewni niższe rachunki za energię. "Z rachunków za prąd usuniemy także systemy dofinansowania energetyki wielkoskalowej. Spółki energetyczne przestaną drenować kieszenie odbiorców i finansować projekty niemające ekonomicznego sensu".
- Walka z ubóstwem energetycznym. "Opracujemy system dopłat dla wykluczonych energetycznie obywateli. Zasiłek celowy na opał zostanie zmodyfikowany".
- "(...) doprowadzimy uchwalenia ustawy prowadzącej do zamknięcia ferm norek, lisów i innych zwierząt hodowanych na futra. Zakażemy też wykorzystywania zwierząt w cyrkach i zakończymy okrutne polowania na ptaki".
Lewica
Najważniejsze obietnice wyborcze dotyczące ekologii:
- "Koniec dominacji węgla. Zredukujemy zużycie paliw kopalnych w energetyce na rzecz czystych źródeł energii. Będziemy inwestować w sieci przesyłowe, termomodernizację budynków, panele słoneczne, elektrownie wiatrowe, pompy ciepła i domową produkcję energii. Do 2035 roku większość energii będzie pochodzić z odnawialnych źródeł".
- Zakaz importu węgla i uniezależnienie Polski od gazu z zagranicy.
- "Dwa miliony nowych pieców. Dofinansujemy wymianę dwóch milionów domowych pieców węglowych na nowoczesne, bezemisyjne instalacje grzewcze w ciągu 15 lat. Gdzie tylko to możliwe, będziemy rozwijać sieci ciepłownicze. W ciągu 15 lat będziemy mieć najczystsze powietrze w tej części Europy".
- "Własna energia w każdym domu. Tak jak dzisiaj robimy zapasy na zimę, każdy będzie mógł wyprodukować własny prąd. Nadwyżki będzie można sprzedać bez zbędnych formalności".
- "Dopilnujemy, aby w Polsce co najmniej 10 proc. lasów było wolnych od ingerencji człowieka".
- "Powołamy Agencję Ochrony Przyrody odpowiedzialną za kontrolę podmiotów zatruwających środowisko".
- "Przeznaczymy 20 proc. przychodów z gospodarki leśnej na Fundusz Dzikiej Przyrody. Zajmie się on przywracaniem naturze części jej pierwotnych terenów".
- "Polska przyjazna zwierzętom. Utworzymy urząd Rzecznika Praw Zwierząt, który będzie dbać o dobrostan zwierząt domowych, hodowlanych i dzikich".
- "Do 2023 roku zlikwidujemy fermy futrzarskie, zabronimy wykorzystywania zwierząt w cyrkach i skończymy z chowem klatkowym".
- "Stworzymy możliwość sterylizacji na koszt państwa zwierząt domowych za zgodą właściciela".
PSL-Koalicja Polska
Najważniejsze obietnice wyborcze dotyczące ekologii:
- 50 proc. udziału OZE w mixie energetycznym do 2030 roku. "Przywrócimy stałe taryfy za produkcję energii odnawialnej i obniżymy VAT do 8 proc. na rozwiązania oparte na OZE".
- "Trzeba oddać produkcję energii w ręce Polaków, powrócić do taryf stałych dla prosumentów oraz opustu do 50 kW również dla firm i przedsiębiorców".
- "Uproszczenie rozliczeń międzysąsiedzkich w przypadku odsprzedaży energii elektrycznej przez prosumenta".
- "Jedna stawka VAT 8 proc. na OZE dla osób fizycznych, bez względu na miejsce instalacji oraz wprowadzenie taryf i rekompensat gwarantowanych dla użytkowników prywatnych".
- Walka ze smogiem. Zakaz instalacji pieców i kotłów, które nie spełniają norm ochrony środowiska. "Dofinansowanie do zakupu pieców powinno wynosić do 75 proc. kosztów, a po spełnieniu kryterium dochodowego 100 proc. kosztów".
- Cofnięcie "ustawy antywiatrakowej". Budowa nowych elektrowni wiatrowych będzie zależeć od zgody mieszkańców lokalnej społeczności.
- Domy wytwarzające energię. "Będziemy dążyć do powstawania budynków plusenergetycznych - wytwarzających więcej energii niż pobierających".
- Wsparcie dla energetyki rozproszonej, zwłaszcza fotowoltaiki. Własna produkcja prądu musi być opłacalna, a nadwyżki będą oddawane do sieci. "Zlikwidujemy bariery administracyjne związane z przyłączami. Wprowadzimy panele fotowoltaiczne na budynkach publicznych: urzędach, szkołach, pływalniach".
- "Wprowadzimy system punktowania projektów budowlanych za wdrażanie rozwiązań ekologicznych przy wydawaniu pozwolenia na budowę. Za odpowiednią liczbę punktów wprowadzimy system dopłat do przyjaznego środowisku pokrycia dachowego, połączonego z instalacją paneli fotowoltaicznych".
- "Wprowadzimy rozwiązania służące powstawaniu biogazowni, w tym opartych na beztlenowej fermentacji, dzięki czemu spełniać będą one najwyższe standardy ochrony środowiska i nie będą powodowały uciążliwości zapachowej. Biogazownie będą, prócz elektryczności i nawozów, dostarczać ciepło do sieci ciepłowniczej, a także utylizować odpady organiczne".
- Budowa zbiorników średniej i dużej retencji. "Efektem będzie magazynowanie wody, co chroni przed powodziami i suszę oraz produkcja energii elektrycznej przy użyciu turbin wodnych".
Konfederacja
Najważniejsze obietnice wyborcze dotyczące ekologii:
- "Wprowadzimy całkowity zakaz importu śmieci do Polski".
- "(...) nie jesteśmy przeciwnikami produkcji energii z węgla, natomiast popieramy korzystanie z nowszych, bardziej efektywnych i czystszych technologii w energetyce".
- Przygotowanie do wypowiedzenia "tzw. pakietu klimatycznego Unii Europejskiej, nakładającego na naszą gospodarkę nieuzasadnione obciążenia finansowe i wymuszającego transformację w kierunku droższych źródeł energii".
Zmiana klimatyczna jest realna i dzieje się tu i teraz. Z opieszałością polityków w walce o dobro klimatu walczy Greenpeace. Wspieraj walke o zatrzymanie katastrofy klimatycznej TUTAJ >>