58 tys. osób w Polsce umiera co roku z powodu smogu. To trzeba wiedzieć o kryzysie środowiska

Patryk Strzałkowski
Co najmniej 359 miejscowości miało w tym roku problemy z brakiem wody, z powodu smogu umiera przedwcześnie około 58 tys. osób. Polska musi zmierzyć się w wielkimi wyzwaniami środowiskowymi - a na niektóre mamy mało czasu.

Przeczytaj wszystkie teksty w ramach Piątki Gazeta.pl >>

Kryzys klimatu i środowiska naturalnego jest największym wzywaniem dla ludzkości. Społeczeństwa i politycy na całym świecie zaczynają to dostrzegać, jednak wciąż brakuje zdecydowanych działań. Wg badania Kantar w ramach raportu "Ziemianie atakują" 72 proc. Polaków uważa, że "stan, w jakim znalazła się Ziemia jest poważny i wymaga natychmiastowych działań".

Raport identyfikuje pięć głównych wyzwań środowiskowych, które nam zagrażają (i w pewnym stopniu wszystkie są ze sobą połączone). Wybraliśmy podstawowe fakty dotyczące tych wyzwań. Warto o nich pamiętać szczególnie w czasie wyborów i sprawdzić, czy partie i kandydaci oferują realne rozwiązania tych problemów, czy też je ignorują. 

>>Chcesz dbać o środowisko? Zacznij od własnego domu. Podpowiadamy, czym nie palić w piecu, aby zadbać o powietrze, a także o własny portfel:

Zobacz wideo
embed

Katastrofa klimatyczna - działać trzeba już

Kiedy najlepiej rozpocząć działania wobec katastrofy klimatycznej? 30 lat temu, można by powiedzieć. Już od kilku dekad nauka wie o problemie i oferuje rozwiązania. Jednak dopiero teraz świat zaczyna się tym przejmować. Tyle że czasu zostało już bardzo niewiele. Według ubiegłorocznego raportu IPCC by mieć szanse ograniczyć ocieplenie na poziomie poniżej 2 stopni Celsjusza (co wciąż jest sytuacją kryzysową, ale pozawala uniknąć katastrofy) świat musi obniżyć emisje dwutlenku węgla do zera netto przed 2050 rokiem. Ale na razie ich poziom rośnie. I jeśli nie uda się odwrócić tego trendu około 2020 roku i wtedy zacząć emitować coraz mniej gazów cieplarnianych, osiągnięcie celu zero netto w wyznaczonym czasie przestanie być wykonalne - mówił na wykładzie w zeszłym roku klimatolog prof. Will Steffen. 

Dlatego działać trzeba niezwłocznie. Jeśli nie wiesz jak zacząć, WEJDŹ TUTAJ i wspieraj organizację, która na co dzień działa przeciwko temu, co najbardziej szkodzi klimatowi i walczy z opieszałością polityków. 

Katastrofa środowiskowa

Każdego dnia wymiera nawet 200 gatunków zwierząt i roślin - ostrzegali naukowcy już prawie dekadę temu. Teraz mamy większą wiedzę na temat tego, jak niszczymy środowisko i wyłania się z niej obraz katastrofy. W połowie roku opublikowano potężny raport przygotowany przez Międzyrządową Platformę ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcji Ekosystemu. Według niego aż milionów gatunków na Ziemi jest zagrożonych wyginięciem przez naszą działalność. Szacuje się, że całkowita liczba gatunków to osiem milionów (w większości insekty), ale tylko część z nich udało się w ogóle skatalogować. Oznacza to, że wiele zwierząt i roślin wymrze, zanim zdążymy je poznać. Ale możemy stracić nie tylko bogactwo natury, ale też źródła utrzymania i żywności.

Produkcja odpadów

Statystyczny Polak co roku wytwarza rocznie ponad 311 kg śmieci komunalnych, z czego tylko ok. jedna czwarta podlega recyklingowi. Jeśli w skali świata nie zmienimy trendów dot. odpadów, to do 2050 roku masa plastikowych śmieci w oceanie będzie większa, niż masa żyjących tam ryb. W ostatnich latach dopiero zaczęliśmy poznawać skalę problemu. Badania pokazują, że pochodzący m.in. z rozpadających się śmieci mikroplastik jest obecny w oceanach, na lądzie, w powietrzu, wodzie i pożywieniu. Trafia on do naszych organizmów, a wpływ na zdrowie nie jest na razie znany.  

Jakość powietrza

Przez choroby związane ze smogiem w Polsce umiera przedwcześnie ok. 58 tys. osób rocznie, a przewidywana długość życia z powodu zanieczyszczenia powietrza jest 2,8 roku krótsza - wynika z opublikowanego w tym roku w "European Heart Journal" badania. Wiele z najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie znajduje się w Polsce. 

Gospodarka wodna

Problem braku wody będzie się nasilał. Wg raportu Ministerstwa Środowiska m.in. województwu łódzkiemu będzie grozić pustynnienie. W połowie roku głośno było tym, że wody zabrakło w Skierniewicach. Nie był to jednak jedyny przypadek. W 2019 roku w aż 359 polskich miejscowościach apelowano o ograniczenie korzystania z wody - wyliczył autor bloga Świat wody. 

Więcej o:
Komentarze (68)
Kryzys środowiska w Polsce. Ograniczenia wody, tysiące ofiar smogu
Zaloguj się
 • xynat

  Oceniono 9 razy 7

  72% osób to oczywiście rozumie ale przy urnach będą patrzyli wyłącznie na to kto obiecał ciekawszy socjal.

 • jaja-kaczora

  Oceniono 7 razy 7

  Tu Rozglosnia Polska Radia Marysia : No coz, Polak wszystko wie najlepiej, ekologie w doopie, smieci wywozi do lasu a w domu pali plastykiem i jak sie da to i oponami. W zyciu nigdzie nie byl(chyba byl tylko w gettcie dla turystow?), nic nie widzial, a wierzy tylko w to co powie Radio Maryja, gadzinowa Telewizja Polska, szczerbaty prezes Tysionclecia i ojciec Tadek Belzebub z Torunia. On wie ze to Ocieplenie Klimatu to spisek ekoterrorystow, lewactwa, rowerzystow, pedalow, zielonych, zotlych, czarnych, uchodzcow, Zydow, Sorosa, Tuska Donalda no i Grety Thunberg!
  AMEN i ALLELUJA!

 • jaja-kaczora

  Oceniono 7 razy 7

  ten rzekomy Smog to spisek i wina lewactwa, Grety Thunberg i Donalda Tuska powiedzial furman w szynku w Tworkowie

 • andrew1507

  Oceniono 11 razy 7

  Polska, Polacy i Polki w tym nasze dzieci/wnuki są od wielu dni trute/zabijane przez wszechogarniający smog.
  Jest rzeczą publiczną, że w dniach smogowych gwałtownie wzrasta liczba zgonów.
  Wskazuje to na związek przyczynowo-skutkowy, tzn. te zgony są powodowane przez smog.
  Jedną z przyczyn nowotworów wydaje się być benzoalfapiren zawarty w smogu.
  PiS i rząd PIS nic nie zrobił, aby przewidzieć to zagrożenie dla zdrowia i życia
  tysięcy obywateli a teraz, gdy to nastąpiło też nic nie robi w tej sprawie dziś.
  To zaniechanie powinno być przedmiotem dochodzenia prokuratury i ukarania winnych.
  Ponadto rodziny poszkodowane przez smogowe zejścia powinny wstępować na drogę sądową
  przeciwko rządowi z pozwami o odszkodowania i powództwami cywilnymi przeciwko premier
  Morawieckiemu o brak nadzoru. Dotychczasowe regulacje prawne są curiozalnie nieskuteczne, powierzchowne, cos próbują zrobić samorządy.
  Rząd w ciągu ostatniego roku powinien:
  -wprowadzić ustawy antysmogowe,
  -zastosować dopłaty do produkcji rozproszonej energii elektrycznej (ogniwa fotowoltaiczne,
  energia wiatru, energia z otoczenia, itp...)
  -przewidzieć dopłaty do energii elektrycznej na cele grzewcze tak aby opalanie weglem domostw stało się nioplacalne,
  - zastopować nowe inwestycje w elektrowniw weglowe.
  Wszystko to aby przeciwdziałać truciu/zabijaniu Suwerena.
  Sytuacja jest skandaliczna a zaniechania PIS i jego rządu powinny być przyczynkiem do delegalizacji
  partii PIS.

 • jaja-kaczora

  Oceniono 5 razy 5

  a co robi w tym kierunku nasz swiatowej slawy uczony ten Jaroslaw Wiecznie Czysty! Specjalista od polityki, energetyki, gospodarki, ocieplenia specjalista od zamachów, testów parówkowych, meteorologii, badacz klimatu, specjalista od szkodliwości wiatraków, zwolennnik wdychania smogu.....

 • heheretyk

  Oceniono 6 razy 4

  PiS ogarnia smog jak Wojciechowski rolnictwo.

 • andrew1507

  Oceniono 7 razy 3

  BABCIU, DZIADZIUSIU, MAMO, TATO!
  Nie sprzedawajcie Polski za 13 emeryture i 500+
  TO JA BĘDĘ OFIARĄ KACZYZMU

 • andrew1507

  Oceniono 2 razy 2

  „Tej sprawy nie da się zamieść pod dywan, a my wcześniej czy później ich z tego rozliczymy. Opinia publiczna ma prawo to wiedzieć. I że dopóki sprawy sekstaśm nie wyjaśni się «do spodu», to zawsze będzie wracać. I zawsze będzie mogła zaburzać funkcjonowanie państwa”, mówi badająca tę aferę dziennikarka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX