Nowa regulacja - termowizory i noktowizory dla myśliwych. Ekolodzy: To doprowadzi do nadużywania prawa

Myśliwi na terenie całego kraju będą mogli wykorzystać teraz noktowizory oraz termowizory do polowania na dziki. Zmiana prawa znosi wcześniejsze ograniczenia. Decyzja wywołała sprzeciw ekologów.
Zobacz wideo

Użycie specjalistycznego sprzętu noktowizyjnego oraz termowizyjnego do tej pory dozwolone było jedynie podczas polowań na dziki na terenach dotkniętych afrykańskim pomorem świń (ASF) i oraz na obszarach określonych przez regulacje Unii Europejskiej.

Zmiany w prawie ws. polowań

Po wejściu w życie rozporządzenia ministra środowiska z 10 września myśliwi będą mogli używać technologii na terenie całej Polski - donosi RMF FM. Swoją decyzję Ministerstwo Środowiska motywuje koniecznością walki z ASF - rzecznik resortu przekonuje, że polowania na dziki są bardziej skuteczne w nocy.

Sprzeciw ekologów

Wprowadzonym rozwiązaniom sprzeciwiają się ekolodzy, którzy wskazują, że zmiany w prawie mogą przyczynić się do wykorzystywania technologii noktowizyjnych oraz termowizyjnych niezgodnie z prawem.

- Myśliwi właśnie o takich porach jak zmierzch, kiedy się ściemnia, wychodzą na leśne polany - mówi Tomasz Zdrojewski z koalicji Niech Żyją! w rozmowie z RMF FM. - Wtedy mogą chcieć ułatwić sobie polowania używając noktowizji i termowizji. Przypuszczamy, że doprowadzi to do powszechnego nadużywania prawa - dodaje.

Więcej o: