Kraków pozywa Skarb Państwa. Domaga się 46 mln zł. "To precedensowa sprawa"

Miasto Kraków już po raz drugi zdecydowało się pozwać Skarb Państwa. Domaga się "zwrotu zaległych środków na realizację zadań zleconych z zakresu administracji rządowej" - czyli chce odzyskać pieniądze, które musiało dopłacić m.in. do wydanych przez urzędy dowodów osobistych.
Zobacz wideo

Gmina Miejska Kraków domaga się od państwa 46 milionów złotych z odsetkami. Właśnie tyle miasto miało dopłacić do realizacji zadań z zakresu administracji rządowej m.in. przeprowadzania ewidencji ludności oraz wydawania dowodów osobistych. Samorządy od dawna skarżą się na zaniżone dotacje. Strona rządowa tymczasem utrzymuje, że fundusze naliczane są prawidłowo.

Prezydent Krakowa: kolejne rządy próbują na nas zarobić 

- Myśmy wystąpili po raz pierwszy przeciwko skarbowi państwa w 2013 roku, bo tak się składa, że od zawsze kolejne rządy, obojętnie jakiej opcji by były, traktują samorządy jako takie miejsce, na którym można zarobić. To znaczy zlecają nam pewne zadania do wykonywania, które są zadaniami rządowymi, to są zadania zlecone i nie gwarantują za to pełnego wynagrodzenia - powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski w rozmowie z portalem RMF24.pl, który o sprawie napisał jako pierwszy. - Wyliczyliśmy wszystkie zaległości i wyszło 46 milionów złotych. Za pierwszym razem straszną pretensję miał do mnie pan Donald Tusk, no ale wyszło na nasze - dodał.

Sąd: samorząd nie powinien dopłacać do zadań zleconych

Zaległości w wysokości 46 mln zł zostały wyliczone za realizację zadań, które Małopolski Urząd Wojewódzki zlecił urzędowi miasta w okresie od 2012 do 2017 roku. Wcześniej Kraków domagał się od państwa 3,8 mln zł za 2011 rok. W dodatku Sąd Okręgowy w Krakowie pod koniec grudnia 2018 r. uznał, iż były to roszczenia całkowicie zasadne. Jednak mimo, iż przyznano racje krakowskim urzędnikom, prokuratura złożyła apelację i sprawa jest cały czas w toku.

W lipcu 2019 podobny pozew wniosła do Sądu Okręgowego w Poznaniu gmina Piła. 

- Od lat kwoty przekazywanych pieniędzy w stosunku do zlecanych zadań jest zupełnie nieadekwatny. Od lat kredytujemy wiele zadań, nie wykonując często innych, które powinny być wykonane na terenie miast - mówił mediom Piotr Głowski, prezydent Piły, cytowany przez portal prawo.pl.

Formalnie procedura przebiega następująco: gmina pozywa odpowiedniego wojewodę, ponieważ to on reprezentuje w tym sporze Skarb Państwa. Gminy pokrywają średnio połowę kosztów zadań poleconych przez administrację rządową. O zwiększenie dotacji kilkukrotnie apelował m.in. Związek Miast Polskich.

Więcej o:
Komentarze (61)
Kraków pozywa Skarb Państwa. Domaga się 46 mln zł. Dopłaca do zadań administracji państwowej
Zaloguj się
 • 1627cd1410

  Oceniono 24 razy 20

  Sporo tych pozwów.. Sporo kosztów. Myślę, że gdyby większość miast tak zrobiła, to kilka mld. zł za szkolnictwo, dowody, ekologię i inwestycje by stanęło na wokandzie. Wówczas morawiecki musiałby zrobić odpis na ew. odszkodowania i zerowy budżet szlag by trafił przed wyborami.

 • saviour

  Oceniono 19 razy 17

  PiS próbuje przydusić miasta, w których przerżnął wybory - takie to są małostkowe kanalie. PO wróć! Kopacz, Komorowski, Nowak... oni wszyscy to była klasa światowa w porównaniu do pisoskiego szlamu

 • zsm-5

  Oceniono 24 razy 14

  Najwyższa pora, by rządowe zadania zlecone samorządowi zostały zrekompensowane finansowo w 100%, a nie jedynie częściowo lub wcale.

 • js08836

  Oceniono 20 razy 12

  Bez litości dla kłamców z PiS.

 • polakadam

  Oceniono 16 razy 8

  No to już wiadomo dla czego budżet państwa wygląda tak dobrze.
  Coraz większe koszty przerzucane są na władze lokalne.
  A później Matołusz chwali się że zaplanował zrównoważony budżet .
  Chyba nic nie wyjdzie z tego zrownoważenia.
  A poza tym w 2020 wyszedł mu budżet bez deficytu bo zaplanował że wpadnie kilkanaście mld złotych ze złupienia ofe. Tyle że to jednorazowa sprawa.

 • bamapo

  Oceniono 10 razy 6

  Pislam powinien się przygotować na pozwy związane z brakami w świadczeniach zdrowotnych, które wytoczą płatnicy składek ZUS

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX