Niedziele handlowe 2019. Czy w niedzielę 6 października sklepy będą otwarte?

W 2018 roku wprowadzona została ustawa ograniczająca handel w niedziele i dni świąteczne. W związku z tym osoby, które lubią robić zakupy w ostatni dzień tygodnia, muszą sprawdzać, czy w danym terminie otwarte są duże sklepy i centra handlowe.

W 2019 roku obowiązuje tylko jedna niedziela handlowa w miesiącu. Tegorocznym wyjątkiem są niedziele w kwietniu i grudniu, kiedy z powodu świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia przypada większa liczba handlowych niedziel.

Niedziele handlowe 2019. Czy w niedzielę 6 października zrobimy zakupy?

Zgodnie z założeniami ustawy w 2019 roku niedziela handlowa wypada raz, pod koniec każdego miesiąca. 6 października nie zrobimy więc zakupów w większości sklepów. Zakaz handlu obejmuje tego dnia wszystkie duże sklepy takie jak Biedronka, Lidl, Tesco czy Carrefour oraz centra handlowe. Następna niedziela handlowa czeka nas dopiero 27 października.

>>>W zakupach (nie tylko w niedziele handlowe) mogą pomóc nam aplikacje dyskontów spożywczych. Jak na nich skorzystać? Zobaczcie nasze wideo:

Zobacz wideo

Zakaz handlu w niedziele. Jakie sklepy mogą być otwarte mimo zakazu handlu?

Zakazem handlu nie są objęte wszystkie sklepy. Zakupy w niedziele można robić między innymi w aptekach, kwiaciarniach, kawiarniach, cukierniach, stacjach benzynowych, sklepach z pamiątkami, sklepach gdzie sprzedaje właściciel lub jego rodzina oraz w sklepach pełniących jednocześnie funkcję placówki pocztowej. Z tych zapisów korzystają także sklepy franczyzowe jak Carrefour Express czy Żabka, które często są otwarte w niedziele. Decyzję o otwarciu tych placówek podejmuje jednak właściciel każdego z takich sklepów.

Więcej o: