Nauka moralna Kościoła albo nihilizm. PiS jasno definiuje w swoim programie relacje państwo - Kościół

Zjednoczona Prawica w swoim programie poświęciła roli Kościoła katolickiego w państwie cały podrozdział. Lewica złożyła kilka stanowczych obietnic zmierzających do rozdziału państwa od Kościoła. Reszta partii w sprawie relacji państwo-Kościół nawet się nie zająknęła.

Ogłaszamy Piątkę Gazeta.pl. Dziennikarze portalu będą codziennie opisywać inne zagadnienia – ważne dla Polaków, ale jednocześnie takie, o których politycy niekoniecznie chcą mówić przed październikowymi wyborami do Sejmu i Senatu. W poniedziałek służba zdrowia, we wtorek edukacja, w środę pieniądze, w czwartek Kościół i w piątek oczywiście ekologia – to tematy, którymi na co dzień żyją Polacy. Pokażemy ludzką stronę każdego tematu, damy głos ekspertom, przedstawimy liczbowy aspekt rozwiązywania problemów, a także sprawdzimy, co najważniejsze ugrupowania mają do zaproponowania wyborcom.

Przeczytaj wszystkie teksty z Piątki Gazeta.pl >>

***

Żeby dowiedzieć się, co poszczególne partie (czy też komitety wyborcze) sądzą na temat roli Kościoła katolickiego w państwie i w jaki sposób planują poradzić sobie z tą kwestią, zajrzeliśmy do ich programów wyborczych. Poniżej znajdziecie kluczowe założenia, stanowiska i obietnice wyborcze każdej formacji.

Zjednoczona Prawica

Jak w swoim programie Zjednoczona Prawica (sojusz Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i Porozumienia) opisuje rolę Kościoła katolickiego w państwie polskim?

  1. "Doceniamy rolę religii w życiu społecznym oraz szczególne znaczenie wiary katolickiej dla Polaków".
  2. "(...) podkreślamy, że Kościół katolicki w Polsce odegrał i odgrywa wyjątkową rolę, odmienną niż w historii innych narodów. Była ona nie tylko narodowotwórcza i cywilizacyjna, ale także ochronna".
  3. "Można być Polakiem, nie będąc katolikiem ani osobą wierzącą, nie sposób jednak uznać, że polskość może istnieć bez tego dziedzictwa, jakie wniósł Kościół katolicki".
  4. "Nauka Kościoła katolickiego, polska tradycja i polski patriotyzm silnie się ze sobą połączyły, budując tożsamość polityczną narodu".
  5. "Zbieżność między nauką Kościoła katolickiego a tradycją narodową jest wyraźnie widoczna w odniesieniu do rodziny. Polska tradycja traktowała ją zawsze jako szczególne dobro, a w okresie utraty niepodległości była także w bardzo wielu przypadkach ostoją narodowej tożsamości".
  6. "Kościół katolicki jest depozytariuszem i głosicielem powszechnie znanej w Polsce nauki moralnej. Nie ma ona w szerszym społecznym zakresie żadnej konkurencji, dlatego też w pełni jest uprawnione twierdzenie, że w Polsce nauce moralnej Kościoła można przeciwstawić tylko nihilizm".
  7. "(...) specyficzny status Kościoła katolickiego w naszym życiu narodowym i państwowym jest wyjątkowo ważny; chcemy go podtrzymać i uważamy, że próby niszczenia i niesprawiedliwego atakowania Kościoła są groźne dla kształtu życia społecznego".
  8. "Związki między polityczną tożsamością narodu, chrześcijaństwem oraz zakorzenieniem w tradycji europejskiej są w polskiej tradycji szczególne".
  9. "Wszystkie ideologie i siły zewnętrzne, które dążyły do odebrania Polakom podmiotowości i rozbicia wspólnot rodzinnych, zaczynały od uderzenia w katolicyzm i w Kościół katolicki".

Koalicja Obywatelska

W programie nie ma ani słowa o Kościele katolickim, religii, wierze czy chrześcijaństwie.

Lewica

Najważniejsze obietnice wyborcze dotyczące Kościoła:

  1. Koniec finansowanych z budżetu państwa lekcji religii w szkołach. Religia nie będzie już nauczana w placówkach oświatowych. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze zostaną przekazane na dodatkowe lekcje języka angielskiego.
  2. Opodatkowanie kleru. Księża będą musieli obsługiwać kasy fiskalne, a docelowo zniesione zostaną wszelkie przywileje podatkowe kościołów i związków wyznaniowych. "Zobowiążemy kościoły do ujawniania przychodów na takich samych zasadach, jakie dotyczą organizacji pozarządowych".
  3. Likwidacja Funduszu Kościelnego. Ta pozycja zostanie wykreślona z budżetu. Pozwoli to zaoszczędzić 156 mln zł (tyle na Fundusz Kościelny państwo przeznaczyło w 2018 roku). "W obecnym otoczeniu gospodarczym i po zakończeniu prac Komisji Majątkowej nie ma uzasadnienia dla dalszego funkcjonowania tej instytucji".

PSL-Koalicja Polska

W programie nie ma ani słowa o Kościele katolickim, religii, wierze czy chrześcijaństwie.

Konfederacja

W programie nie ma ani słowa o Kościele katolickim, religii, wierze czy chrześcijaństwie.

>>Relacja PiS-u z kościołem? Ojciec Rydzyk zaprosił w 2017 roku prezydenta Andrzeja Dudę do swojego programu. Wywiad przybrał jednak ciekawą formę:

Zobacz wideo
Więcej o: