Ogłaszamy Piątkę Gazeta.pl. Dziennikarze portalu będą codziennie opisywać inne zagadnienia – ważne dla Polaków, ale jednocześnie takie, o których politycy niekoniecznie chcą mówić przed październikowymi wyborami do Sejmu i Senatu. W poniedziałek służba zdrowia, we wtorek edukacja, w środę pieniądze, w czwartek Kościół i w piątek oczywiście ekologia – to tematy, którymi na co dzień żyją Polacy. Pokażemy ludzką stronę każdego tematu, damy głos ekspertom, przedstawimy liczbowy aspekt rozwiązywania problemów, a także sprawdzimy, co najważniejsze ugrupowania mają do zaproponowania wyborcom.
Przeczytaj wszystkie teksty z Piątki Gazeta.pl >>
***
Żeby dowiedzieć się, co poszczególne partie (czy też komitety wyborcze) sądzą na temat roli Kościoła katolickiego w państwie i w jaki sposób planują poradzić sobie z tą kwestią, zajrzeliśmy do ich programów wyborczych. Poniżej znajdziecie kluczowe założenia, stanowiska i obietnice wyborcze każdej formacji.
Zjednoczona Prawica
Jak w swoim programie Zjednoczona Prawica (sojusz Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i Porozumienia) opisuje rolę Kościoła katolickiego w państwie polskim?
- "Doceniamy rolę religii w życiu społecznym oraz szczególne znaczenie wiary katolickiej dla Polaków".
- "(...) podkreślamy, że Kościół katolicki w Polsce odegrał i odgrywa wyjątkową rolę, odmienną niż w historii innych narodów. Była ona nie tylko narodowotwórcza i cywilizacyjna, ale także ochronna".
- "Można być Polakiem, nie będąc katolikiem ani osobą wierzącą, nie sposób jednak uznać, że polskość może istnieć bez tego dziedzictwa, jakie wniósł Kościół katolicki".
- "Nauka Kościoła katolickiego, polska tradycja i polski patriotyzm silnie się ze sobą połączyły, budując tożsamość polityczną narodu".
- "Zbieżność między nauką Kościoła katolickiego a tradycją narodową jest wyraźnie widoczna w odniesieniu do rodziny. Polska tradycja traktowała ją zawsze jako szczególne dobro, a w okresie utraty niepodległości była także w bardzo wielu przypadkach ostoją narodowej tożsamości".
- "Kościół katolicki jest depozytariuszem i głosicielem powszechnie znanej w Polsce nauki moralnej. Nie ma ona w szerszym społecznym zakresie żadnej konkurencji, dlatego też w pełni jest uprawnione twierdzenie, że w Polsce nauce moralnej Kościoła można przeciwstawić tylko nihilizm".
- "(...) specyficzny status Kościoła katolickiego w naszym życiu narodowym i państwowym jest wyjątkowo ważny; chcemy go podtrzymać i uważamy, że próby niszczenia i niesprawiedliwego atakowania Kościoła są groźne dla kształtu życia społecznego".
- "Związki między polityczną tożsamością narodu, chrześcijaństwem oraz zakorzenieniem w tradycji europejskiej są w polskiej tradycji szczególne".
- "Wszystkie ideologie i siły zewnętrzne, które dążyły do odebrania Polakom podmiotowości i rozbicia wspólnot rodzinnych, zaczynały od uderzenia w katolicyzm i w Kościół katolicki".
Koalicja Obywatelska
W programie nie ma ani słowa o Kościele katolickim, religii, wierze czy chrześcijaństwie.
Lewica
Najważniejsze obietnice wyborcze dotyczące Kościoła:
- Koniec finansowanych z budżetu państwa lekcji religii w szkołach. Religia nie będzie już nauczana w placówkach oświatowych. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze zostaną przekazane na dodatkowe lekcje języka angielskiego.
- Opodatkowanie kleru. Księża będą musieli obsługiwać kasy fiskalne, a docelowo zniesione zostaną wszelkie przywileje podatkowe kościołów i związków wyznaniowych. "Zobowiążemy kościoły do ujawniania przychodów na takich samych zasadach, jakie dotyczą organizacji pozarządowych".
- Likwidacja Funduszu Kościelnego. Ta pozycja zostanie wykreślona z budżetu. Pozwoli to zaoszczędzić 156 mln zł (tyle na Fundusz Kościelny państwo przeznaczyło w 2018 roku). "W obecnym otoczeniu gospodarczym i po zakończeniu prac Komisji Majątkowej nie ma uzasadnienia dla dalszego funkcjonowania tej instytucji".
PSL-Koalicja Polska
W programie nie ma ani słowa o Kościele katolickim, religii, wierze czy chrześcijaństwie.
Konfederacja
W programie nie ma ani słowa o Kościele katolickim, religii, wierze czy chrześcijaństwie.
>>Relacja PiS-u z kościołem? Ojciec Rydzyk zaprosił w 2017 roku prezydenta Andrzeja Dudę do swojego programu. Wywiad przybrał jednak ciekawą formę: