Szczecin-Świnoujście. Akcja Marynarki Wojennej. Jutro wydobycie bomb z toru wodnego

We wtorek 1 października odbędzie się akcja unieszkodliwienia niewybuchów, które znaleziono podczas pogłębiania toru wodnego Szczecin-Świnoujście. Władze Świnoujścia informują o utrudnieniach związanych z usunięciem bomb.
Zobacz wideo

Niebezpieczne obiekty, które usuwać będzie Marynarka Wojenna. Zostały sklasyfikowane jako brytyjska lotnicza mina morska typu Mark IV oraz brytyjska bomba głębinowa typu Mk-XIII. Łącznie zawierają blisko 500 kg materiału wybuchowego. 

Akcja Marynarki Wojennej w Świnoujściu. Urząd miasta informuje o utrudnieniach

Usunięcie niewypałów będzie wiązać się z licznymi utrudnieniami. Jednym z nich będzie ewakuacja osób  przebywających w strefie bezwzględnej (200 metrów od środka toru wodnego Szczecin-Świnoujście). Ograniczona zostanie także przeprawa promowa oraz ruch statków na Zalewie Szczecińskim, torze wodnym Szczecin-Świnoujście oraz Zatoce Pomorskiej.

 • Ewakuacja w strefie bezwzględnej odbędzie się w godzinach 8:30-9:30. Ewakuacji podlegają osoby znajdujące się w budynkach nr 25 przy ulicy Karsiborskiej, nr 2, 3, 4 przy ul. Barkowej, nr 1 przy ul. Kanałowej. Transport ewakuowanych osób od godz. 8:30 zabezpieczać będzie samochód Lublin 2 OSP Karsibór, podstawiony przy skrzyżowaniu ul. Kanałowej z ul. Barkową. 
 • W strefie otwartej przestrzeni (od 200 do 750 metrów od środka toru wodnego Szczecin-Świnoujście) obowiązywać będzie zakaz przebywania na otwartej przestrzeni, zbliżania się do okien, wychodzenia na balkony i tarasy oraz na zewnątrz budynku.
 • Osoby przebywające na terenie Portu Jachtowego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” będą musiały opuścić jachty i udać się do hali nr 10 na terenie portu jachtowego.
 • Na czas wydobycia oraz transportu niewybuchów będą obowiązywały określone strefy bezpieczeństwa oraz ograniczenia w żegludze na Zalewie Szczecińskim, torze wodnym Szczecin-Świnoujście oraz Zatoce Pomorskiej.
 • Ostatnie promy z obu stron ogólnodostępnej przeprawy promowej „Centrum” (Karsibory) odpłyną o godzinie 9:20. Wznowienie przeprawy planowane jest około godziny 11:10
 • Ostatnie promy z obu stron przeprawy promowej „Warszów” (Bieliki) odpłyną o godzinie 10:40. Ponowne ich uruchomienie planowane jest na godzinę 11:20.
 • Dla statków wchodzących z redy portu Świnoujście w kierunku Zalewu Szczecińskiego ruch zostanie wstrzymany w godz. 05:00 – 11:30
 • Dla statków wychodzących z Zalewu Szczecińskiego na Zatokę Pomorską ruch zostanie wstrzymany w godz. 06:30 – 11:00.
 • Dla statków nawigujących w granicach portu Świnoujście ruch zostanie wstrzymany w godz. 10:00 – 11:30, z wyjątkiem promów morskich i innych statków pasażerskich wychodzących w morze, odcumowujących do godz. 10:30.

W Świnoujściu znaleziono Tallboy'a. To jedna z największych bomb z czasów II WŚ

Przypomnijmy, że kilka dni temu w Kanale Piastowskim w Świnoujściu odnaleziono niewybuch, który  znajduje się ok. 100 metrów od przeprawy promów Karsibór. To tzw. Tallboy - bomba ważąca 5340 kilogramów. Jutrzejsza akcja Marynarki Wojennej nie będzie dotyczyć jej usunięcia. 

Więcej o:
Komentarze (11)
Szczecin-Świnoujście. Akcja Marynarki Wojennej. Jutro wydobycie bomb z toru wodnego
Zaloguj się
 • dedtt

  Oceniono 12 razy 10

  Zamiast kupować nowe bomby od Amerykanów powinni je wyczyścić i pomalować. Dla sił zbrojnych.

 • shtalman

  Oceniono 8 razy 8

  Niech je zwiozą do stoczni marynarki wojennej w Radomiu i tam odpalą

 • quinquedactylus

  Oceniono 7 razy 5

  W Świnoujściu można sie nie źle rozerwać.

 • sieradz2

  Oceniono 2 razy 2

  Pewnie ORP Flaming nie da rady podjąć na pokład tak wielkiego ładunku.

 • janjan101

  Oceniono 8 razy 2

  I znowu wina Tuska.
  Pod trybunał go!!!!!!!!!!

 • kmwsm

  Oceniono 3 razy 1

  A gdzie podzial sie Tall Boy o wadze 5000 kg? Najwieksza bomba z czsow II Wojny Swiatowej. Przeciez pisaliscie, ze odkryto w Swinoujsciu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX