Gwałtowne zmiany w pogodzie to przede wszystkim efekt niżu, który z niedzieli na poniedziałek zacznie przemieszczać się znad Danii nad Bałtyk, a następnie w kierunku Łotwy. Skutki jego wędrówki odczują mieszkańcy niemal całej Polski, a najbardziej dotkliwym zjawiskiem będą gwałtowne porywy wiatru.
Jak ostrzega Instytut Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, "będzie bardzo wietrznie i miejscami niebezpiecznie!".
W nocy z niedzieli na poniedziałek bardzo silne porywy wiatru spodziewane są w obszarach podgórskich Beskidów (do 80 km/h) oraz w szczytowych partiach Tatr (do 110 km/h). Na przeważającym obszarze Polski wiatr w porywach osiągnie do 60 km/h.
Sytuacja ulegnie zmianie w poniedziałek, gdy prędkość wiatru wzrastać będzie w całym kraju. W godzinach popołudniowych ma on osiągnąć w porywach nawet do 100 km/h na Pomorzu, Kujawach, Mazowszu, Lubelszczyźnie, Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Ziemi Świętokrzyskiej oraz Podkarpaciu
Na zachodzie Polski wiatr w ciągu dnia osiągać będzie natomiast w porywach do 90 km/h, a na północnym wschodzie do 85 km/h. IMGW ostrzega, że w szczytowych partiach Tatr prędkość porywów wiatru może dochodzić do 140 km/h, w Sudetach do 110 km/h
W nocy z poniedziałku na wtorek prędkość wiatru będzie stopniowo, od zachodu, maleć. Na zachodzie kraju wiatr będzie umiarkowany i dość silny, początkowo w porywach do 65 km/h, nad ranem już jedynie do 40 km/h.
- uspokaja IMGW.
W związku z porywami wiatru IMGW w niedzielę wieczorem wydał ostrzeżenia drugiego stopnia w trzystopniowej skali (alert pomarańczowy) dla czterech województw: śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego.
Dla dwóch województw (dolnośląskie i opolskie) wydane zostały ostrzeżenia pierwszego stopnia (alert żółty). W poniedziałek alerty pomarańczowe mogą natomiast zostać wydane dla województw:
Oprócz tego, w poniedziałek IMGW planuje też wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia dla województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.
Co oznaczają alerty IMGW? Wydawane są wówczas, gdy zjawiska pogodowe są na tyle silne, że mogą zagrażać życiu lub zdrowiu oraz mieniu. Im wyższy stopień ostrzeżenia, tym większe zagrożenie.