Wybory parlamentarne 2019. Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło "Piątkę dla zdrowia"

Prawo i Sprawiedliwość chce głębokiej naprawy służby zdrowia. Minister zdrowia Łukasz Szumowski przedstawił na konwencji w Opolu "Piątkę dla zdrowia". Z kolei szef partii Jarosław Kaczyński zapowiedział, że naprawa służby zdrowia to nie jest kwestia jednej kadencji parlamentu.
Zobacz wideo

Co składa się na "Piątkę dla zdrowia"? Według zapowiedzi polityków PiS to podwojenie wydatków na opiekę zdrowotną wobec wydatków z czasów rządu PO-PSL. W 2024 r. ma to być 160 mld złotych. Ma też zostać powołany Fundusz Modernizacji Szpitali, dysponujący kwotą 2 mld złotych.

PiS chce również wprowadzić cykliczne, dostosowane do wieku i płci badania kontrolne dla każdego Polaka w postaci bonu do realizacji w każdej przychodni. Opieka senioralna ma zostać uruchomiona w każdym powiecie, a rząd ma sfinansować budowę najnowocześniejszego centrum onkologicznego w Europie. Ma on kosztować 1 mld złotych.

Łukasz Szumowski zapowiada też, że w ramach państwowego ratownictwa medycznego, odmłodzona zostanie flota karetek. Żadna z nich nie będzie starsza niż 5 lat.

Jarosław Kaczyński o darmowej służbie zdrowia i walce ze smogiem

Podczas konwencji PiS głos zabierali także m.in. premier Mateusz Morawiecki, była szefowa rządu Beata Szydło, a także prezes partii Jarosław Kaczyński, który podkreślał, że służba zdrowa w Polsce powinna być cały czas darmowa, a prywatna ma być jej uzupełnieniem. 

- Sprawa ochrony zdrowia to jest część tego przedsięwzięcia. Pełne kieszenie na poziomie niemieckim to jeszcze nie jest państwo dobrobytu. Potrzebny jest odpowiedni poziom wsparcia: służba zdrowia powszechnie dostępna i publiczna. Służba prywatna ma być uzupełnieniem. Nie będziemy jej likwidować, ale musimy zapewnić każdemu rodakowi służbę medyczną za darmo - powiedział w przemówieniu. 

Szef PiS przestrzegł jednocześnie, że naprawa służby zdrowia to nie jest kwestia jednej kadencji. - W pierwszej kadencji uporządkowaliśmy państwo i podjęliśmy dobre decyzje w polityce społecznej. W kolejnych kadencjach będziemy realizować następne cele. Rozwiązanie problemów z ochroną zdrowia to kwestia nawet dwóch albo i trzech kadencji - powiedział. 

W kwestii polepszenia sytuacji służbie zdrowia jego partii ma też dążyć do porozumienia z druga stroną.

Kaczyński zapowiedział również, że jednym z priorytetów PiS i rządu w przyszłej kadencji, po ewentualnym zwycięstwie w wyborach, będzie walka ze smogiem. 

- Polska musi być wolna od smogu. On musi być zlikwidowany. Mamy ku temu środki, to też sprawa zdrowia Polaków! - zapewnił prezes

Więcej o: