"Zróbmy dobry klimat". 27 września Generalny Strajk dla Ziemi. Zobacz mapę protestów w Polsce

27 września to ostatni dzień Światowego Strajku Klimatycznego. Z tej okazji na całym świecie aktywiści organizują marsze, pikiety, happeningi i imprezy edukacyjne. Generalny Strajk dla Ziemi odbywa się w piątek także w polskich miastach, w tym w Warszawie.
Zobacz wideo

Protesty odbywają się na całym świecie, w tym w najważniejszych miastach Polski.

Na specjalnej mapie na stronie Earth Strike Polska można podejrzeć wszystkie lokalizacje zaplanowanych imprez.

Warszawa: "Zróbmy dobry klimat!"

Pod takim hasłem ulicami Warszawy przejdzie wielki marsz. Wystartuje o 16.00 z pl. Defilad, a później przejdzie ul. Marszałkowską przez rondo Dmowskiego, Al. Jerozolimskimi i Kruczą aż pod Ministerstwo Energii, a następnie Hożą, Marszałkowską, przez pl. Konstytucji i pl. Zbawiciela, Mokotowską, Piękną, Al. Ujazdowskie i ul. Matejki przed Sejm RP przy Wiejskiej.

Tutaj można zobaczyć trasę przemarszu na mapie Google.

"Wspólnie pokażmy, że klimat to priorytet! Wciąż możemy zapobiec dalszym zmianom! Możemy zredukować emisję gazów cieplarnianych i zreformować rolnictwo. Możemy inaczej produkować energię, inaczej się przemieszczać, inaczej ogrzewać nasze domy. Możemy zmienić sposób produkcji żywności, oddać część ziemi lasom, pochłaniającym dwutlenek węgla. W tej chwili są to najważniejsze wyzwania naszej cywilizacji. Dlatego razem zróbmy dobry klimat! Nasze indywidualne działania i wybory to za mało. Musimy działać razem” - apelują inicjatorzy zgromadzenia.

W marszu oprócz Strajku dla Ziemi (oddolna inicjatywa będąca częścią międzynarodowego ruchu obywatelskiego Earthstrike) wezmą też udział inne ruchy ekologiczne – środowisko akademickie, Polskie Babcie, Architekci dla Klimatu i działacze Extinction Rebellion.

W stolicy pojedziemy za darmo komunikacją miejską

27 września to kolejny wrześniowy dzień z z darmową komunikacją miejską w Warszawie. Wcześniej taką decyzje władze stolicy podjęły z okazji Międzynarodowego Dnia bez Samochodu - 22 września. Rafał Trzaskowski napisał na Twitterze: "Każdy z nas wybierając transport publiczny robi dobry uczynek dla przyszłości naszej planety i dla zdrowia naszych dzieci".

Bezpłatne przejazdy dotyczą autobusów, tramwajów, metra oraz pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej w I i II strefie biletowej. Bezpłatne będzie również korzystanie z parkingów Parkuj i Jedź.

Bezpłatna komunikacja nie obejmuje przejazdów oferowanych przez Koleje Mazowieckie i Warszawską Kolej Dojazdową, również w obszarze tzw. "Wspólnego biletu ZTM-KM-WKD".

Kraków: 6 przystanków kryzysu klimatycznego

W Krakowie przemarsz odbędzie się o 17.30. Trasa obejmuje sześć najważniejszych lokalizacji: Urząd Miasta Krakowa, Kuria metropolitalna, Collegium Novum UJ,  skrzyżowanie ul. Szewskiej i Plant,  Plac Szczepański, Ratusz na Rynku Głównym.

Każde z miejsc ma swoją symbolikę. Na kolejnych przystankach aktywiści poruszą palące kwestie: wody, śmieci, węgla.

"Na symbolicznej mapie Krakowa zaznaczymy wszystkie miejsca, które biją na alarm z powodu możliwej utraty zieleni czy przestrzeni życiowej. Zakrzówek, kamieniołom Liban, Krzemionki, park Rzeczny Drwinka, Młynówka Królewska - to tylko niektóre miejsca, które miasto uwalnia pod zabudowę lub wydaje ogromne pieniądze na inwestycje sprzeczne z potrzebami adaptacji do kryzysu ekologiczno-klimatycznego oraz zabiera mieszkańcom kolejne zielone tereny" - piszą organizatorzy.

Wrocław: piknik klimatyczny

Stolica Dolnego Śląska podała szczegółową rozpiskę klimatycznych atrakcji:

15.00 -15.30 - "STOP SMOG - Ratujmy klimat" - briefing prasowy Dolnośląskiego Alarmu Smogowego i prezentacja wyników badań opinii publicznej nt. świadomości zanieczyszczeń powietrza i kryzysu klimatycznego wśród mieszkańców Dolnego Śląska.

15.30-16.30: PIKNIK KLIMATYCZNY: strefa dla dzieci: wspólne malowanie transparentów, koszulek, toreb; rozmowy z przedstawicielami organizacji ekologicznych, poczęstunek, stoisko informacyjne,

16.30 - 17.00 - pieśni dla Ziemi,

17.00 - 17.30 - wystąpienia przedstawicieli organizacji i ruchów oddolnych, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Wrocław, Extinction Rebellion Wrocław, Fundacja EkoRozwoju, EKO-UNIA,

17.30 -18.00 wiersze ekologiczne i występy artystów.

*Mlodziezowy Strajk Klimatyczny w Warszawie*Mlodziezowy Strajk Klimatyczny w Warszawie *Młodziezowy Strajk Klimatyczny w Warszawie, Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Wyborcza.pl

Białystok: strajkujący położą się na ziemi

Mieszkańcy zbiorą się na pl. Kościuszki o godz. 17.00, by przeprowadzić nietypowy happening: "Przygotowaliśmy dla was wykarczowane pnie drzew, przypominające jak w Polsce traktuje się drzewa - jedne z naszych najskuteczniejszych sojuszników w walce ze zmianami klimatycznymi. Wśród nich położymy się na ziemi, przypominając o niebezpieczeństwie" - piszą na stronie wydarzenia na Facebooku.

Łódź: strajk w południe

Początek demonstracji przewidziano na Placu Wolności o godz. 12.30. Uczestnicy przejdą pod Urząd Marszałkowski Woj. Łódzkiego (ul. Piłsudskiego 8). Impreza zakończy się ok. godz. 15.00.

O co walczą aktywiści

Strajk dla Ziemi jest niezależnym, oddolnym ruchem obywatelskim, działającym na rzecz powstrzymania zmian klimatu. Postuluje m.in. bezzwłoczne przejście na bezpieczne i przyjazne dla środowiska źródła energii, zaprzestanie niszczenia siedlisk przyrodniczych, renaturalizacja obszarów zniszczonych oraz ochrona bioróżnorodności, natychmiastową redukcję emisji CO2.

Więcej o: