"Zróbmy dobry klimat". 27 września Generalny Strajk dla Ziemi. Zobacz mapę protestów w Polsce

27 września to ostatni dzień Światowego Strajku Klimatycznego. Z tej okazji na całym świecie aktywiści organizują marsze, pikiety, happeningi i imprezy edukacyjne. Generalny Strajk dla Ziemi odbywa się w piątek także w polskich miastach, w tym w Warszawie.
Zobacz wideo

Protesty odbywają się na całym świecie, w tym w najważniejszych miastach Polski.

Na specjalnej mapie na stronie Earth Strike Polska można podejrzeć wszystkie lokalizacje zaplanowanych imprez.

Warszawa: "Zróbmy dobry klimat!"

Pod takim hasłem ulicami Warszawy przejdzie wielki marsz. Wystartuje o 16.00 z pl. Defilad, a później przejdzie ul. Marszałkowską przez rondo Dmowskiego, Al. Jerozolimskimi i Kruczą aż pod Ministerstwo Energii, a następnie Hożą, Marszałkowską, przez pl. Konstytucji i pl. Zbawiciela, Mokotowską, Piękną, Al. Ujazdowskie i ul. Matejki przed Sejm RP przy Wiejskiej.

Tutaj można zobaczyć trasę przemarszu na mapie Google.

"Wspólnie pokażmy, że klimat to priorytet! Wciąż możemy zapobiec dalszym zmianom! Możemy zredukować emisję gazów cieplarnianych i zreformować rolnictwo. Możemy inaczej produkować energię, inaczej się przemieszczać, inaczej ogrzewać nasze domy. Możemy zmienić sposób produkcji żywności, oddać część ziemi lasom, pochłaniającym dwutlenek węgla. W tej chwili są to najważniejsze wyzwania naszej cywilizacji. Dlatego razem zróbmy dobry klimat! Nasze indywidualne działania i wybory to za mało. Musimy działać razem” - apelują inicjatorzy zgromadzenia.

W marszu oprócz Strajku dla Ziemi (oddolna inicjatywa będąca częścią międzynarodowego ruchu obywatelskiego Earthstrike) wezmą też udział inne ruchy ekologiczne – środowisko akademickie, Polskie Babcie, Architekci dla Klimatu i działacze Extinction Rebellion.

W stolicy pojedziemy za darmo komunikacją miejską

27 września to kolejny wrześniowy dzień z z darmową komunikacją miejską w Warszawie. Wcześniej taką decyzje władze stolicy podjęły z okazji Międzynarodowego Dnia bez Samochodu - 22 września. Rafał Trzaskowski napisał na Twitterze: "Każdy z nas wybierając transport publiczny robi dobry uczynek dla przyszłości naszej planety i dla zdrowia naszych dzieci".

Bezpłatne przejazdy dotyczą autobusów, tramwajów, metra oraz pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej w I i II strefie biletowej. Bezpłatne będzie również korzystanie z parkingów Parkuj i Jedź.

Bezpłatna komunikacja nie obejmuje przejazdów oferowanych przez Koleje Mazowieckie i Warszawską Kolej Dojazdową, również w obszarze tzw. "Wspólnego biletu ZTM-KM-WKD".

Kraków: 6 przystanków kryzysu klimatycznego

W Krakowie przemarsz odbędzie się o 17.30. Trasa obejmuje sześć najważniejszych lokalizacji: Urząd Miasta Krakowa, Kuria metropolitalna, Collegium Novum UJ,  skrzyżowanie ul. Szewskiej i Plant,  Plac Szczepański, Ratusz na Rynku Głównym.

Każde z miejsc ma swoją symbolikę. Na kolejnych przystankach aktywiści poruszą palące kwestie: wody, śmieci, węgla.

"Na symbolicznej mapie Krakowa zaznaczymy wszystkie miejsca, które biją na alarm z powodu możliwej utraty zieleni czy przestrzeni życiowej. Zakrzówek, kamieniołom Liban, Krzemionki, park Rzeczny Drwinka, Młynówka Królewska - to tylko niektóre miejsca, które miasto uwalnia pod zabudowę lub wydaje ogromne pieniądze na inwestycje sprzeczne z potrzebami adaptacji do kryzysu ekologiczno-klimatycznego oraz zabiera mieszkańcom kolejne zielone tereny" - piszą organizatorzy.

Wrocław: piknik klimatyczny

Stolica Dolnego Śląska podała szczegółową rozpiskę klimatycznych atrakcji:

15.00 -15.30 - "STOP SMOG - Ratujmy klimat" - briefing prasowy Dolnośląskiego Alarmu Smogowego i prezentacja wyników badań opinii publicznej nt. świadomości zanieczyszczeń powietrza i kryzysu klimatycznego wśród mieszkańców Dolnego Śląska.

15.30-16.30: PIKNIK KLIMATYCZNY: strefa dla dzieci: wspólne malowanie transparentów, koszulek, toreb; rozmowy z przedstawicielami organizacji ekologicznych, poczęstunek, stoisko informacyjne,

16.30 - 17.00 - pieśni dla Ziemi,

17.00 - 17.30 - wystąpienia przedstawicieli organizacji i ruchów oddolnych, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Wrocław, Extinction Rebellion Wrocław, Fundacja EkoRozwoju, EKO-UNIA,

17.30 -18.00 wiersze ekologiczne i występy artystów.

*Mlodziezowy Strajk Klimatyczny w Warszawie*Mlodziezowy Strajk Klimatyczny w Warszawie *Młodziezowy Strajk Klimatyczny w Warszawie, Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Gazeta

Białystok: strajkujący położą się na ziemi

Mieszkańcy zbiorą się na pl. Kościuszki o godz. 17.00, by przeprowadzić nietypowy happening: "Przygotowaliśmy dla was wykarczowane pnie drzew, przypominające jak w Polsce traktuje się drzewa - jedne z naszych najskuteczniejszych sojuszników w walce ze zmianami klimatycznymi. Wśród nich położymy się na ziemi, przypominając o niebezpieczeństwie" - piszą na stronie wydarzenia na Facebooku.

Łódź: strajk w południe

Początek demonstracji przewidziano na Placu Wolności o godz. 12.30. Uczestnicy przejdą pod Urząd Marszałkowski Woj. Łódzkiego (ul. Piłsudskiego 8). Impreza zakończy się ok. godz. 15.00.

O co walczą aktywiści

Strajk dla Ziemi jest niezależnym, oddolnym ruchem obywatelskim, działającym na rzecz powstrzymania zmian klimatu. Postuluje m.in. bezzwłoczne przejście na bezpieczne i przyjazne dla środowiska źródła energii, zaprzestanie niszczenia siedlisk przyrodniczych, renaturalizacja obszarów zniszczonych oraz ochrona bioróżnorodności, natychmiastową redukcję emisji CO2.

Więcej o:
Komentarze (87)
"Zróbmy dobry klimat". 27 września Generalny Strajk dla Ziemi. Zobacz mapę protestów w Polsce
Zaloguj się
 • obeznany

  Oceniono 11 razy 5

  Jaki odsetek badań naukowych od początku lat 90-tych potwierdza, że za obecne ocieplenie klimatu odpowiada człowiek?

  Poniżej wyniki zebrane przez różne zespoły naukowe:

  Oreskes 2004: 100%
  Doran 2009: 97%
  Anderegg 2010: 97%
  Cook 2013 (analiza ok. 12 tysięcy publikacji naukowych z lat 1991-2011): 97%
  Verheggen 2014: 91%
  Stenhouse 2014: 93%
  Carlton 2015: 97%.

 • polakpl

  Oceniono 9 razy 3

  przypomniały sie protesty o dziurze ozonowej w latach 80, ci sami żałośni ludzie

 • mgz

  Oceniono 7 razy 3

  te kapusniaki nie wiedza co klimat, co smog, co pogoda, co katastrofa. to beda przyszli liderzy? to sie chyba wyprowadzam.

 • aron2004

  Oceniono 11 razy 3

  Oj bo zaraz przez tą Gretę cena ropy spadnie i Putin nie będzie miał kasy na rakiety wycelowane w Polskę.

 • bambosz0

  Oceniono 8 razy 2

  a co dla klimatu zrobili protestujący w NY? zostawili po sobie 15 ton ŚMIECI do posprzątania... to jest cała naga prawda... a ile dośmieciła grecia?

 • blski

  Oceniono 2 razy 2

  Nie tylko jest nas coraz wiecej ale tez chcielibysmy zyc coraz dluzej i lepiej.
  Tego po prostu nie sposob pogodzic.
  Za czasow mojej mlodosci (polowa 1960tych) na calej dlugosci jednej z glownych ulic (znienawidzonego) Zoliborza stal jeden samochod. Niewielu mialo problemy z nadwaga (znacznie starsza siostra mowi, ze przez caly okres studiow zawsze byla glodna). W domu bylo tak zimno, ze w moim pokoju nyl snieg na parapecie (wewnatrz) - siostra wini za to matke ktora rzeczywiscie otwierala wszystkie okna jak tylko zrobilo sie na tyle cieplo, ze mozna bylo zjac w domu palto.
  Zly los spowodowal, ze gdy tylko zaczelismy znosniej zyc, to chca nas zmusic do odmawiania sobie tego o czym przez lata marzylismy.
  Kilka spostrzezen:
  Te kraje ktore przez dziesiatki lat zagnoily srodowisko powinny teraz wziasc na siebie koszt posprztania. Nadal kraje o najwyzszym standarcie zycia zaswiniaja swiat bez porownania bardziej niz biedacy. Wiele swiatowych metropolii jest pusta po godzinach pracy (na zatloczonym dolnym Manhattanie nie ma zywej duszy). Na zatloczonych amerykanskich autostradach jezeli zobaczysz wiecej niz jedna osobe w samochodzie to sa to imigranci (czesto nielegalni).
  Ci ktorzy beda protestowqac tez nie przyjda tam na piechote.

 • yuo7leo9

  Oceniono 8 razy 2

  Dzieciaki są wspaniałe! W Warszawie przykuli się łańcuchami do Palmy w Al. Jerozolimskich. Wciąż tam siedzą. Policja próbowała ich odciąć, ale dała sobie spokój, na szczęście. Teraz śpiewają
  Brawo młodzi! W was nadzieja!

 • lajosz3

  Oceniono 10 razy 2

  Moim zdaniem są tylko dwie możliwości rozwiązania zanieczyszczenia planety przez człowieka, czyli:

  Wersja pierwsza :
  Ktoś (zespół naukowców) wymyśli całkowicie nowe, czyste ekologicznie źródło energii + do tego w 100 procentach ekologiczny sposób pozbycia się już istniejących odpadów, najlepiej przetwarzając je na kolejne produkty i udostępni w/w technologie pro publico bono.

  Wersja druga:
  Nikt niczego nie wymyśli, czyli zatrucie będzie postępować dalej, aż natura (fizyka po prostu) sama upomni się o swoje prawa i zgodnie z ogólnie pojętą zasadą zachowania energii, po prostu "zutylizuje"sporą część ludzkiej populacji, a co za tym idzie trucicieli będzie mniej, co w konsekwencji ograniczy wpływ człowieka na naturę.
  Taki cykl będzie się powtarzała sukcesywnie, aż (być może) ludzkość wpadnie na pomysł zawarty w wersji pierwszej.

  ============
  Natomiast tzw. "strajki" ekologiczne są po prostu idiotyzmem w klinicznej wręcz postaci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX