Wałbrzych: szerszenie zaatakowały leśniczego. Nie udało się go uratować

We wrześniu w powiecie wałbrzyskim doszło do tragicznego zdarzenia. Leśniczy został zaatakowany przez szerszenie i mimo długiej reanimacji mężczyzny nie udało się uratować.
Zobacz wideo

Jak podaje "Express Ilustrowany" zdarzenie miało miejsce 19 września, jednak dopiero teraz służby poinformowały o tej tragedii. Tego dnia ratownicy Wałbrzysko-Kłodzkiej Grupy GOPR oraz ratownicy medyczni otrzymali zgłoszenie o leśniczym pogryzionym przez szerszenie.

Wałbrzych: nie żyje leśniczy zaatakowany przez szerszenie

W wyniku ataku owadów mężczyzna stracił przytomność, po czym doszło do zatrzymania akcji serca. Mimo długiej reanimacji poszkodowanego nie udało się uratować. Chociaż zdarzenie miało miejsce kilka dni temu, strażacy poinformowali o nim dopiero teraz i przy okazji zaapelowali o ostrożność w obchodzeniu się z tymi owadami.

Szerszenie atakują, gdy czują zagrożenie ze strony człowieka lub innego zwierzęcia. Najbardziej chronione jest gniazdo, dlatego jeśli je zauważymy, należy powoli oddalić się od tego miejsca, by nie prowokować owadów do ataku. Nie należy wtedy wykonywać żadnych gwałtownych gestów.

Szerszeń europejski zwany jest także szerszeniem groźnym i jest jednym z największych owadów osowatych występujących w Europie Środkowej. Jego użądlenie jest niebezpieczne dla zdrowia i życia osób uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych. Szerszenie zakładają swoje gniazda w dziuplach dębów i innych drzew liściastych, a także w norach ziemnych czy opuszczonych ulach. Ze względu na zmniejszającą się powierzchnię lasów owady te dostosowały się do życia w pobliżu terenów ludzkich, np. pod okapami dachu lub w zagłębieniach w ścianach budynków.

Jad szerszenia porównywalny jest do jadu pszczół i os, jednak zawiera on o wiele większą dawkę toksyn. Użądlenie szerszenia jest bolesne z powodu większego żądła oraz acetylocholiny, która powoduje silne pieczenie rany. Śmiertelna dawka jadu szerszeni to od 10 do 90 mg, co przekłada się na kilkaset użądleń. Gniazda szerszeni powinny być usuwane jedynie przez specjalistyczną firmę. Jeśli gniazdo stwarza zagrożenie dla życia ludzi, usunąć gniazdo może także straż pożarna.

Więcej o:
Komentarze (140)
Wałbrzych: szerszenie zaatakowały leśniczego. Nie udało się go uratować
Zaloguj się
 • ciotka.scholastyka

  Oceniono 28 razy 26

  Może pokażcie, jak wygląda gniazdo szerszeni, a nie owad na gałązce? Myśli tam ktoś?

 • e.olsen

  Oceniono 29 razy 19

  > otrzymali zgłoszenie o leśniczym pogryzionym przez szerszenie.

  To musiały być rzeczywiście wściekłe. Normalnie tylko żądlą...

 • thadd

  Oceniono 22 razy 14

  Na lace dosc blisko wejscia do domu w zoiemi zadomowily sie osy. Juz wieczorem chcialem zgrabic trawe wokol ich gniazd. Kilka sekund i mialem roj na sobie. Ciely straszliwie, ja uciekalem . wpadlem do domu . Iles tych os za mna, Wygralem . Pociely mnie zdrowo. Teraz obchode osy z daleka, nie przeszkadzam im, nie kozakuje. Nie ma z nimi zartow, sa piekielnie szybkie i zadziorne.

 • antropoid

  Oceniono 23 razy 11

  Z szerszeniami nie ma żartów.
  Ciekawe, czy był to prawdziwy leśniczy, czy taki, jakich pełno w tym kraju.

 • ale.sobie.konto.wymyslilem

  Oceniono 10 razy 10

  Kiedyś przypadkiem uderzyłem w niewielkie drzewo. Okazało się że było w nim gniazdo szerszeni. Nagle zaatakował mnie cały rój. Cóż, niech się Usain Bolt cieszy że nikt mi wtedy nie mierzył czasu. Skończyło się na jednym użądleniu, bolało, ale bez żadnych przykrych następstw.

  Wszystkie komentarze o powracających karmach to tzw. bullshit - taki wypadek mógł równie dobrze spotkać myśliwego, jak i aktywistę Greenpeace. Kiedyś spotkało to mnie (ale miałem szczęście). Takie wydarzenie to po prostu pech, los, wola boska czy przeznaczenie - co kto woli.

 • zielony_wesolek

  Oceniono 13 razy 9

  Szerszeniowi nieźle trzeba podpaść, żeby zaatakował.

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 19 razy 9

  Przyroda się broni, wczoraj zwolennik "sanitarnego" odstrzału, dziś - zapewne - zwolennik "sanitarnego" wyrębu.

 • uploadhelski

  Oceniono 14 razy 8

  Szerszenie i osy normalnie gryzą w czasie ataku, parę razy obserwowałem osy atakujące inne owady, zostałem też osobiście ugryziony przez osę, ugryziony, nie użądlony. Szerszenie gryząc mordują pszczoły, no ale parę osób musi coś sprostować, napisać, ponarzekać na artykuł.
  FIlmiki dostępne w sieci

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX