Komentarze (194)
Państwo ciągle oddaje parafiom grunty warte majątek. "Liczy się tylko ziemia. To mentalność feudalna"
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • meki_majcher

  Oceniono 11 razy 11

  Nie dziwię się Polakom, że w dupie mają ekologię. Po co dbać o środowisko, skoro wkrótce i tak pochłonie Polskę czarna zaraza...

 • calmy

  Oceniono 10 razy 10

  >>>w 2015 r. parafia św. Jakuba Apostoła w Wąbrzeźnie (także Warmia i Mazury) dostała od państwa pięć działek o łącznej powierzchni 100 ha. <<<<

  A to się święty Jakub Apostoł ucieszył !

  Artykuł zawiera terminologię, z którą nie powinniśmy się zgadzać-
  1. "Zwrot" ziemi.
  Zwrot, to jest coś, z czym mamy do czynienia, gdy przywracamy czyjeś prawo własności. Gdy dajemy Kowalskiemu to, co uprzednio należało do Malinowskiego to nie jest zwrot. Gdy przekazujemy podmiotom KRK coś co do niego nigdy nie należało, to nie jest to żaden "zwrot".
  2. "Kościół otrzymał"
  Otrzymać to bardzo szeroki eufemizm. Kościołowi politycy na podstawie uchwalonego przez siebie prawa przekazali państwową, czyli narodu, czyli nieswoją własność.

  Przekazywanie nieswojej własności to ładny synonim na określenie paserstwa.

 • wcegielski

  Oceniono 9 razy 9

  Tylko rewolucja odbierze czarnym złodziejem zrabowane majątki

 • eler1

  Oceniono 9 razy 9

  Za chwilę będziemy na kościelnym pańszczyznę odrabiać. Dlaczego ja swojej gospodarki z ziemią nie mogę dzieciom przekazać , bo co -bo nie są rolnikami a kościołowi za darmo mogę oddać i ksiądz nie musi być wykwalifikowanym rolnikiem.
  Wiadomo, ze kościół nie będzie ziemi uprawiał tylko ją sprzeda albo z developerem hotel wybudują. Czy moje dzieci by tak nie mogły ????????? Co to za chory kraj

 • rozterka47

  Oceniono 9 razy 9

  Jednym słowem masowo dajemy za darmo polską ziemię watykańczykom .

  Prawica daje darmo na własność Polskę kościołowi . To jest normalny skandal .
  Podatków nie płacą , my zarabiamy na ubezpieczenia klechów i jeszcze im po kawałku naszą ziemię oddają . na dodatek mogą sobie ta ziemią swobodnie handlować a polski prywatny właściciel ziemi nie może .

 • dk2017

  Oceniono 9 razy 9

  Teraz ustawę należy zmodyfikować: odbieranie ziemi kościołom, najwyższa pora!
  Ponieważ kościół to handlarze ziemią.

 • brnxb

  Oceniono 9 razy 9

  Czym tu się oburzać, skoro PRL romansował z Kościołem i robił mu dobrze, to nie dziwne że "niepodległa III RP" od swego początku po dziś dzień klęczy całkowicie, pogardzając nawet własną Konstytucją. Polak w Polsce nie ma prawa formalnie i całkowicie wypisać się z instytucji Kościoła bo w sądzie może usłyszeć, że na mocy Konkordatu o niemożliwości wystąpienia decyduje tylko Kościół.

 • waldrem

  Oceniono 8 razy 8

  Czy te czarne zboki opuszczą nasz kraj dobrowolnie,
  czy będą się ewakuować w żółto-brązowych gaciach ?

 • jarekdonek

  Oceniono 7 razy 7

  Dopóki rządzą złodziejskie i sprzedajne styropiany (poststyropiany), czyli POPiS z dodatkiem PSL - inaczej nie będzie !
  Zreszta SLD też się nie chciał wychylać i pozwolił na grabież Polski przez okupantów watykańskich. To jest tam, gdzie jest !!!

 • czechy11

  Oceniono 7 razy 7

  Złodziejstwo trwa w najlepsze

 • marekbeatlemarek

  Oceniono 7 razy 7

  Należy natychmiast znacjonalizować cały majątek kościoła.
  Zaprzestać wypłacania pieniędzy dla KK.
  Nakazać płacenie podatków.
  Zrewidować zasadność wypłacania oraz wysokość emerytur i rent księży i zakonnic.
  Zabronić uczestnictwa w wydarzeniach rangi państwowej.
  Usunąć księży z państwowych firm.
  Wyprowadzenie religii ze szkół oraz zaprzestanie opłacania katechetek i katechetów.

 • kochanyleo

  Oceniono 7 razy 7

  Jakim prawem rozdawane są polskie ziemie obcemu państwu Watykanowi???
  Co to znaczy ziemie przykościelne???To są Polskie ziemie należące do Polaków!!!!

 • plac.czerwony

  Oceniono 7 razy 7

  PRL hołubił czarną zarazę, ale po 1989 trzeba było udowodnić, że PRL był zły. Stąd te oszalałe daniny.

 • matts06

  Oceniono 7 razy 7

  Fajne artykuły o Kościele. Teraz proszę o artykuł gdzie będzie wyszczególnione co na dane tematy mówią partie polityczne, tak by czytelnicy mogli się zapoznać ze stanowiskami, by świadomie 13.10 móc zagłosować zgodnie ze swoimi poglądami, czyli albo na partie prokościelne (PiS, PO, PSL, Konfederacja), albo na partie opowiadające się za świeckością (Lewica).

 • boshary

  Oceniono 7 razy 7

  Jakim prawem sprzedać i przeznaczyć środki na służbę zdrowia, niepełnosprawnych, nauczycieli. Przykład: Wrocław oddane kościołowi on sprzedaje Morawieckiem

 • pinio67

  Oceniono 7 razy 7

  no to niech jeszcze ktoś się pokusi o wyliczenie skali unijnych dopłat do tych hektarów. Jak ktoś się dziwił, że jakiś watykański dupek nie ruszył polskich pedofilów w sutannach ani ich ich arcyochroniarzy - to już powinien przestać się dziwić. Żadne państwo w Europie nie jest dla watykanu tak dochodową k..wą jak miejsce między Odrą a Bugiem.

 • jerry61

  Oceniono 6 razy 6

  Wystarczy wykorzystać odwieczną ludzką chciwość. Sekularyzacja dóbr kościelnych pod hasłem "oddamy wam majątek pasibrzuchów!" Znika dług publiczny, PKB na głowę rośnie - od jutra - do poziomu Niemiec. Czarni wykorzystują swoją energię nie do rypania dzieci, ale do pracy przy budowie autostrad. Da się zrobić, Wystarczy zerknąć na Skandynawię.

 • andrzej.wald

  Oceniono 6 razy 6

  Naiwnością byłoby sądzić, że politycy mogą nie wiedzieć o tym procederze. A jeżeli by tak było to tylko dowód na to jak bardzo są niekompetentni i nie nadają się do rządzenia krajem. od tego by powiadomić o takich patologiach jakie działy się w Komisji Majątkowej czy w przypadku masowego przekazywania ziemi za darmo Kościołowi są służby specjalne. Chyba nikt mi nie powie, że przez 30 lat nie zauważyły one tego?:-)

 • val33

  Oceniono 6 razy 6

  Poziom ogłupienia religią w Polsce jest tak wysoki,że naród z radością by oddał wszystko czarnej zarazie. Bo oni załatwią "niebo" prostaczkom.

 • zapatero222

  Oceniono 6 razy 6

  Przestańcie mówić, że PiS wisi u klamki Kościoła! PiS od dawna jest "zbrojnym" ramieniem Kościoła i robi to, co mu każe KK! To KK całym swoim "autorytetem" grozi PiS-owi, bo jesli nie wykona jego poleceń to KK znajdzie sobie innego partnera do wykonywania poleceń. Jednym słowem KK uprawia szantaż polityczny. To nie ma nic wspólnego z rozdziałem Państwa od Kościoła. Czas wreszcie z tym skończyć! Kto to zrobi?

 • chi-neng

  Oceniono 6 razy 6

  "Nie liczą się ludzie, liczy się ziemia, areał, majątek"
  -----
  Dodała bym;
  • NIC TO wiara
  • NIC TO Bóg
  • NIC TO owieczki wierzące
  • TYLKO ŻĄDZE I CHUCIE CZARNOSUKIENKOWEJ MAFII SIĘ LICZĄ!

 • eslyn

  Oceniono 7 razy 5

  To jest skala korupcji politycznej jaką trudnily się styropianowe rządy i wpływowe elity (łącznie z sędziami) III RP.
  A przypadek M. Morawieckiego pokazuje, że nie była to tylko korupcja polityczna. Podejrzewam, że był to raczej standard w polskiej polityce niż wyjątek. Dlatego cała ta zgraja broni status qwo - "żeby było jak było". Nie dopuszcza do radykalnej zmiany układu politycznego, bo kościół to wspólnik w dojeniu państwa.
  I w tym temacie PO i PiS grają w jednej drużynie.

 • kronikastyropianu

  Oceniono 7 razy 5

  Jak można odzyskać to, czego sie nie miało ? N.p. tysięcy ha ziemi na Ziemiach Zachodnich. A czarni okupanci "odzyskują'. Dlaczego, bo styropianowe złodziejstwo samo im wpycha NASZ majątek !

 • bormanek

  Oceniono 5 razy 5

  przecież muszą jakoś przyszłe kary płacić przeklęci pedofile .
  dlaczego taki opór jest przed tłumaczeniem dzieciom co to jest zły dotyk?
  ano po to by ieli własny harem.
  ale do czasu , będzie irlandia, musi być cywilna komisja i odpowiednie paragrafy na dziadów w sutannach

 • tani_dran

  Oceniono 7 razy 5

  I to wszystko zwolnione z podatku od nieruchomości.

 • justsaying

  Oceniono 5 razy 5

  Nie zdziwcie się politycy ze jak kiedy skandal powstanie z przyznawania ziemi znajdzie się ktoś któremu nerwy puszcza i zacznie strzelać do polityków. Obym się mylił.

 • psitkacz

  Oceniono 5 razy 5

  Przecież chodzi jedynie o kase i inwestycje na czas upadku kościoła.
  Przecież kasa im się coraz bardziej ucina muszą ją uzupełniać z nieoficjalnych źródeł - w tym handlu ziemią (przyjmują ziemię w prezencie - odrolniają, sprzedają "inwestorowi") i lokatach w ziemi na coraz trudniejsze lata.

 • sir.fred

  Oceniono 5 razy 5

  Ech, mógł Stalin jedną jedyną dobrą rzecz zrobić w swoim życiu i zaorać tych wyłudzaczy...

 • t_uptus

  Oceniono 5 razy 5

  Tylko czyje są te hektary? Kto jest ich właściecielem, bo kościół to nie jest osoba fizyczna. Więc chciałbym wiedzieć czy to czasem nie jest tak , że kościół ma swoich magnatów i obszarników , którzy de facto są właścicielami tysięcy hektarów darowanych im przez władzę.

 • homo_lupus

  Oceniono 5 razy 5

  Maj 1989.
  Pierwsze wolne - częściowo - wybory były 4. czerwca 1989.
  W maju 1989 komuniści sfinalizowali transakcję zakupu życzliwej neutralności kościoła przez zbliżającymi się wyborami.

  Kościół uznał, że to świetny deal, bo jeśli komuna się utrzyma, to się nachapią, a jeśli przegra - to zacznie doić stronę solidarnościową, bo dlaczego nie. To, że wyszedł na sprzedajną dziffkę, szarpiącą za postaw czerwonego sukna, nie miało żadnego znaczenia.

  Najsmutniejsze jest to, że kościół ani trochę się nie przeliczył. Od komunistów wziął, z komunistami szedł pod rękę (pełnomocnikiem kościoła w Komisji Majątkowej był jakiś długoletni ubek...). Jednocześnie szantażował Mazowieckiego - wprowadzenie lekcji religii do szkół było ceną, jaką trzeba było zapłacić za neutralność kościoła wobec reform Balcerowicza. A potem poszło już górki - wszyscy następni z Millerem i Kwaśniewskim włącznie jedli purpuratom z ręki.

 • supertiumacz

  Oceniono 9 razy 5

  Ja pier...!
  To się w głowie nie mieści!

  Myślałem, że szczytem bezczelności klechów jest branie państwowej (czyli od nas) kasy na ZUS po zwrocie majątku przez, za przeproszeniem, tzw. Komisję Majątkową.

 • j-ugo

  Oceniono 4 razy 4

  Księża nigdy nie pracowali na roli. Nigdy !!!
  No to po co im ta ziemia? Królowie polscy dawali im ziemię. Nie można tego unieważnić?

 • gerardpolak2

  Oceniono 4 razy 4

  jakim Ku....a prawem pisowcy oddają coś kościołowi!.... kościół przez setki lat grabił naszych ojców dzisięciną..... kiedy to oddadzą?

 • lesnojeziorska

  Oceniono 8 razy 4

  17 V 1989, ustawa rządu Rakowskiego. I tę linię wiernie kontynuowało SLD. I cała reszta, oczywiście, niemniej liczenie na antyklerykalne ruchy Czarzastego i spółki to wyraz dużej naiwności.

 • morsik2

  Oceniono 6 razy 4

  Złodziejska klika.

 • farcry3

  Oceniono 6 razy 4

  Wschodnia mentalność. Boh i Car. Niedobrze mi... KK, instytucja, która sprzeneiwierzyła się wszystkim naukom Jezusa uzurpuje sobie prawem Kaduka monopol na moralność.

 • fortunatzwolinski

  Oceniono 10 razy 4

  PISdokatoliccy Krzyzacy ...

 • kaczepieczone

  Oceniono 3 razy 3

  Watykańscy okupanci są właścicielami ok. 0,5% powierzchni Polski. Większość zagrabionej ziemi pochodzi ze "zwrotu" przez komisję kościelną. To wręcz niepojęte jak czarne pasożyty we współpracy z kolaborującymi władzami przejmują naszą ojcowiznę, plując w twarz naszym przodkom którzy niejednokrotnie poświęcali swoje życie byśmy mogli dzisiaj żyć w wolnym kraju. Za zniszczenie naszej prawdziwej wiary pradziadów i zastąpienie jej przez pogańskie chrześcijaństwo z żydowskim bogiem Jahwe na czele, obecne stado 31 tysięcy klechów pasożytujących na polskim narodzie powinno dożywotnio odpracować swoje winy, a zgrabiony przez kościół majątek powinien wrócić do państwa. STOP okradaniu Polaków przez neo judaistycznych (chrześcijańskich) żołdaków !!!

 • ociectadeusz

  Oceniono 3 razy 3

  A kto bardziej winny, czy ci, co rozdają cudzą własność, czyli NASZĄ, czy ci, którzy biorą ?

 • nadejdzieczaszaplaty

  Oceniono 5 razy 3

  Złodziejska Komisja Rabunkowa, tzn. Majątkowa, przyznawała watykańskim okupantom wszystko, co chcieli.
  Gdy wyszły na jaw jej oszustwa, dobry Tusek zamiótł sprawę pod dywan i już nie ujrzała światła dziennego. Co na to "niezależne" sądy i "niezależni" prokuratorzy ?
  A dokumenty tej Komisji już zaginęły, czy dopiero zaginą albo n.p. spłoną ? Przypadkowo oczywiście ?
  W kwestii rabunku Polski przez okupantów watykańskich POPiS zawsze razem !!!
  Co im tam Polska !

 • zdzichu_bhp

  Oceniono 5 razy 3

  Myślałem że główną działalnością kościoła jest nauczanie wiernych a nie handel nieruchomościami.

 • siekier35

  Oceniono 3 razy 3

  klechy nic nie myślą...
  powinni inwestować w drogi,wodociągi i linie przesyłowe
  i już po za watykanem by mieli swoje drugie państwo

 • duath

  Oceniono 5 razy 3

  ""Ci którzy nie znają historii są skazani na popełnianie jej błędów."
  Donacja Konstantyna.

 • almagus

  Oceniono 5 razy 3

  Radni i sejm w interesie kościoła, zdrada zmorze i podoła.

  Z Wrocławia zrobili Breslau po zagarnięciu Ostrowu Tumskiego.
  Papież i biskup uknuli, nagle zmarł niewygodny książę Henryk IV.
  Uznali, że mają prawo do wyrażenia jego pośmiertnej woli.
  Przejęli zamek i włości, powstało księstwo biskupie. a z rozbiórki zamku biskup wybudował sobie pałac.
  Może odzyskamy Ostrów Tumski?
  'ale, oszuści złamali ustalenia poczdamskie i zaczęli przydzielać majątki na ziemiach poniemieckich i odzyskanych.

  Dekretem złamali ustalenia Konferencji Poczdamskiej, na co E. Steinbach właściwie zareagowała, bo skoro oddają poniemieckim poniemieckie?

  - Furtkę komisji otworzył protokół ustaleń komisji wspólnej rządu i Konferencji Episkopatu z marca 2006 r. podpisany przez wicepremiera i szefa MSWiA Ludwika Dorna oraz biskupa płockiego Stanisława Wielgusa, wsparty pismem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry - podkreśla Baldy. Protokół uznał, że kościelne instytucje mogą się domagać sukcesji np. po niemieckich zgromadzeniach zakonnych.

  Takie kwiatki
  m.wyborcza.pI/wyborcza/1,105226,11226258,Powiat_klodzki_walczy_o_odszkodowanie_za_zamek_oddany.html
  opole.gazeta.pI/opole/1,35086,14953435,Ksiedzu_z_milionami_sie_upieklo__Nie_zaplaci_gigantycznego.html
  opole.gazeta.pI/opole/1,35086,15041228,Zakon_krzyzacki_chce_odzyskac_swoje_dawne_majatki.html

 • wychodze

  Oceniono 3 razy 3

  wszystkie partie siedzą w jednej kieszeni. Nie ważne kto wygra i tak się nic nie zmieni

 • nukula4

  Oceniono 3 razy 3

  Aby oddaną ziemię Kościół mógl uprawiać należy przywrócić feudalizm i przywiązać chłopa do ziemi. Wtedy przywrócimy naturalny porządek społeczny. Hierarchię i rolę. Poddani i sobiepaństwo. Ksiedza będzie można tytułować dobrodziejem

 • pygargus

  Oceniono 3 razy 3

  Nazwijmy to inaczej: jest to kupowanie sobie przez polityków przychylności Kościoła cudzymi pieniędzmi. Dlatego przychodzi tak łatwo. Żadna poważniejsza partia w okresie ostatnich 30 lat nie poszła na starcie z kościołem katolickim, raczej był osobliwy wyścig przymilności.
  Jeśli chodzi o inne kościoły, to znam zwroty potężnych areałów diecezji prawosławnej i to zrobione w ten sposób, że ugadany był już nabywca, czyli de facto cerkiew robiła za pośrednika między AWRSP ( poźniejsze ANR i KOWR) a prywatnymi inwestorami. Więc mechanizm jest w pewien sposób uniwersalny.

 • palec_pralata

  Oceniono 5 razy 3

  To wszystko przez zaniechania, jakich w latach 50 i 60 dopuścił się Władysław Gomułka wobec kleru i kościoła. To w tamtych czasach leży przyczyna, dusząca, niczym nieskrępowana pętla narzucona przez Miodową na państwo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX