Aleksander Kwaśniewski: Dobrze, że wizy zostaną zniesione, ale dziękować nie ma komu

Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce Polacy będą mogli podróżować do USA bez wiz. Były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski powiedział, że jest to zasługą Polaków i nie ma komu za to dziękować.
Zobacz wideo

Współczynnik odmów wjazdu do Stanów Zjednoczonych dla obywateli Polski spadł do 2,8 proc. Aby Polska mogła dołączyć do programu bezwizowego, współczynnik ten musi być niższy od 3 procent. Należy jednak pamiętać, że okres rozliczeniowy kończy się 30 września, jednak nic nie wskazuje na to, by współczynnik odmów wjazdu miał gwałtownie wzrosnąć w ciągu kilku kolejnych dni. Jeżeli współczynnik odmów utrzyma się na obecnym poziomie, Polska będzie mogła przystąpić do programu bezwizowego.

Aleksander Kwaśniewski: Zniesienie wiz to zasługa Polaków, a nie administracji

O zniesieniu wiz do Stanów Zjednoczonych w programie "Wydarzenia" telewizji Polsat News mówił były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski. 

- Powiem szczerze: administracja amerykańska, prezydenci amerykańscy, bardzo niewiele w tej sprawie zrobili, włączając Trumpa. To dzięki Polakom, to dzięki temu, że mamy mniej niż 3 proc. odmów, będziemy w programie zniesienia wiz - mówił Aleksander Kwaśniewski.

Były prezydent Polski zaznaczył, że jesteśmy jednym z ostatnich krajów regionu, których obywatele wciąż muszą ubiegać się o wizy, żeby wyjechać do USA. Przypomniał, że oprócz Polaków wizy obowiązują także Rumunów i Bułgarów. Aleksander Kwaśniewski ocenił, że za zniesienie wiz do Stanów Zjednoczonych można być wdzięcznym Unii Europejskiej.

- Dzięki obecności Polski w Unii Europejskiej Polacy pracują w Unii i nie muszą pracować w USA. Dobrze, że wizy zostaną zniesione, ale dziękować nie ma komu - powiedział.

Aleksander Kwaśniewski: Możemy być wdzięczni Amerykanom za członkostwo w NATO

Były prezydent Polski zapytany o zwiększenie obecności wojsk amerykańskich na terenie Polski powiedział, że jest to "krok naprzód, ale nie należy go przeceniać". Aleksander Kwaśniewski ocenił, że Polacy mogą być wdzięczni Amerykanom przede wszystkim za możliwość przystąpienia do NATO.

- Główne gwarancje dla nas płyną z odstraszania, jakie wynika z obecności w NATO (...) Te kilka tysięcy Amerykanów nie odstrasza, ale niewątpliwie jest to wzmocnienie systemu bezpieczeństwa w całej Europie Środkowej - powiedział Aleksander Kwaśniewski.

Więcej o:
Komentarze (114)
Aleksander Kwaśniewski: Dobrze, że wizy zostaną zniesione, ale dziękować nie ma komu
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 25 razy 17

  Przecież lud smoleński wierzy że zniesienie wiz jest dzięki modłom i niezłomnemu klęczeniu PADa przed krzyżami i Trumpem.

 • niepisaty_wyksztalciuch

  Oceniono 17 razy 13

  To teraz wszyscy chwalcy pisu zakochani w trumpowej ameryce kupcie sobie bilet w jedną stronę, jedźcie do donalda i już nie wracajcie.

 • wiezet

  Oceniono 20 razy 12

  pomimo braku jego odporności na rożne dalekowschodnie choróbska, gostek chyba najlepiej ze wszystkich sprawował urząd prezydenta. Tak i dzisiaj widać że jakoś ogarnia temat polityki, w przeciwieństwie do tych wszystkich zawistnych i zazdrosnych oszołomów zasiadających w ławach poselskich.

 • rabin_z_czubow

  Oceniono 15 razy 11

  Odmowa wjazdu na lotnisku zamiast wizy czyli jak zamienił stryjek siekierkę na kijek.

 • kkrispl

  Oceniono 12 razy 6

  A nasz pajac już trząsł uszami, wróci dumny i powie, że to jego zasługa, palant jeden...
  Zasługa to jest, ale pani Ambasador, bo fakt zmniejszenia odmów, leżał tylko w jej gestii... Zapewne takie dostała polecenie z departamentu stanu i nic więcej...

 • bosman64

  Oceniono 10 razy 6

  Dziękować nikomu nie trzeba bo nawet do wsioków z podlasia i podkarpacia w końcu dotarło że USA to kraj ludzi biednych i mogą tam co naj wyżej poprawić statystykę bezdomnych. Dobre czasy łatwych zarobków w USA skończyły się gdzieś w latach 80 tych no chyba że się jest inżynierem informatyki lub tym podobnie ale taki zarobi też nad Wisłą lub w Europie.

 • def11

  Oceniono 17 razy 5

  "..ale dziękować nie ma komu "

  Jak nie ma komu ? Wystarczy TVP oglądnąć :)

 • szoferek1

  Oceniono 4 razy 4

  Zniesienie wiz nie wiąże się z bezproblemowym wjazdem do USA,jeśli wcześnie ktoś dostał odmowę wizy też do Stanów teraz nie wjedzie bo przed wyjazdem trzeba wypełnić spec. deklarację i wysłać do ambasady o dopiero po otrzymaniu zgody można kupować bilet!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX