Fundacja apeluje do Mateusza Morawieckiego "o pilne działania". Telefon zaufania dla dzieci bez pieniędzy

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego o pomoc finansową. Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, który organizacja prowadzi od 11 lat, od trzech jest pozbawiony finansowania z budżetu państwa. W sierpniu po raz kolejny odrzucono ich projekt w konkursie. - Codziennie zapobiegamy tragediom - argumentują pracownicy fundacji.
Zobacz wideo

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, wcześniej Dzieci Niczyje, działa od 1991 roku. Na stronie internetowej czytamy, że dąży ona do tego, "by wszystkie dzieci miały bezpieczne dzieciństwo i były traktowane z poszanowaniem ich godności i podmiotowości". W ramach jej działalności dzieci i młodzież mogą znaleźć opiekę psychologiczną i prawną czy nauczyć się, jak uniknąć przemocy i wykorzystywania. Akcje organizacji skierowane są również w stronę dorosłych - edukują ich, jak reagować na krzywdę dziecka, a także jak samemu nie dopuszczać się takich czynów. Fundacja stara się także wpływać na polskie prawo, aby jak najlepiej chroniło nieletnich.

Fundacja prowadzi telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

Jedną z inicjatyw prowadzonych przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę jest działający od 11 lat Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. To "bezpłatna i anonimowa pomoc dla dzieci w trudnych sytuacjach życiowych (...) dostępna w naszym kraju od 6 listopada 2008 roku", która działa od dwunastej w południe do drugiej w nocy.

Jak można przeczytać na stronie fundacji, "od chwili uruchomienia linii 116 111 specjaliści Fundacji Dajemy Dzieciom Silę odebrali ponad 1 mln 236 tys. telefonów od młodych ludzi i odpowiedzieli na ponad 62 tys. anonimowych wiadomości online". Podjęto też 1 583 interwencji w sytuacjach zagrożenia życia dzieci, które zdecydowały się skontaktować z Telefonem Zaufania.

Pomimo tych wyraźnych sukcesów, jak i niewątpliwej potrzeby istnienia Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży od trzech lat pozbawiony jest finansowania z środków budżetu państwa. Teraz fundacja zdecydowała się zaapelować do Mateusza Morawieckiego "o pilne działania w sprawie zapewnienia rządowego wsparcia". 

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę: Codziennie zapobiegamy tragediom

"Telefon 116 111 odpowiada na potrzeby polskich dzieci. Możliwość anonimowej, kompetentnej pomocy w trudnych sytuacjach życiowych ważna jest zawsze, a szczególnie teraz, kiedy inne możliwości wsparcia są trudno dostępne" - czytamy w apelu fundacji skierowanym do premiera

Fundacja powołuje się na oficjalne dane o tym, że tylko 44 proc. placówek szkolnych zatrudnia psychologów lub pedagogów, którzy mogliby udzielić dziecku pomocy. Jednocześnie dostęp do psychiatry dziecięcego jest w Polsce bardzo utrudniony - jest ich w całym kraje zaledwie 416. 

67 proc. dzieci w wieku 11-17 lat, które szukały pomocy w trudnych sytuacjach życiowych, wskazuje, że ze wszystkich działających w Polsce linii wybrało pomoc Telefonu Zaufania 116 111 prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę

- podkreślają pracownicy fundacji.

Jak dodają, codziennie odbierają telefony średnio od 18 osób, które mają myśli samobójcze lub plany odebrania sobie życia.

"W rozmowach z konsultantami odzyskują równowagę i siłę, by stawić czoła swoim problemom. Każda minuta naszej pracy ma dla dzieci ogromne znaczenie. Codziennie zapobiegamy tragediom"  - tłumaczą.

W zespole osób, które pracują przy Telefonie Zaufania, są eksperci z wieloletnim doświadczeniem, a także przeszkoleni stażyści pracujący pod ich okiem. "Przygotowanie merytoryczne, szkolenia, organizacja pracy, superwizja i bieżący monitoring pracy zapewniają najwyższą jakość świadczonej pomocy na rzecz najmłodszych" - zapewnia fundacja.

Pomimo to w ogłoszonym w sierpniu br. konkursie Ministerstwa Edukacji Narodowej oferta Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę na prowadzenie telefonu zaufania dla dzieci nie uzyskała dofinansowania

- czytamy w apelu. 

"Rola Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 w polskim systemie pomocy dzieciom jest niezaprzeczalna. Niewytłumaczalny jest trwający od blisko trzech lat brak dofinansowywania przez polski rząd działania Telefonu 116 111. W trosce o dzieci i ich dobro apelujemy do Pana Premiera o podjęcie natychmiastowych działań zmierzających do zapewnienia finansowego wsparcia, umożliwiającego nam dalszą pomoc dzieciom w najtrudniejszych, często krytycznych, sytuacjach" - pisze fundacja.

Cały apel Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę dostępny jest tutaj.

Apel Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wspiera Child Helpline International

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę jest jedynym polskim członkiem międzynarodowej organizacji Child Helpline International, która skupia organizacje ze 145 krajów prowadzących 178 telefonów zaufania. To właśnie ona wsparła apel skierowany do Mateusza Morawieckiego. 

"Od 2017 roku Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę prowadzi Telefon Zaufania z własnych środków, bez żadnej pomocy rządowej. To głęboko niepokoi naszą organizację" - czytamy w liście, który Child Helpline International skierowało do Mateusza Morawieckiego. 

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę to jeden z najaktywniejszych członków naszej sieci. Zalecamy, aby polski rząd udzielił wsparcia finansowego na działanie Telefonu Zaufania (...), aby wsparcie to było dostępne dla wszystkich dzieci w Polsce

- podkreślił Patrick Krens, dyrektor wykonawczy organizacji, który podpisał się w jej imieniu pod apelem.

Cały list Child Helpline International do Mateusza Morawieckiego dostępny jest tutaj.

Więcej o: