Niedziele handlowe 2019. Czy w niedzielę 29 września zrobimy zakupy?

W marcu 2018 roku wprowadzona została ustawa ograniczająca handel w niedziele i dni świąteczne. Wtedy niedziela handlowa obowiązywała dwa razy w roku. Od 2019 roku jest to tylko jeden raz w miesiącu, a w następnych latach liczba niedziel handlowych będzie jeszcze mniejsza.
Zobacz wideo

Osoby, które lubią planować zakupy na ostatni dzień tygodnia, od jakiegoś czasu muszą sprawdzać, czy w daną niedzielę sklepy i centra handlowe będą otwarte. W tym roku niedziela handlowa wypada raz w miesiącu, wyjątkami są tylko miesiące kwiecień i grudzień, kiedy wypadają święta (Wielkanoc, Boże Narodzenie).

Niedziele handlowe 2019. Czy 29 września wypada niedziela handlowa?

W 2019 roku niedziela handlowa wyznaczona została pod koniec każdego miesiąca. Zgodnie z kalendarzem 29 września jest niedzielą, kiedy otwarte będą wszystkie sklepy takie jak Lidl, Biedronka czy Carrefour oraz centra handlowe. Tego dnia zakaz handlu nie będzie obowiązywał, więc możemy na ten dzień zaplanować swoje weekendowe zakupy. Kolejna niedziela handlowa wypadnie w październiku, a dokładniej 27 października.

Zakaz handlu w niedziele. Jak będzie wyglądał kalendarz niedziel handlowych od 2020 roku?

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i dni świąteczne przewiduje kolejną zmianę terminów w 2020 roku. Od tego momentu niedziela handlowa wypadać będzie maksymalnie siedem razy w roku. Na pewno sklepy i centra handlowe będą mogły być otwarte w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie oraz niedzielę poprzedzającą Wielkanoc. Dodatkowo niedziela handlowa może być wyznaczona w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Więcej o: