Szynkowski vel Sęk kontra Macron. "Mam nadzieję, że będzie unikał tego rodzaju pouczanek"

Wiceszef MSZ odniósł się do wypowiedzi prezydenta Francji w sprawie braku działań Polski na rzecz ochrony klimatu. - Mam nadzieję, że prezydent Emmanuel Macron ma świadomość tego, jak wiele wykonała Polska - powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk.
Zobacz wideo

W drodze na szczyt klimatyczny Emmanuel Macron, pytany przez dziennikarzy  o wstrzymywanie zmian w unijnej polityce klimatycznej, wskazał Polskę jako głównego winowajcę. "Prawda jest taka, że wszystko blokuje Polska. Niech młodzi ludzie protestujący w Europie jadą tam protestować i pomogą mi przekonać tych, których ja nie mogę - stwierdził francuski przywódca.

Na tę wypowiedź szybko zareagował wiceszef MSZ. "Nie będziemy radzić żadnym protestującym by jechali do Francji. Jest ich tam wystarczająco wielu" - napisał na Twitterze Szymon Szynkowski vel Sęk.

Wiceszef MSZ stwierdził również, że życzy innym krajom UE "tak efektywnej redukcji emisji CO2 jak ta zrealizowana przez Polskę w ramach protokołu z Kioto (o ponad 30 proc.)"

Mam nadzieję, że prezydent Emmanuel Macron ma świadomość tego, jak wiele wykonała Polska i będzie unikał tego rodzaju pouczanek, które w jego przypadku stają się już męczące

- dodał Szynkowski vel Sek w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

W Nowym Jorku w poniedziałek rozpoczął się szczyt klimatyczny zorganizowany na dzień przed debatą generalną Zgromadzenia Ogólnego ONZ. W posiedzeniu wezmą udział szefowie rządów i państw z 60 krajów. Wśród nich znajdzie się m.in prezydent Andrzej Duda, Emmanuel Macron oraz Donald Trump.

Więcej o: