Niedziele handlowe 2019. Czy 29 września wypada niedziela handlowa?

Zgodnie z obowiązującą od 2018 roku ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i dni świąteczne od tego roku niedziela handlowa wypada zaledwie raz w miesiącu. Z tego powodu planując swoje niedzielne zakupy musimy się upewniać, czy tego dnia na pewno sklepy będą otwarte.
Zobacz wideo

Kiedy we wrześniu wypada niedziela handlowa? Od 2019 roku, zgodnie z kalendarzem, niedziela bez zakazu handlu wypada jedynie raz, pod koniec każdego miesiąca. Następne zmiany terminów czekają nas już od 2020 roku. Wtedy też zakupy w niedziele będziemy mogli zrobić maksymalnie siedem razy w roku (w dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem, w niedzielę na tydzień przed Wielkanocą oraz w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia).

Niedziele handlowe 2019. Czy w niedzielę 29 września sklepy będą otwarte?

Zgodnie z założeniami ustawodawcy w 2019 roku niedziela bez zakazu handlu wypada w ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Oznacza to, że w najbliższą niedzielę 29 września zrobimy zakupy w dużych sklepach i centrach handlowych. Kolejna handlowa niedziela wypadnie dopiero 27 października.

Zakaz handlu w niedziele - które sklepy mogą być wtedy otwarte?

W tę niedzielę zakaz handlu nie obowiązuje, dlatego też otwarte będą centra handlowe oraz duże sklepy takie jak Lidl, Biedronka, Tesco czy Carrefour. Zakazem handlu nie są objęte tylko apteki, cukiernie, kawiarnie, kwiaciarnie, kioski, stacje benzynowe, sklepy z pamiątkami, punkty pocztowe oraz małe sklepy prowadzone przez właściciela lub jego rodzinę. O otwarciu tych punktów decydują jednak właściciele każdej z placówek.

Więcej o: