Małopolska kurator oświaty odwiedziła Japonię za 30 tys. zł. "To zwykła wycieczka za publiczne pieniądze"

Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak wraz z dwiema pracownicami kuratorium w lipcu wybrała się w kosztowną podróż do Kraju Kwitnącej Wiśni. Cel? "Nawiązanie współpracy między szkołami katolickimi w Polsce i Japonii". Jednak krakowska radna oraz dyrektorka szkoły Teodozja Maliszewska twierdzi, że była to najzwyklejsza wycieczka krajoznawcza za publiczne pieniądze.
Zobacz wideo

Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak, a także Dorota Skwarek, dyrektorka Wydziału Nadzoru Pedagogicznego, oraz rzeczniczka prasowa Kuratorium Oświaty Jolanta Michalska, wybrały się w lipcu w kosztowna podróż służbową. Pojechały do Japonii. Zwiedziły miasta Kobe, Hiroszimę, Himeji, Kioto i Nara.

Celem delegacji miało być nawiązanie współpracy z katolickimi prywatnymi szkołami w Kraju Kwitnącej Wiśni w zakresie organizacji wymiany uczniów.

Kosztowna "misja"

Jak informuje portal "Miasto Pociech", koszty podróży (przelot, diety oraz ubezpieczenia) w kwocie 29 603,34 zł zostały pokryte ze środków Kuratorium Oświaty. Pozostałe koszty takie jak zakwaterowanie, wyżywienie, transport, bilety wstępu m.in. do Muzeum w Hiroszimie - sfinansować miała strona japońska.

"Efektem wizyty jest m.in. podjęcie współpracy ze stroną japońską w zakresie organizacji wymiany młodzieży" - poinformowało kuratorium. Okazuje się, że zorganizowane mają zostać dwie wymiany.

Kuratorium w oświadczeniu wysłanym do "Gazety Wyborczej" poinformowało, że pierwsza wizyta młodych Japończyków w Polsce ma się odbyć w grudniu 2019.  Natomiast grupa 20 uczniów z Polski ma przyjechać do Japonii w 2020. Pojadą wybrani uczniowie krakowskiej szkoły - jeszcze nie wiadomo konkretnie, której. Wiadomo natomiast, że ma być niepubliczna i koniecznie katolicka.

Kuratorium nie zdradza również zasad, na których pod koniec roku mają przyjechać uczniowie z Japonii. Nie wiadomo również, kto miałby zapłacić za podroż uczniów z Krakowa.

To zwykła wycieczka turystyczna za publiczne pieniądze

- To zwykła wycieczka za publiczne pieniądze. Panie chciały zwiedzić Japonię, więc pojechały - powiedziała mediom radna miejska z PO i dyrektorka jednej z krakowskich podstawówek Teodozja Maliszewska. - Krakowskie szkoły od wielu lat współpracują z zagranicznymi szkołami i do tego pośrednictwo kuratora nie jest im w ogóle potrzebne. Co więcej, kurator nie może w imieniu szkoły podpisać umowy o wymianie uczniów, bo mogą to zrobić jedynie dyrektorzy tych szkół. W tym kontekście wyprawa pani kurator nie miała najmniejszego sensu.

Maliszewską oburzył również fakt, że Barbara Nowak jako urzędnik państwowy zdecydowała się nawiązać współprace jedynie ze szkołami katolickimi.

Więcej o:
Komentarze (252)
Małopolska kurator oświaty odwiedziła Japonię za publiczne pieniądze. Kosztowało to 30 tys. zł. Krakowska radna uważa, że była to wyprawa turystyczna
Zaloguj się
 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 74 razy 66

  Ale o so hozi? Przecież jej się należy, a na dodatek to jest taniej nawet niż makijaż niejakiej Szydło kosztujący 45 000zł. Czy to nie ta co wyzywała gayów od pedofilów? Dlaczego w ogóle ta osobniczka jeszcze nie siedzi za mowę nienawiści? Prokuratura w PL i sądy nadal nie działają?

 • tom_aszek

  Oceniono 72 razy 64

  Gdyby pani kurator tam została, to by się może opłacało, ale tak... :(

 • 500nakrowe

  Oceniono 65 razy 59

  Jakim chuem kuratora w (teoretycznie) świeckim państwie, jedzie "nawiązywać kontakty z prywatnymi szkołami katolickim???! W Japonii!!! Baba powinna wylecieć na zbity pysk i oddać szmal za wycieczkę! Szkoły na dwie zmiany, kolelki do kibla, tłok na przerwie... A baba zwiedza Japonię! Za naszą kasę!!

 • krynolinka

  Oceniono 51 razy 43

  Rechrystianizacja Azji? No i tradycyjnie pani kurator ta wycieczka się należała!

 • alejagwiazd

  Oceniono 49 razy 43

  Musi przeciez sprawdzic jakie metody stosuja japonczycy w walce z lgbt

 • ar.co

  Oceniono 42 razy 38

  Nawet gdyby przyjąć, że pisowska oszustka wyjątkowo nie kłamie, to jakim prawem uczniowie z niepublicznej "i koniecznie katolickiej" szkoły mają odbywać wycieczki do Japonii za publiczne pieniądze?

 • puuchatek

  Oceniono 42 razy 38

  30 tys, za prywatną wycieczkę. A suwerenowi ośmiorniczki przeszkadzały…

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX