RPO reaguje ws. zwolnionych pracownic krakowskiej kurii. "Wystąpię do inspekcji pracy"

Adam Bodnar zamierza poprosić Archidiecezję Krakowską o wyjaśnienia w sprawie zwolnienia trzech pracownic biura prasowego kurii. RPO zaznacza przy tym, że kuria jest prywatnym podmiotem, w związku z czym jednocześnie wystąpi do inspekcji pracy o przeprowadzenie kontroli.

Pierwsze o reakcji Adama Bodnara poinformowało Radio ZET. Rzecznik praw obywatelskich poinformował, że zamierza poprosić kurię o wyjaśnienia. Zaznaczył jednak, że ta jako podmiot prywatny nie musi odpowiadać na jego wezwanie. W związku z tym sprawa trafi też do inspekcji pracy, bo RPO chce, by przeprowadzona została inspekcja w Archidiecezji Krakowskiej.

Bodnar reaguje na zwolnienie kobiet z krakowskiej kurii

Przypomnijmy, że kuria krakowska zwolniła trzy spośród pięciu pracownic wchodzących w skład biura prasowego. Mowa o kobietach samotnie wychowujących dzieci. Gdy zwolnienie opisały media, kuria wydała kolejny komunikat, w którym napisano, że zwolniono "osoby niezamężne". Kuria podkreśliła w stanowisku, że "dwie pozostałe osoby, które w życiu prywatnym jako matki tworzą wraz ze swymi mężami katolickie rodziny, nadal pozostają pracownikami Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej".

Joanna Adamik, była już dyrektor biura prasowego kurii, skomentowała to na Facebooku. "Nareszcie wiem! Zwolnili mnie i Kasię Katarzyńską za to, że nie mamy mężów, tylko samotnie (dodam, że z wyboru i będąc praktykującymi katoliczkami) wychowujemy adoptowane dzieci i jesteśmy rodzinami zastępczymi dla innych dzieciaków, a Monika Jaracz tylko za to, że nie ma męża ani dzieci" - pisze Adamik. I dalej: "Czy mamy rozumieć, że wierzące, praktykujące samotne matki, także adopcyjne, nie mają miejsca w Kościele katolickim i nie mogą mu służyć? Gdzie to jest napisane w Piśmie Świętym lub Katechizmie Kościoła? Stracić pracę za brak męża...".

Więcej o:
Komentarze (207)
RPO Adam Bodnar reaguje ws. zwolnionych pracownic krakowskiej kurii. "Wystąpię do inspekcji pracy"
Zaloguj się
 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 50 razy 32

  Dla sówerena to nic nie znaczy, wystarczy że jest pińcet na smarka, jest na piwo i na gryla po kościółku, a bachor nie wymydli się jak go pleban wyrucha. To jest mentalność sówerena.

 • sailor2016

  Oceniono 39 razy 29

  Panie zatrudniły się u oszustów, którzy od lat naginają rzeczywistość bardziej niż czarna dziura czasoprzestrzeń i są zdziwione, że zostały wydymane.

 • niktwazny126

  Oceniono 36 razy 26

  Stracić pracę za brak męża... Ciekawy argument, no i katolicki bardzo. Dzieciom lepiej będzie w bidulu, jak zastępczej matce je zabiorą, bo... nie ma pracy i nie jest w stanie utrzymać.

 • bialymisio

  Oceniono 33 razy 25

  Ironią losu jest to, że zwolnione kobiety broniły Jędraszewski przed zarzutami jak lwice, Pani Joanna nawet na swoim prywatnym koncie na fb. No to teraz już chyba się przekonały, jakich podły urzędników ma KK w Polsce.

 • klassa

  Oceniono 26 razy 20

  Kuria posłusznie wykonuje zalecenia Wodza Narodu nijakiego Kaczyńskiego, który wyrażnie określił, jakie w tym kraju obowiązują standarty odnośnie podstawowej komórki społecznej ( jak mawiano za jego czasów)

 • grey-sky

  Oceniono 19 razy 15

  Niewolnicy Kościoła Katolickiego w Polsce usprawiedliwią każdą niegodziwość księdza. Tak są tresowani już od przedszkola.

 • pies_1

  Oceniono 21 razy 15

  Kluczowy jest następujący fragment: „...kuria jest prywatnym podmiotem...”. Zapamiętajcie to, KK to przedsiębiorstwo. Należy go traktować jak każdą inną firmę. Również cel działalności jest taki sam w przypadku przedsiębiorstw, tj. zarabianie pieniędzy.

 • niepisaty_wyksztalciuch

  Oceniono 16 razy 14

  To na początek. W drugiej kadencji pisowskiego szaleństwa kuria będzie sprawdzać, czy jej pracownice są dziewicami. Obudźcie się wreszcie chwalcy pisu! Ruszcie choć raz głową a nie różańcem i przestańcie popierać nacjonalistyczno-klerykalne wariactwo, bo urządzą kraj tak, że dobrze w nim będzie tylko biskupim pasibrzuchom i pisowskim karierowiczom

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 14 razy 14

  Prezes chyba powiedział,że prawdziwa rodzina,to chłop,baba i dzieci. Arcypupa szybko posłuchał Kaczora kawalera bezdzietnego i zwolnił kobiety,które przecież mogą być lesbijkami ukrytymi. Poważniej,pomyślmy,jaki to musi byc skur... z tego pajaca przebranego w kolorowe sukienki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX