Kto celowa laserem w zaog migowca LPR. Lekarz ma powanie uszkodzony wzrok

Nieznany jak na razie sprawca wieci laserem w migowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wizka uderzya prosto w oczy przebywajcego na pokadzie lekarza. Mczyzna ma teraz powanie uszkodzony wzrok i nie moe pracowa.
Zobacz wideo

Mariusz Mioduski, lekarz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, dostał po oczach wiązką zielonego światła, gdy załoga wracała do bazy w Warszawie. - Poczułem w oczach błysk, pojawił się efekt powidoku, więc widziałem po prostu w oczach światło i na krótki moment byłem zupełnie oślepiony - mówi w "Faktach" TVN24 lekarz. Sprawca mierzył laserem w helikopter przez dłuższy czas. Sprawa została zgłoszona na policj.

Lekarz LPR oślepiony laserem

W związku z uszkodzeniem siatkówki Mariusz Mioduski nie może teraz pracować jako lekarz LPR. Możliwe, że już nigdy nie będzie widział tak dobrze jak przed tym feralnym dyżurem. Z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego, które przywołują "Fakty", wynika, że przez jeden tydzień września doszło do pięciu podobnych sytuacji. USC podkreśla, że celowanie laserem w samoloty i śmigłowce może skończyć się tragicznie. Urząd przypomina o tym w kampanii społecznej z kwietnia ubiegłego roku:

 

Za oślepienie załogi i sprowadzenie zagrożenia w ruchu powietrznym grozi od roku do 10 lat więzienia, a w wyjątkowych sytuacjach nawet 12 lat.