Państwowy pogrzeb 22 ofiar terroru komunistycznego odnalezionych na "Łączce"

Przedstawiciele władz, rodziny ofiar i mieszkańcy stolicy oddali hołd bohaterom antykomunistycznego podziemia. 22 ofiary stalinowskiego terroru, zamordowane w więzieniu przy Rakowieckiej w latach 40. i 50 XX wieku, spoczęły w Panteonie-Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych. Ich szczątki po kilkudziesięciu latach odnalazł Instytut Pamięci Narodowej.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek przypomniał, że ofiary stalinowskiego terroru były skazane na nieludzkie tortury i zapomnienie. - Oprawcy zadawali niezłomnym podwójną śmierć, pozbawiając ich życia, grzebali ich ciała w dołach śmierci, aby w ten sposób skazać ich na wieczne zapomnienie i wymazać z narodowej pamięci - powiedział biskup Guzdek. Podkreślił, że to wyjątkowy moment, ponieważ po wielu latach bohaterowie doczekali się należytego pochówku. Przypomniał, że czekali ponad pół wieku na chrześcijański pogrzeb. - Po wielu latach zapomnienia ich czyny zostały wreszcie dostrzeżone, właściwie ocenione i docenione - powiedział biskup polowy Wojska Polskiego.

List do uczestników uroczystości skierował prezydent Andrzej Duda. Odczytał go prezydencki minister Andrzej Dera. Prezydent napisał, że ofiary stalinowskiego terroru do końca swoich dni walczyły o wolną Polskę.

Duda: Konsekwentnie odrzucali wszelkie kompromisy z wrogami ojczyzny

"Będziemy pamiętać o tym, że konsekwentnie odrzucali fatalistyczną wizję historii, kłamliwe ideologie nazistowskich i komunistycznych najeźdźców oraz wszelkie kompromisy z wrogami ojczyzny" - napisał Andrzej Duda. Podkreślił w liście, że odnalezienie i godne pochowanie wszystkich bohaterów antykomunistycznego podziemia jest naszym obowiązkiem.

"Nie spoczniemy, dopóki nie będziemy mogli powiedzieć z czystym sumieniem, że uczyniliśmy wszystko, by ostatnie szczątki żołnierza niezłomnego zostały wydobyte z bezimiennej, zapomnianej mogiły, a potem pochowane godnie, z pełnym wojskowym ceremoniałem" - napisał prezydent Duda. Dodał, że w ten sposób każdy z bohaterów otrzyma uroczyste podziękowanie ze swoją najwyższą ofiarę.

W wyniku prac Instytutu Pamięci Narodowej w kwaterze "Ł" i "ŁII" Cmentarza Wojskowego na Powązkach w latach 2012-2017 ujawniono szczątki ok. 300 osób. Do tej pory udało się zidentyfikować 71 żołnierzy.

Zobacz wideo
Więcej o: