Kreatywny kierowca ciężarówki wpadł w Gorzowie Wlk. Za złamanie przepisów dostał mandat 20 tys. zł

Funkcjonariusze z Inspektoratu Transportu Drogowego w Gorzowie Wielkopolskim zatrzymali do kontroli na autostradzie A2 PPO Tarnawa kierowcę ciężarówki z Republiki Uzbekistanu. Długa lista naruszonych przepisów.

W czwartek podczas czynności kontrolnych inspektorzy ustalili, że przedsiębiorca z Republiki Uzbekistanu, który wracał do domu nową ciężarówką, postanowił dodatkowo zabrać ładunek w postaci dwóch samochodów marki Mercedes Benz Sprinter. Tym sposobem naruszył zapisy ustawy o transporcie drogowym wykonując międzynarodowy przewóz drogowy niezgodnie z przepisami umowy międzynarodowej lub warunkami określonymi w zezwoleniu.

Długa lista naruszonych przepisów 

Kierowca nie okazał zezwolenia na wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego rzeczy, ciężarówka nie posiadała wykonanej kalibracji tachografu, a ponadto od trzech dni kontrolowany kierowca nie używał karty kierowcy (którą jednak przy sobie posiadał) oraz kilkukrotnie naruszył przepisy socjalne dotyczące wymaganych przerw i odpoczynków.

Kierowca oświadczył, że zakupionym zestawem pojazdów chciał przeprawić się promem z Holandii, jednak z uwagi na niekorzystne warunki na morzu i wstrzymanie przepraw promowych na okres 2-3 dni postanowił do Uzbekistanu pojechać drogą lądową.

Suma naruszeń ujawnionych podczas w/w kontroli drogowej wyniosła ponad 20 000 zł. Pojazd natomiast został usunięty na parking strzeżony.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (120)
Gorzów Wielkopolski: kreatywny kierowca ciężarówki wpadł w Gorzowie Wlk. Za złamanie przepisów dostał mandat 20 tys. zł
Zaloguj się
 • pedro.666

  Oceniono 92 razy 76

  W zeszłą sobotę miałem to samo. Kobita mnie wysłała po masło, kefir i kotlety z indyka. Coś mi się pomerdało i wróciłem do domu z kratą browara. Tym sposobem naruszyłem najwyraźniej zapisy ustawy wykonując zakupy niezgodnie z przepisami umowy małżeńskiej lub warunkami określonymi w zezwoleniu. Wracając do domu także kilkukrotnie naruszyłem przepisy socjalne dotyczące wymaganych przerw i odpoczynków (8 piw w trzech pubach).Na szczęście miałem skalibrowany tachograf w smartfonie, ale wiele mi to nie pomogło. Zostałem odholowany na strzeżoną kanapę w salonie, towar skonfiskowany, a rano nie było kefiru :(
  Przepisy transportowe bywają brutalne.

 • izopropanol

  Oceniono 67 razy 43

  Czyli ogólnie załadował na ciężarówke , służącą do przewozu , towar w postaci 2 innych aut, ale pierdylion urzędników mu szybko wykazało że sie tak łatwo nie da, bo by z głodu zdechli, więc sie wykazali dowalając sie do czego można. Pajace.

 • maxwywar2

  Oceniono 48 razy 34

  Tymczasem cham ktory stwarza rzeczywiste świadome zagrożenie w ruchu. Wyprzedzając np pasem awaryjnym, przekraczajac kilkukrotnie dopuszczalną predkość itp doatanie 500zł. I ktoremu krajowi bliżej do dziczy polszy czy uzbekistanowki?

 • wylye

  Oceniono 51 razy 33

  Ponieważ w kilku komentarzach przeczytałem kilka "liberalnych" wypowiedzi osób oburzonych "jak to przecież w sumie nic takiego nie zrobił, że tam zabrał sobie jakiś ładunek po drodze nic takiego nie stało - a ITD czepia się"
  Szanowni Państwo "krytykanci"
  Stało się to, że pan z Uzbekistanu nie uznał za stosowne włożyć karty kierowcy do tachografu - choć jak czytamy ją posiadał.
  Dla niewtajemniczonych karta ta rejestruje na sowim chipie elektronicznym całą aktywność kierowcy. Obliguje go to do stosowania przerw i pauz. Wymyślono to po to, by kierowca stosował te odpoczynki i nie narażał was na śmierć - kiedy zaśnie za kierownicą.
  ITD - Inspekcja Transportu Drogowego, powstała po to by chronić was "krytykanci" was i wasze dzieci, przed "przygłupem" który by zrobić więcej - zamiast ustawowych 9 godzin jazdy - chce jechać więcej. Kierowca z Uzbekistanu, który karty nie wkładał przez 3 dni - narażał siebie i innych, złamał Unijne prawo i to za to głównie i za transport bez "koncesji" został słusznie ukarany.
  Brak "koncesji" jest wykroczeniem z "innej beczki" Państwa dogadują się ze sobą, że kraj X wydaje na zasadzie wzajemności krajowi Y zezwolenia na transport pojazdami pow 3,5 t po własnych drogach. Zezwolenia te kupują następnie przewoźnicy. Brak takiego zezwolenia "kosztuje" wysoką karę. Coś jak brak biletu w autobusie. Kara jest dotkliwą sumą wielokrotnie przewyższającą cenę biletu.
  Dlaczego?
  Po to by zniechęcić "gapowiczów"
  Proszę uwierzyć, że podobnie wysoką karę zapłaciłby Polak przewożący bez "koncesji" ładunki po drogach Uzbekistanu, czy Rosji. Oczywiście "tam" istnieje duża możliwość "załatwienia" sprawy "polubownie" ale.... do najbliższej kontroli. Nie "płaczcie" wiec nad losem Uzbeka, i nie wylewajcie "żółci" na ITD. Ukarali słusznie i... wcale nie tak znowu "wysoko"...
  Popytajcie znajomych przewoźników - czy napisałem "coś źle" :)

 • poochojek

  Oceniono 67 razy 27

  przejechal cale niemce i nic ... ale w koncu trafil na pasozytow w polsce ktorzy uwielbiaja czepiac sie nowych ciezarowek zamiast kasowac smierdzace dymiace diesle wolakow

 • ceppisowski

  Oceniono 33 razy 21

  Rasisci
  Polak wjezdzajacy z premedytacja pod prad na autostradzie czy blokujacy pogotowie na niej dostaje mandat 100zl
  A za wyrzucanie 2 ton smieci w lesie mandat to 50zl

 • a.k.traper

  Oceniono 29 razy 21

  Nie zrobił nic takiego czego nie robił w swoim życiu do tej pory, człowiek nauczony radzić sobie w każdych warunkach.

 • parasema

  Oceniono 15 razy 9

  Dziwne z tym promem. Ostatnio regularnie podróżuję promem z Z Holandii do Czech przez Austrię, i zawsze odpływa o czasie....typ coś ściemniał.

 • zaginiony_palik

  Oceniono 9 razy 7

  Samochód był nowy, kierowca trzeźwy, a sprintery kupione legalnie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX