Niedziele handlowe - wrzesień 2019. Czy sklepy są dziś otwarte?

Czy w niedzielę 22 września będziemy mogli zrobić zakupy? Czy supermarkety i sklepy w galeriach handlowych będą dziś czynne? Podpowiadamy.
Zobacz wideo

22 września nie jest niedzielą handlową. Wynika to z ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, która weszła w życie w ubiegłym roku. Mówi ona, że w 2019 roku niedziele handlowe wypadają tylko w ostatnią niedzielę każdego miesiąca (z wyjątkiem kwietnia i grudnia). Oznacza to, że najbliższa niedziela handlowa wypada 29 września, a więc dokładnie za tydzień. 

Niedziele handlowe 2019 i 2020. Jakie zmiany czekają nas w przyszłym roku?

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele została skonstruowana w taki sposób, aby stopniowo przyzwyczajać nas do tego, że robienie zakupów w niedzielę jest bardzo utrudnione. W 2018 roku niedziele handlowe wypadały dwa razy w miesiącu, a w tym roku już tylko raz. W 2020 roku niedziel handlowych będzie jeszcze mniej, bo zaledwie siedem w ciągu 12 miesięcy. Wypadną one w ostatnią niedzielę w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu, dwie niedziele przed Świętami Bożego Narodzenia i jedną niedzielę przed Wielkanocą.

Kalendarz niedziel handlowych na 2019 rokKalendarz niedziel handlowych na 2019 rok Fot. Gazeta.pl

Więcej o: