Tallboy w Świnoujściu. Jedna z największych bomb z czasów II WŚ odnaleziona koło przeprawy promowej

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie ma zdecydować w piątek, co zrobić z niewybuchem odnalezionym kilka dni temu w Kanale Piastowskim w Świnoujściu. To tzw. Tallboy, bomba ważąca 5340 kilogramów.
Zobacz wideo

Niewybuch został znaleziony przez pracowników niemieckiej firmy, którzy sprawdzali grunt pogłębianego toru wodnego Szczecin-Świnoujście - podaje iswinoujscie.pl. Jak dodaje portal, bomba znajduje się ok. 100 metrów od przeprawy promów Karsibór.

Wielka bomba na najtwardsze cele

Według informacji Radia Szczecin, w piątek Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie podejmie na posiedzeniu sztabu decyzję co do działań w sprawie neutralizacji bomby, ale nie można wykluczyć ewakuacji całego miasta.

Wydobycie gigantycznego ładunku będzie też nie lada wyzwaniem dla Marynarki Wojennej. Saperzy będą mieć pierwszy raz do czynienia z "Tallboyem". 

Odnaleziony niewybuch to jedna z najcięższych bomb lotniczych okresu II wojny światowej. Skonstruował ją brytyjski inżynier Barnes Wallis, specjalnie do niszczenia najbardziej umocnionych obiektów. Na przykład schronów dla niemieckich okrętów podwodnych, które były całkowicie niewrażliwe na standardowe bomby o masie 500-1000 kilogramów. Tallboy niszczył je nie tylko samą siłą uderzenia i eksplozją, ale też lokalnym trzęsieniem ziemi, przez co nazywano go też "bombą sejsmiczną".

Tallboy'e sprawdziły się też jako narzędzie do zwalczania dużych okrętów Kriegsmarine. Zatopiono przy ich pomocy na przykład pancernik Tirpitz, bliźniaka słynnego Bismarcka. W Świnoujściu znalazła się najpewniej z powodu nalotu na ciężki krążownik Luetzow w 1945 roku. Okręt otrzymał wówczas kilka trafień, przez co osiadł na dnie, ale potem nadal ostrzeliwał nacierających Rosjan do wyczerpania amunicji.

Więcej o:
Komentarze (211)
Tallboy w Świnoujściu. Jedna z największych bomb z czasów II WŚ odnaleziona koło przeprawy promowej
Zaloguj się
 • beaviso

  Oceniono 37 razy 33

  Nie była używana „do zwalczania okrętów podwodnych Kriegsmarine”, tylko zamierzona do niszczenia schronów kryjących te okręty w bazach francuskich na wybrzeżu Biskajów.

 • baluwolanda

  Oceniono 32 razy 26

  Dać tam pewną Poseł ("panią" nie przeszło mi przez gardło). Zanurkuje i zeżre.

 • strach_sie_bac

  Oceniono 48 razy 24

  Ludzkość jest poy.ebana, produkuje bomby do samounicestwienia. Ludzie mają wyższe IQ od zwierząt, ale są od nich głupsi.

 • lindhorst1

  Oceniono 18 razy 16

  Ewakuować całą Polskę! Z wyjątkiem Podkarpacia i Podlasia. Najlepiej nad jakieś ciepłe morze.

 • miastomakow

  Oceniono 32 razy 16

  co za brytyjskie dziadowstwo. czemu to nie wybuchło? Ustalić kim byli robotnicy produkujący ten egzemplarz, kim byli technicy odpowiedzialni za załadunek i kim był bombardier odpowiedzialny za uzbrojenie. Wyjaśnić kto zawinił i przywalić 500 zł mandatu.

 • rabbitt

  Oceniono 21 razy 13

  Lepiej niech wojaki Antka tego nie ruszają,niech poproszą fachowców do takiej roboty !

 • baluwolanda

  Oceniono 15 razy 13

  ZERO pogrozi i bomba sama ucieknie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX