Niedziele handlowe 2019. Czy 22 września sklepy będą czynne?

Czy 22 września to niedziela handlowa? Czy supermarkety takie jak Lidl, Biedronka i Tesco będą jutro otwarte? Podpowiadamy.
Zobacz wideo

22 września nie jest niedzielą handlową. Wynika to z ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, na mocy której wprowadzono podział na niedziele handlowe i niehandlowe. Mówi ona, że w 2019 roku niedziele handlowe wypadają raz w miesiącu, w ostatnią niedzielę każdego z nich (z wyjątkiem kwietnia i grudnia, kiedy niedziel handlowych jest więcej). Oznacza to, że wrześniowa niedziela handlowa wypadnie w przyszłym tygodniu, 29 września.

Niedziele handlowe i niehandlowe. Gdzie zrobić zakupy, gdy obowiązuje zakaz handlu?

Choć supermarkety będą jutro zamknięte, w niedziele takie jak 22 września wciąż można zrobić zakupy. Wspomniana wcześniej ustawa zawiera listę 32 rodzajów przedsiębiorstw, które mogą handlować w każdą niedzielę. Są to m.in. apteki, ale także stacje benzynowe i placówki pocztowe. Jeżeli jutro zabraknie nam mąki lub mleka, możemy udać się także do osiedlowego sklepu, w którym w niedziele sprzedaje jego właściciel.

Kalendarz niedziel handlowych na 2019 rokKalendarz niedziel handlowych na 2019 rok Fot. Gazeta.plWięcej o:
Komentarze (40)
Niedziele handlowe 2019. Czy 22 września sklepy będą czynne?
Zaloguj się
 • jezierskiadam

  Oceniono 18 razy 8

  Co może rząd, Sejm, Senat i Naczelnik Państwa, żeby wspomóc finansowo arcybiskupa Mordowicza?
  Kilka propozycji:
  Zakaz korzystania z placów zabaw.
  W niedziele i święta kościelne wielu rodziców i dziadków przebywa na placach zabaw zapominając o obowiązku uczestnictwa w religijnych uroczystościach. Zakaz wstępu na place zabaw dla dzieci w niedziele i święta kościelne zwiększyłby frekwencję na mszach niedzielnych i wpływy z tacy. Dodatkowo: - Pracownicy zatrudnieni w takich miejscach jak Górka Szczęśliwicka mogliby odpocząć w niedzielę..
  Zakaz korzystania z placów zabaw należy wprowadzić Ustawą. Konieczne są przepisy wykonawcze gwarantujące przestrzeganie prawa oraz surowe kary dla łamiący prawo właścicieli i zarządzających terenami, ma których utworzono place zabaw.
  Poświęcenie nie poświęconego.
  W okresie okupacji sowieckiej wybudowano wiele obiektów niepoświęconych. To nie tylko Pałac Kultury. To wielka ilość budynków, mostów, dróg będących dziś własnością publiczną albo prywatną. Obiekty niepoświęcone wymagają poświęcenia. Jeśli chodzi o obiekty będące własnością skarbu państwa, oraz obiekty należące do korporacji, w których państwo ma udziały, wystarczy rozporządzenie właściwego ministra. Ustawą należy, w temacie poświęceń, zrównać podmioty prywatne i państwowe. Nie możemy łamać zasad unijnych, dopóki pieniądze z unijnych dotacji są nam potrzebne do renowacji zabytkowych kościołów i rewitalizacji kościołów zbudowanych w czasach sowieckiej okupacji w sposób urągający godności. proboszczów i wikarych.
  W tysiącach kościołów zbudowanych za panowania Gomułki, Gierka i Jaruzelskiego nawet ołtarze nie były pozłacane, a plebanie nie spełniają współczesnych wymagań. Nie poświęconych jest też setki tysięcy prywatnych domków jednorodzinnych w miastach i na wsiach. Mamy niepoświęcone obory i stodoły.
  Ustawą można wprowadzić utworzenie rejestru obiektów poświęconych. Jawny ogólnodostępny rejestr obiektów niepoświęconych zmobilizuje właścicieli. Poświęcenia obiektów powinny być okresowo odnawiane, podobnie jak odnawiane są różnego rodzaju przysięgi.
  Wprowadzenie obowiązku pielgrzymkowego.
  Obywatel musi mieć czas na wykonywanie pracy zarobkowej dla dobra Kościoła i ojczyzny. dlatego wystarczy aby obowiązek pielgrzymkowy dotyczył jednej pielgrzymki rocznie. Opłaty za zwolnienie z obowiązku pielgrzymkowego nie powinny być wygórowane.
  Ze względów humanitarnych należy ustawowo wprowadzić ulgi dla osób niepełnosprawnych, osób po 75 roku życia, posłów i senatorów.
  Kapelani w korporacjach, urzędach, średnich i małych firmach.
  Nie ma żadnego logicznego powodu, żeby kapelani byli jedynie w wojsku i szpitalach. Kapelan powinien być w sądzie, urzędzie wojewódzkim, na Uniwersytecie, w banku i w McDonald's. W wielkich instytucjach kapelanów powinny mieć wydziały i oddziały terenowe. Kapelan powinien mieć pensję na poziomie średniej członków zarządu. Jeśli pensje zarządu są zbyt niskie, Ustawa powinna zadbać o poziom dochodów wystarczających do życia na poziomie godnym kapelana. Małe firmy mogłyby mieć wspólnego kapelana. Np. do 10 małych firm składałoby się na wynajęcie kapelana.
  5.000+ dla rodziców, którzy wychowali kapłana.
  5.000+ to miesięczny dodatek do renty lub emerytury za wychowanie kapłana. Przysługiwać będzie (po uchwaleniu odpowiedniej Ustawy) rodzicom od momentu wyświęcenia syna na księdza. Wychowanie duchowego przewodnika to o wiele więcej niż wychowanie zwykłego zjadacza chleba. .5.000+ to skromna rekompensata dla rodziców. 5.000+ obowiązywać będzie już od pierwszego wychowanego księdza. Samorządy powinny mieć ustawową możliwość powiększenia tej sumy.

  Adam Jezierski

 • krzywelustro

  Oceniono 7 razy 7

  Przed chwilą wróciłem z kiermaszu w warszawskim Blue City. Koniecznie muszę podzielić się z Wami pewną scenką, której byłem świadkiem.

  Miejsce akcji dwie obszerne, łukowate, tapicerowane ławy stojące naprzeciw siebie przy salonie Orange.

  Na jednej z ław siedziała zajęta sobą sympatyczna para nastolatków. Ja usiadłem na ławie naprzeciw. Po chwili do mnie dosiadła się dwudziestokilkulatka z ok. 3-letnią córeczką, a do nastolatków - pan, tak na oko po 40-tce.

  Mama dziewczynki wyciągnęła smartfon i świat przestał dla niej istnieć. 3-latka z nudów zaczęła rozglądać się dokoła siebie. W szczególności zainteresował ją czterdziestokilkulatek siedzący naprzeciw niej. Puściła mu przeuroczy uśmiech. Mężczyzna uśmiech odwzajemnił. To dziewczynkę ośmieliło i nadal z pięknym rogalem nie schodzącym z twarzy pomachała do mężczyzny rączką. On również jej pomachał. Na to dziewczynka bez cienia zakłopotania, na tyle głośno, że wszyscy słyszeli, lekko sepleniąc zwróciła się do pogrążonej w smartfonie mamy:
  - Mamusiu, ozeń się z tym panem!

 • Megalodon akwaryjny

  Oceniono 6 razy 6

  Tak to ostatnią niedziela, znów na miesiąc się rozstaniemy Lecz przyjdzie grudzień i wtedy bez litości te trzy niedziele będą wykorzystane na maksa, ruchome schody obrotowe drzwi, blokowanie miejsca parkingowego w podziemiach cały dzień!!!. Mało tego zaprosiłem z tej okazji rodzina aby wspólnie w grudniu nasz klan rodzinny okupował obiekty handlowe.

 • lob1

  Oceniono 7 razy 5

  Uważam to za głupotę,zamykać sklepy,każdy rodzic ma wolne i z całą rodziną chcą iść do sklepu,zjeść ciastko,wypić kawę,zjeść hot doga,bo inne sklepy też są otwarte,więc dlaczego nie,te duże?który pracownik nie chce przyjść zostanie zastąpiony studentem,którzy lgną by zarobić na siebie.Komu to przeszkadza,są duże obroty i państwo na tym zyskuje ,a polskie rodziny spędzą przyjemnie niedzielę.

 • krzywelustro

  Oceniono 5 razy 5

  tekst radiowej piosenki reklamowej:

  Jak sobota, to tylko do Lidla, do Lidla,
  bo promocje tam, parking ram-pam-pam-pam.
  Jak sobota, na zapas kup więcej, kup więcej,
  jak sobota, to w Lidlu i tylko tam.

  SUPLEMENT:
  Jak ci zgnije, w nie-
  dzielę wrzuć wszystko do kibla,
  bo w sobotę znów parking ram-pam-pam-pam!

 • 31.februarius

  Oceniono 13 razy 5

  Siekiera, motyka, kwiaty cięte,
  jutro sklepy są zamknięte.

  Siekiera, motyka, z gnojem wóz,
  "podpowiada" o tym UZ!

 • Oceniono 8 razy 4

  :-) na zdjęciu towar którego można produkować coś mającego 70%- Czy w Biedronce i Żabce będzie w niedzielę promocja tzn. 15% of dla stałych bywalców 30%?!

 • js08836

  Oceniono 12 razy 2

  Aż 13 długich zadań by wypluć wiekopomną wiadomość, że 22 września nie będzie niedzieli handlowej. A wystarczyło podać. 22 września sklepy będą zamknięte.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX