Nowe, zaostrzone normy dla smogu. Dla alarmu obniżone o połowę. "Nadchodzący sezon będzie sprawdzianem"

Rząd wprowadza nowe normy w związku z informowaniem o smogu - obecne zostaną obniżone o połowę. W ten sposób mieszkańcy Polski mają być wcześniej ostrzegani przed zbyt dużym stężeniem pyłu PM10 w powietrzu.
Zobacz wideo

Podczas czwartkowej konferencji w Bytomiu premier Mateusz Morawiecki ogłosił zmiany w normach alarmowych dla smogu. Nowe widełki oznaczają, że alarm smogowy miałby być ogłaszany przy 150 mikrogramach pyłu PM10 na metr sześcienny (obecnie 300 µg/m3).

Z kolei o stanie powietrza wszyscy byliby informowani, gdy PM10 na metr sześcienny wyniesie co najmniej 100 mikrogramów (obecnie 200 µg/m3). W praktyce oznacza to, że teraz o wiele wcześniej Polacy będą alarmowani o stanie powietrza niż dotychczas. 

Polski Alarm Smogowy: Nadchodzący sezon będzie sprawdzianem!

Jak mówił, także obecny na konferencji w Bytomiu, minister środowiska Henryk Kowalczyk, ta decyzja to efekt porozumienia między ministerstwami: środowiska i zdrowia. Zgodnie z zapowiedziami premiera Morawieckiego to tylko etap w zmianach w zakresie alarmowania o stężeniu PM10. Kolejny ma obniżyć pułap norm alarmowych z 150 µg/m3 do 80 µg/m3.

Na te słowa i deklaracje przedstawicieli władzy zareagowali działacze z Polskiego Alarmu Smogowego, którzy obniżenie norm pochwalili, ale czekają na efekty takich działań.

O zmniejszenie poziomu alarmowania dla PM10 z absurdalnych 300 ug/m3 apelowaliśmy od dawna! Oby za zmianą szedł także sprawny system ostrzegania (działający też w weekendy), bo póki co kuleje! Nadchodzący sezon grzewczy będzie sprawdzianem!

- czytamy w tweecie PAS.

Maciej Głogowski z TOK FM gorzko skomentował te zapowiedzi, odnosząc się do treści tweeta premiera. Padło w nim bowiem: "Realnie stawiamy czoła prawdziwym problemom, które przez lata były zamiatane pod dywan". Głogowski skwitował to krótko: "Po czterech latach rządów na trzy tygodnie przed wyborami".

Więcej o:
Komentarze (40)
Smog i alarm smogowy w Polsce, nowe normy. Polski Alarm Smogowy: Nadchodzący sezon będzie sprawdzianem!
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 25 razy 17

  Też tak myślę, że przed wyborami to nas pisiory ozłocą i jeszcze dostaniemy na kino.

 • zdzisiek66

  Oceniono 14 razy 12

  Rozumiem, że substancje składowe smogu przeczytają takie ostrzeżenie i same się zlikwidują?

 • remo29

  Oceniono 9 razy 7

  Dzisiaj w Katowicach przywitał mnie Mati ziejący z wielkieeeego billboardu. Hanysy, nie dajcie się nabrać na te pierdy, on to samo pierdzieli wszędzie gdzie pojedzie. Dziś udaje wielkiego przyjaciela Śląska, jutro będzie góralem, a w poniedziałek będzie wspominał jak był na koloniach w Zgorzelcu. To taki sam spadochroniarz, jak ten dzban z Opola, który biegał z szalikiem Legii, a jak dostał w Wawie kopa, to okazał się fanem Wisły Kraków.

 • antypiss

  Oceniono 16 razy 6

  Wzrusza mnie ta dbałość o przyszłość naszych dzieci. Pis, kochamy cię !!!

 • jaleros

  Oceniono 5 razy 5

  I po alarmie będziemy wstrzymywać oddech...
  Dawajcie dziady na nowoczesne piece, a nie na wódkę i zakąskę co miesiąc.

 • jozbieszczad

  Oceniono 17 razy 5

  Usłyszymy alarm wcześniej to będziemy mogli dorzucić spokojnie do pieca i kominka .

 • skoment

  Oceniono 3 razy 3

  Ja sama potrafię odczytać jakie jest stężenie pyłu w powietrzu. Od państwa oczekuję że będzie podejmować działania żeby to zanieczyszczenie efektywnie zmniejszać a nie obniżać progi alarmowe. Teraz zamiast kilku dni alarmu będziemy mieli ponad sto dni. I co z tego, mam zostać w domu i nie pójść do pracY

 • akenty87

  Oceniono 3 razy 3

  No i po co ta pokazówka?? Pustaki z pis

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX