"Nie świruj, idź na wybory!" - urzędy i organizacje stają w obronie osób z zaburzeniami psychicznymi

Zarząd Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego wydał oświadczenie, w którym apeluje o rozwagę i poszanowanie godności osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi. I choć w stanowisku brak informacji w związku z jakim zdarzeniem zostało wydane, można się domyślać, że chodzi o wzbudzającą sporo kontrowersji internetową akcję "Nie świruj, idź na wybory!". Głos w jej sprawie zabrało również szereg innych organizacji społecznych oraz RPO.
Zobacz wideo

- PTP przeciwstawia się jakimkolwiek próbom stygmatyzacji - świadomej lub nieświadomej - tych osób. To nie są osoby inne - wszyscy wspólnie tworzymy społeczeństwo - czytamy w dokumencie psychiatrów opublikowanym na stronie internetowej Towarzystwa. 

Lekarze wzywają w nim też do szacunku i zrozumienia, przypominając, że zaburzenia psychiczne mogą dotknąć każdego - "po stracie osoby bliskiej, utracie pracy, zdarzeniu losowym, w wyniku zachorowania, wraz z wiekiem, lub kiedy nieoczekiwanie pomocy będzie wymagało nasze dziecko". Polskie Towarzystwo Psychiatryczne "stanowczo prosi i apeluje o rozwagę i poszanowanie godności osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi".

"Nie świruj, idź na wybory!"  - ta akcja stygmatyzuje

Zarząd PTP nie nawiązał wprost do akcji promowanej przez znane twarze polskiej kultury i szołbiznesu, jednak można się domyślać, że o nią właśnie chodzi. W krótkich filmikach zamieszczanych w sieci artyści m.in. aktorzy Olgierd Łukaszewicz, Janusz Gajos oraz Wojciech Pszoniak zachęcają do pójścia na wybory parlamentarne i oddania ważnego głosu. W nagraniach uczestnicy apelują o uczestnictwo w wyborach, ale nie tylko. Niektórzy z nich odgrywają krótkie scenki, które mogą skutkować stygmatyzacją osób dotkniętych chorobą psychiczną lub różnego typu zaburzeniami.

Adam Bodnar krytykuje akcję "Nie świruj, idź na wybory"

Również Adam Bodnar w swoim oświadczeniu sprzeciwił się prowadzeniu akcji profrekwencyjnych, opartych o stereotypy "dotyczące grup narażonych na dyskryminację". Jak poinformował RPO, inicjatywy takie przyczyniają się tylko do pogłębiania się dyskryminacji wobec nich zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Potwierdzają to dane, zebrane w jednym z jego raportów, które jasno wskazują, że aż 40 proc. "obywateli i obywatelek nie chciałoby, aby osoba chorująca psychicznie była ich sąsiadem/sąsiadką czy pracowała z nimi w jednym zespole, a około 30 proc. Polek i Polaków odmówiłaby praw obywatelskich osobom należącym do tej grupy ".

Rzecznik Praw Obywatelskich upomina, że język w debacie o chorobach psychicznych powinien służyć włączaniu chorych do społeczeństwa, a nie ich wykluczaniu, a "nadużycia dotyczące osób z zaburzeniami psychicznymi stanowią szczególny rodzaj radykalizacji języka publicznego".

Organizacje pomagające osobom z niepełnosprawnościami zabierają głos

Z kolei Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami również otwarcie krytykuje spot: przypomina, że takie działania są niezgodne Konwencją ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami. 

"Naśladowanie gestów i ruchów mimowolnych w sposób karykaturalny (kojarzonych często z sytuacją osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego, autyzmem, niepełnosprawnością intelektualną), nawet być może pomimo braku intencji autorów, prowadzi do stygmatyzacji, odbiera godność" - pisze PFON.

Fundacja "Integracja" wypowiada się zarówno na temat odbioru kontrowersyjnego klipu, jak i ostatniego rysunku Andrzeja Mleczki, który zasugerował, że problemy ze zdrowiem psychicznym dotyczą w głównej mierze wyborców PiS.

- W tej kwestii kluczowa jest empatia i wrażliwość. Osoby doświadczające problemów zdrowia psychicznego niestety wciąż padają ofiarą stygmatyzacji i dyskryminacji. Te prowadzą do wykluczenia. Dlatego przeciwdziałajmy przemocy - również tej ukrytej w słowach. Choćby dlatego, że choroby lub kryzysu psychicznego mogą doświadczyć wszyscy - także my sami i nasi bliscy - skomentowała w rozmowie z Gazetą.pl prezes "Integracji" Ewa Pawłowska. 

Rzecznik Praw Pacjenta też krytyczny

Rzecznik Praw Pacjenta również nie pochwalił internetowej akcji. Według Bartłomieja Chmielowca takie spoty pojawiające się w przestrzeni publicznej mogą opóźnić poszukiwanie pomocy bądź podjęcie niezbędnego leczenia. Pogłębiają również - jak ocenił RPP - negatywne nastawienie otoczenia i niezrozumienie problemów tych osób - w domu, szkole czy w pracy.

Więcej o:
Komentarze (161)
Polskie Towarzystwo Psychiatryczne wydało oświadczenie w obronie osób zmagających się z problemami psychicznymi
Zaloguj się
 • aleksa66

  Oceniono 24 razy 10

  Nienawiść w Polsce jest ogromna. Jeszcze trochę i wszyscy ześwirują! Ludzie są tak naładowani złością, szyderstwem, gniewem do drugiego człowieka, że wszędzie wietrzą złe intencje! Jak się nie opamiętamy to się w końcu pozabijamy!!!!!!!!!!!!

 • kostropacz

  Oceniono 25 razy 9

  Nie podoba mi się sposób zagrania przez aktorów scenek "nie świruj". Dlatego bo za bardzo przypominają zachowanie PiSowców na ich spędach oraz kilku ich posłów. Nie bądźmy jak Pisowcy! Ktoś napędził zaczepną nagonkę, PR PiS. Lepiej zbadajcie swoje zachowanie pisowskie, o swoich nadużyciach finansowych pamiętając szczególnie, 2 WIEŻE, KNF!!!

 • jahodovy

  Oceniono 39 razy 9

  Serio???!!! Zarząd Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i zwolennicy PiS nazywają osoby zmagające się z zaburzeniami psychicznymi "świrami"??? Jak tak tych osób nie nazywam. Nazywam je osobami z problemami psychicznymi. A świrowaniem nazywam po prostu wygłupy. Ja czasami świruję. Mój partner czasami świruje. Dzieci świrują. Ludzie, ogarnijcie się.

 • rozsadek5

  Oceniono 18 razy 8

  Bez przesady, sytuacja rzeczywista czasem odzwierciedla sceny inscenizowane.

 • calmy

  Oceniono 7 razy 7

  <<<<To nie są osoby inne>>>
  Są.
  Może nie gorsze, nie godne potępienia lub wykluczenia. Ale inne są. Ich inność je definiuje w chorobie i dlatego tę inność się leczy.

 • salsolo.4

  Oceniono 33 razy 7

  Ciekawe, że akcja przeszkadza głównie pisolom i ich trollom. Najwyraźniej są zainteresowani niską frekwencją w wyborach.

  NIE ŚWIRUJ IDŹ NA WYBORY!!!

 • xpeter1

  Oceniono 10 razy 6

  To już lekka przesada. Gdyby akcja była prowadzona pod hasłem "nie wygłupiaj się, idź na wybory!", to by pewnie ktoś zaprotestował, że stygmatyzuje się ludzi głupich albo tych z niskim ilorazem inteligencji.

 • miszogun

  Oceniono 6 razy 4

  Kto powiedział "kasjer dupa?"

 • adamzalej

  Oceniono 6 razy 4

  Ten cały zarząd niech przestanie świrować!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX