Pogoda potrafi zaskoczyć. Trąba wodna nad Mierzeją Wiślaną. Internauci przesyłają zdjęcia

Nad Mierzeja Wiślaną zaobserwowano nietypowe zjawisko atmosferyczne. To trąba wodna, czyli wir powietrza w kształcie leja, połączony z chmurą burzową, który przemieszcza się nad powierzchnią wody i zazwyczaj rozprasza się w momencie, gdy dotrze do lądu. Internauci z Elbląga i Nowego Dworu Gdańskiego przesyłają zdjęcia zjawiska.
Zobacz wideo

Trąba wodna jest znacznie słabsza od trąby powietrznej. Jest w dużym stopniu przezroczysta i w początkowej fazie można ją zauważyć tylko dzięki śladowi, który zostawia na powierzchni. Czasem może zasysać w sobie wodę. To zjawisko bardzo spektakularne, ale niegroźne, gdy obserwuje się je z wybrzeża.

Burze i wędrująca trąba wodna

Ta konkretna trąba wodna pojawiła się w czwartek około 9 rano w okolicy Sztutowa (wieś w obszarze Żuław Wiślanych). Internautce z Krynicy Morskiej, która poszła rano pobiegać na plaży, udało się uwiecznić zjawisko i powiadomić media.

Trąbę wodną dobrze widać było również z Nowego Dworu Gdańskiego oraz Elbląga. Internauci z tych okolic podzielili się zdjęciami z portalem Info Meteo - Elbląg.

Pogoda. Burze przechodzą nad Polską

Polska od początku tygodnia znajduje się pod wpływem niżu znad północno-zachodniej Rosji o nazwie Ignaz. Front burzowy przechodzi nad wieloma miastami w Polsce. Grzmi m.in. w Warszawie, Płocku, Grudziądzu i na Lubelszczyźnie. W niektórych miejscach deszczowi i grzmotom towarzyszą opady gradu.

Z prognozy TVN Meteo wynika, że wyładowania mogą wystąpić w wielu regionach kraju - w Wielkopolsce, na Kujawach, na Warmii i Mazurach, na Podlasiu (w okolicy Wysokiego Mazowieckiego) a także w województwie pomorskim (Starogard Gdański, Czarna Woda, Chojnice). Burzom mogą towarzyszyć silne opady wiatru (do 90 kilometrów na godzinę).

W weekend ocieplenie

Pomimo trwających od rana opadów deszczu synoptycy mają dla nas dobre informacje. Już od weekendu wróci na chwilę letnia aura. Będzie można na chwilę zdjąć kurtki. W najbliższy piątek nad Niemcami pojawić się ma Gaia 1, czyli pogodny wyż, który przywędruje znad Atlantyku i ociepli nieco temperaturę powietrza w Polsce. 

W sobotę i niedzielę utrzyma się prawdopodobnie częściowe zachmurzenie. W większości regionów kraju temperatura oscylować ma wokół 16-19 stopni. Do połowy przyszłego tygodnia z dnia na dzień będzie coraz cieplej. We wtorek na zachodzie, a w środę w centrum i na południu temperatura może przekroczyć nawet 25 stopni. Potem Gaia 1 powędruje dalej nad Morze Czarne.

Więcej o: