Kraków: American Airlines przeprasza za kontrowersyjny spot reklamowy

Amerykańskie linie lotnicze American Airlines przesłały do krakowskiego magistratu list z przeprosinami adresowany do Jacka Majchrowskiego oraz do mieszkańców Krakowa. Sprawa dotyczy kontrowersyjnego spotu reklamowego, który miał promować nowe połączenie lotnicze z Krakowa do Chicago.
Zobacz wideo

Burza wokół spotu reklamowego wyemitowanego przez amerykańskie linie lotnicze rozpoczęła się w połowie sierpnia. Mieszkańcy Krakowa krytykowali wtedy filmik promujący nowe połączeni lotnicze z Krakowa do Chicago. Największe kontrowersje wzbudził moment filmu, w którym Vesu Raja, wiceprezes linii odpowiedzialnej za połączenie, wymienia Kraków jako miejsce idealne do picia wódki. W tym samym filmie połączenia do Budapesztu reklamowane były rejsami po Dunaju, a do Casablanki – wizytami na targowisku z przyprawami.

 

Krakowski magistrat opublikował list z przeprosinami przedstawicieli firmy American Airlines za wyemitowanie kontrowersyjnego spotu.

Serdecznie przepraszamy za to, że mieszkańcy Krakowa mogli poczuć się urażeni naszym filmem zamieszczonym w mediach społecznościowych, anonsującym nowe połączenie. Celem postu było zaangażowanie osób obserwujących nasze kanału w społecznościowe i wzbudzenie zainteresowania tak ekscytującym kierunkiem, jakim jest Kraków.

- czytamy w liście Toma Lattiga i Richarda Muise adresowanym do Jacka Majchrowskiego, prezydenta Krakowa

Przedstawiciele firmy zamieścili na stronie internetowej American Airlines specjalną sekcje, w której opublikowali informacje na temat najciekawszych miejsc w Krakowie. Na tej liście czytamy m.in. o pięknym rynku Głównym, wspaniałym Zamku Królewskim na Wawelu i magicznym Kazimierzu.

Na stronie nie ma żadnych odniesień związanych z degustacją alkoholu

– zapewniają przedstawiciele firmy.

Już dziś jesteśmy wdzięczni miastu Kraków za przyjęcie American Airlines w Polsce. Z niecierpliwością oczekujemy współpracy z Urzędem Miasta, lokalnymi izbami turystyki i krakowskim lotniskiem – czytamy dalej w liście.

Do sprawy odniosła się również Monika Chylaszek, rzecznik Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Krakowa.

Cieszymy się, że argumenty, które prezydent przedstawił w swoim liście, zostały zrozumiane i krakowianie, którzy poczuli się urażeni reklamą, doczekali się przeprosin ze strony linii lotniczych. Liczymy ze względu na obietnicę, która padła w liście, American Airlines przedstawi Kraków swoim klientom z zupełnie innej strony – jako miasto wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, które warto odwiedzić ze względu na zabytki i ciekawą ofertę kulturalną

- poinformowała Monika Chylaszek w rozmowie z Gazeta.pl

Więcej o:
Komentarze (45)
Kraków: American Airlines przeprasza za kontrowersyjny spot reklamowy
Zaloguj się
 • westgreg

  Oceniono 14 razy 12

  Ale że co? Kraków jest złym miejscem, aby wódki się napić?

 • bornintheusa

  Oceniono 14 razy 6

  Amerykanom Polska kojarzy sie z wódką ponieważ w każdym większym sklepie można zobaczyc i kupic wódke jak artykuł pierwszej potrzeby a w USA wódka jest mało popularna i pita tylko z drinkami. Opróc wódki Polska kojarzy sie z ładnymi i tanimi dziewczynami tak jak Czechy i Ukraina. Amerykanie przyjezdzaja do Polski żeby sie zabawic i napić jak do taniego domu publicznego.

 • absyntowy_profesor

  Oceniono 13 razy 5

  Byłem ostatnio w Krakowie i to, co masowa turystyka zrobiła z tego miasta jest żenujące. Niestety, Kraków, jak i np, Budapeszt czy Wrocław stają się całkowicie zadeptaną imprezownią Europy. Smutny i przykry widok. Nie mam najmniejszej ochoty tam jechać.

 • van_norden

  Oceniono 4 razy 4

  Niech reklamują Kraków Dziwiszem

 • n0th

  Oceniono 5 razy 3

  Nie rozumiem o co ta obraza.
  Jestem mieszkańcem Krakowa i w reklamie stwierdzono tylko i wyłącznie prawdę.
  Podczas rządów Jacka Majchrowskiego Kraków stał się idealnym miejscem dla taniego turysty (zwłaszcza pochodzącego z krajów anglosaskich), nastawionych na taka oto rozrywkę: pochlać do oporu, podrzeć ryja po nocy, przypalić sobie lub zarzucić jakiegoś kwaska i do tego zadupczyć. I wszystko to za niewielkie pieniądze oraz przy braku reakcji jakichkolwiek służb porządkowych typu Straż Miejska czy Policja, które boją się podjąć jakąkolwiek interwencję wobec takich "turystów". Nawet w południe można z gołą dupą w południe po Rynku Głównym polatać jeśli się przegrało o to zakład na przykład.

 • lukki69

  Oceniono 11 razy 3

  Młode Polki w zamian za sponsoring dają dupy z rozkoszą za darmo wszystkim nie mówiącym po polsku ,podobnie ja dziewczyny ze wsi dają wszystkim z miasta...

 • zz1026

  Oceniono 2 razy 2

  bardzo przepraszamy ze mieszkancy krakowa mieszkaja w menelni gdzie kazdy przyjezdza sie nachlac

 • stemp10

  Oceniono 6 razy 2

  Z tego co wiem to jakiś czas temu Brytyjczycy nawiedzali Kraków aby się porządnie napić do syta więc trochę prawdy w tym jest

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX