Andruszkiewicz zachęcał do walki z Facebookiem. Ministerstwo ujawniło wyniki skarg

750 zgłoszeń w sprawie usuniętych treści lub kont na Facebooku otrzymało dotychczas Ministerstwo Cyfryzacji - dowiedział się portal Gazeta.pl. Facebook pozytywnie rozpatrzył ok. 24 proc. z wszystkich złożonych odwołań (co stanowi niemal połowę rozpatrzonych wniosków), a ponad 200 odrzucił.
Zobacz wideo

W grudniu Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło usługę, która umożliwia odwołanie od decyzji Facebooka o usunięciu wpisu lub konta. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane przez ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego z przedstawicielami portalu 28 listopada ubiegłego roku.

"Z usługi można skorzystać, jeśli użytkownik odwoła się wcześniej od decyzji o usunięciu profilu czy treści korzystając z narzędzi udostępnionych przez FB, a portal odrzuci to odwołanie lub nie odpowie na nie w ciągu 72 godzin" - informuje resort. Po zgłoszeniu do Ministerstwa Cyfryzacji usunięte treści są ponownie sprawdzane przez Facebook pod kątem zgodności z regulaminem.

Do zgłaszania wpisów na Facebooku zachęcał w styczniu sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Adam Andruszkiewicz. "Facebook zablokował Ci konto? Pomożemy Ci się odwołać! Polska jest pierwszym krajem, w którym internauci mają możliwość odwołania się od decyzji o blokadzie treści" - pisał na Twitterze.

Ministerstwo Cyfryzacji: 750 zgłoszeń

Jak poinformowało redakcję Gazeta.pl Ministerstwo Cyfryzacji, dotychczas w ramach usługi "odwołaj się od decyzji portalu" zarejestrowano 750 zgłoszeń. Niemal połowa z rozpatrzonych dotychczas wniosków zakończyła się korzystnie dla użytkownika.

"183 z nich zostały rozpatrzone pozytywnie, natomiast 203 negatywnie. Pozostałe zgłoszenia nadal oczekują na decyzję Facebooka" - informuje resort.

Ministerstwo mimo naszej prośby nie podało przykładów przywróconych treści, tłumacząc to ograniczeniami wynikającymi z przepisów o ochronie danych osobowych oraz "poufnym charakterem korespondencji".

Portal Facebook posiada ponad 2 mld użytkowników na świecie oraz kontroluje przejęte przez siebie serwisy WhatsApp oraz Instagram. Tak silna pozycja portalu sprawia, że niejednokrotnie użytkownicy odczuwają politykę zarządzania treściami na portalu jako uciążliwą. Ministerstwo Cyfryzacji stara się odpowiedzieć na potrzebę zachowania wolności słowa, która w opinii wielu jest zagrożona przez działania Facebooka

- tak pisał w lipcu o usłudze "odwołaj się od decyzji portalu" minister cyfryzacji Marek Zagórski w odpowiedzi na jedną z interpelacji.

Więcej o: