Poznań. W klinice przeprowadzano eksperymenty medyczne na ludziach? Prokuratura wszczęła śledztwo

Poznańska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie Kliniki Chirurgii Ogólnej i Naczyń Szpitala Przemienienia Pańskiego przy ul. Długiej w Poznaniu. Istnieje podejrzenie, że dochodziło tam do nielegalnych eksperymentów medycznych.
Zobacz wideo

O sprawie Kliniki Chirurgii Ogólnej i Naczyń w Poznaniu pisze "Głos Wielkopolski". Część lekarzy związanych z tą placówką twierdzi, że w szpitalu dochodziło do wielu naruszeń, spośród których niektóre można uznać za eksperymenty medyczne na ludziach. Medycy informowali w mediach m.in., że chorym z zakrzepicą kończyn dolnych podawano lek Actilyse, który w Polsce nie został dopuszczony do użytku w leczeniu tej właśnie choroby. Co więcej, lek Actilyse podawano pacjentom bez ich wiedzy i zgody, nie wiedząc, w jaki sposób dawkować ten preparat. 

Poznań. Na stosowanie leku Actilyse miał nalegać szef kliniki. Był pracownikiem koncernu

Część lekarzy związanych z poznańską Kliniką Chirurgii Ogólnej i Naczyń twierdzi, że na stosowanie leku Actilyse w leczeniu zakrzepicy nalegał były szef placówki. Ten sam człowiek zasiadał także w radzie doradczej koncernu, który produkuje ów preparat. Medycy podawali go pacjentom, choć nie wiedzieli, w jaki sposób go stosować, co miało prowadzić do wielu powikłań, a nawet śmierci niektórych z pacjentów.

Zawiadomienie w tej sprawie po raz pierwszy złożył jeden z lekarzy pracujących w poznańskiej klinice. Wówczas prokuratura nie wszczęła śledztwa. Kiedy doktor zaczął zgłaszać swoje wątpliwości, został zwolniony ze szpitala, a następnie oskarżony za zniesławienie przez byłego szefa kliniki. Sprawa ta wciąż się toczy. W jej trakcie przesłuchani zostali inni lekarze, którzy podzielają podejrzenia zwolnionego lekarza. Ze względu na nowe dowody i zeznania, prokuratura postanowiła wszcząć śledztwo.

"Przeanalizowaliśmy dokumenty, których wcześniej nie znaliśmy. Zawierają nowe, istotne informacje. Wszczynamy śledztwo" - zapowiedział w rozmowie z "Głosem Wielkopolskim" prokurator Michał Smętkowski, rzecznik poznańskiej Prokuratury Okręgowej.

Sprawą eksperymentów medycznych w Klinice Chirurgii Ogólnej i Naczyń Szpitala Przemienienia Pańskiego przy ul. Długiej w Poznaniu zajmuje się Prokuratura Rejonowa Poznań Stare Miasto.

Więcej o:
Komentarze (88)
Poznań. W klinice przeprowadzano eksperymenty medyczne na ludziach? Prokuratura wszczęła śledztwo
Zaloguj się
 • zigzaur

  Oceniono 34 razy 32

  Niedozwolonym eksperymentem na ludziach jest istnienie NFZ.
  Nie liczy się pacjent tylko limit. Lekarz ma nie leczyć tylko pisać sprawozdania.

 • cymesgeszefciarz

  Oceniono 37 razy 27

  "Przeanalizowaliśmy dokumenty, których wcześniej nie znaliśmy." czytaj sprawa stała się zbyt "głośna" by zamieść pod dywan i umorzyć ...

 • pan.szklanka

  Oceniono 39 razy 25

  Wynik śledztwa nie zależy od liczby trupów, a już z pewnością nie od liczby złamanych paragrafów, a od tego czy szef kliniki odpalał pisiorom dolę.

 • ulcus.rodens

  Oceniono 21 razy 15

  Bzdura i sztucznie nadmuchany balon. Lek ten stosuje się masowo w udarze niedokrwiennym mózgu, zatorowości płucnej, czasem w zawale serca. Owszem, nie ma rejestracji w leczeniu innych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych, ale jeśli ma to być "eksperymentowanie na ludziach" to takich "eksperymentów" odbywa się całe mnóstwo. Naprawdę wiele leków stosuje się we wskazaniach innych niż oficjalnie zarejestrowane. Bo to, że lek x jest ZAREJESTROWANY do stosowania przy danym wskazaniu to tylko kwestia urzędnicza. To na co lek FAKTYCZNIE działa to już osobną kwestia

 • radon13

  Oceniono 14 razy 14

  Akurat Actilyse jest legalny i dopuszczony w Polsce . Problem w Polsce jest z tym, że się ludzi nie leczy a nie że się próbuje ich leczyć nowym specyfikiem.

 • jael53

  Oceniono 12 razy 12

  Dlaczego lek nie jest w Polsce dopuszczony w leczeniu zakrzepicy kończyn dolnych? I obejmuje tylko takie przypadki:
  - leczenie trombolityczne świeżego zawału mięśnia sercowego;
  - leczenie trombolityczne masywnej zatorowości płucnej z niestabilnością hemodynamiczną;
  - leczenie trombolityczne w ostrym udarze niedokrwiennym.

 • el_niunio

  Oceniono 11 razy 9

  ilu pacjentów dzięki temu przeżyło, albo wręcz przeciwnie? Jeśli pacjenci mają się dużo lepiej, niż przy standardowym leczeniu, to ten lekarz powinien mieć pomnik.

 • gotlama

  Oceniono 14 razy 8

  Zanim ktoś zacznie bredzić o mengele czy bigpharmie, to proszę wpisać nazwę leku w wyszukiwarkę. No i kuku - lek zarejestrowany w Polsce, tylko dziwnym trafem zaledwie dla trzech "rodzajów" zakrzepów. Sprawa wygląda na gó...burzę, rozdmuchaną przez kogoś, komu nie w smak osoba przełożonego, stosującego lek do innych zakrzepów niż trzy wymienione w dokumentach rejestracji. Ale jak to fajnie w nagłówkach wygląda "eksperymenty na ludziach"...

 • realistas

  Oceniono 27 razy 5

  Każde wprowadzanie nowego leku jest eksperymentem. Gdyby zakazać pozostałaby tylko modlitwa, która w ogóle nie działa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX