Niedziele handlowe 2019. Czy w najbliższą niedzielę 22 września zrobimy zakupy?

Od 2018 roku w Polsce obowiązuje ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i dni świąteczne. Z tego powodu planując swoje weekendowe zakupy musimy się upewniać, czy nadchodząca niedziela jest handlowa. Kiedy niedziela handlowa wypada we wrześniu?
Zobacz wideo

Od 2019 roku zgodnie z kalendarzem niedziel handlowych, niedziela bez zakazu handlu wypada jedynie raz w miesiącu. Kolejna zmiana obowiązujących terminów będzie miała miejsce wraz z początkiem 2020 roku. Wtedy też ustawodawca przewidział maksymalnie siedem niedziel handlowych w całym roku. Na pewno zakupy będzie można zrobić w dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem oraz w niedzielę na tydzień przed Wielkanocą. Dodatkowo niedziela handlowa może wypaść w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.

Niedziele handlowe 2019. Czy w niedzielę 22 września sklepy będą otwarte?

W 2019 roku niedziela bez zakazu handlu wypada zawsze w ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Oznacza to, że w najbliższą niedzielę 22 września nie zrobimy zakupów w dużych sklepach i centrach handlowych. Kolejna handlowa niedziela wypada jednak już niebawem, bo 29 września.

Zakaz handlu w niedziele - które sklepy mogą być wtedy otwarte?

Zakaz handlu w niedziele dotyczy przede wszystkim dużych przedsiębiorstw i sklepów takich jak Lidl, Biedronka, Carrefour czy Tesco oraz centrów handlowych, które zatrudniają największą liczbę pracowników. W niedzielę otwarte mogą być mniejsze placówki, takie jak apteki, cukiernie, stacje benzynowe, sklepy z pamiątkami, placówki pocztowe oraz sklepy prowadzone przez właściciela lub jego rodzinę. W niedziele niehandlowe często otwarte są sklepy większych sieci, takie jak Żabka czy Carrefour Express, prowadzone są one jednak za zasadzie franczyzy, a o ich otwarciu decydują ich właściciele.

Więcej o: