Coraz mniej uczniów chodzi na lekcje religii w szkołach. To skutek reformy edukacji

Coraz więcej uczniów rezygnuje z udziału w lekcjach religii - informuje "Rzeczpospolita". Wśród przyczyn takiego trendu można wymienić m.in. podwójny rocznik, tłok w szkołach i lekcje do późnych godzin wieczornych.
Zobacz wideo

Do szkół średnich wszedł w tym roku tzw. podwójny rocznik, tworzony przez uczniów, którzy w ubiegłym roku ukończyli ósmą klasę szkoły podstawowej i trzecią klasę likwidowanego gimnazjum. Ci młodzi ludzie teraz nierzadko siedzą w szkołach do wieczora, bo ze względu na ilość klas szkoły nie mogły stworzyć lepszych planów zajęć. Jak informuje "Głos nauczycielski", niektórzy uczniowie kończą lekcje o 21:00, inni zaczynają je o 6:30. 

Z lekcji religii rezygnują całe klasy. Uczniowie chcą wyjść do domu wcześniej

Ścisk w szkołach i zakrawające o absurd plany zajęć spowodowały, że wielu uczniów rezygnuje z udziału w lekcjach religii, które nie są zajęciami obowiązkowymi. Nic w tym dziwnego - jeżeli lekcje te odbywają się na początku lub na końcu dnia szkolnego, dziecko może przyjść do szkoły później lub wcześniej z niej wyjść. "Rzeczpospolita" podaje, że w niektórych szkołach z religii zrezygnowały całe klasy. 

- Rzeczywiście, zdarzają się takie sytuacje, że uczniowie rezygnują z religii. Ale z tak dużą skalą spotykamy się po raz pierwszy w tym roku. Nigdy dotąd nie dotyczyło to całych klas (...) To, czy dziecko będzie chodziło na religię, oczywiście zależy od rodziców. Ale wielu z nich woli, żeby dziecko, które i tak ma lekcje do późna, wróciło do domu godzinę wcześniej - w rozmowie z "Rz" powiedział  Marek Pleśniar z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty.

Ile osób zrezygnowało w tym roku z katechezy? Tego dokładnie nie wiadomo, bo MEN nie zbiera danych na temat liczby uczniów uczestniczących w lekcjach religii oraz etyki. Z badań CBOS wynika jednak, że odsetek uczniów, którzy chodzą na religię, ciągle spada. W 2010 roku uczestnictwo w religii deklarowało 93 proc. uczniów, w 2013 roku - 89 proc., w 2016 roku - 75. proc., a w 2018 roku już tylko 70 proc. 

Szkoła kontra kuria. Wielu biskupów nie chce się zgodzić na zmiany w planie lekcji

Kiedy dzieci rezygnują z uczestnictwa w lekcjach religii, szkoła ma problem. Jeżeli katecheza odbywa się w środku dnia, dyrekcja musi zapewnić uczniom opiekę, a kiedy z lekcji religii rezygnuje cała klasa, szkoła musi uzupełnić katechecie etat, np. wysyłając go na zastępstwa za innych nauczycieli.

Standardem jest, że w Polsce każda klasa ma wpisane w plan lekcji dwie lekcje religii tygodniowo. W tym roku w niektórych miastach udało się jednak dojść do porozumienia z kurią i zmniejszyć liczbę katechez do jednej, aby móc skonstruować lepszy plan zajęć. Stało się tak m.in. w Poznaniu. Nieustępliwe w tej kwestii są jednak kurie krakowska i gdańska. Zarządzający nimi biskupi uznali, że nie ma powodu, aby ustępować dyrekcjom i redukować liczbę lekcji religii.

Więcej o:
Komentarze (683)
Coraz mniej uczniów chodzi na lekcje religii w szkołach. To skutek reformy edukacji
Zaloguj się
 • koza_oddam

  Oceniono 370 razy 364

  To uczniowie redukują je sobie sami. Brawo, młodzież w końcu myśli, jest nadzieja

 • blahblah69

  Oceniono 238 razy 232

  Hahaha, pięknie !!! Jedyny pozytywny efekt reformy !! Dalej pójdzie już mam nadzieję z górki.

 • feldkuratkatz

  Oceniono 205 razy 199

  W szkole moich dzieci religia (przedmiot nieobowiazkowy) jest w środku planu, "bo ksiądz o 14 ma obiad na plebanii" i nie może mieć wtedy zajęć. Dzieci nie maja obiadu, mogą czekać.

 • feldkuratkatz

  Oceniono 192 razy 192

  Pazerność czarnej bandy jest nieograniczona. A podobno "nie szli do szkół po pieniądze".

 • homo_lupus

  Oceniono 190 razy 186

  "kiedy z lekcji religii rezygnuje cała klasa, szkoła musi uzupełnić katechecie etat, np. wysyłając go na zastępstwa za innych nauczycieli."

  że co?????
  klecha ma w zastępstwie uczyć fizyki, chemii czy biologii, bo nie ma godzin dla niego????

 • rasta-mw

  Oceniono 142 razy 138

  Słuszny kierunek, mówimy stanowcze Dość ideologi katolickiej.

 • amadeusz444

  Oceniono 127 razy 123

  Biskupi się nie zgadzają na zmniejszenie lekcji religii. Paradne. A dlaczego tych obiboków pytać?. Bajki z mchu i paproci można poczytać w domu jak się komu chce...

 • wujekdolf

  Oceniono 120 razy 118

  musimy to badziewie usunąć ze szkoły! religia TYLKO w kościele! jak ktoś chce oczywiście...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX