Polska Fundacja Narodowa wydała miliony dolarów w USA. Profile społecznościowe z garstką obserwujących

Polska Fundacja Narodowa w ciągu ostatnich kilku miesięcy wydała 5,5 miliona dolarów na działania amerykańskiej firmy PR-owej, która miała m.in. promować Polskę w mediach społecznościowych - wynika z ustaleń Onetu. Nie były one skuteczne, bo tworzone w mediach społecznościowych profile zdobyły zaledwie kilkunastu lub kilkudziesięciu obserwujących.

Polska Fundacja Narodowa powstała po dojściu Prawa i Sprawiedliwości do władzy i jest finansowana z pieniędzy ze spółek skarbu państwa. W 2017 było o niej głośno, gdy wyszło na jaw, że kilkoma milionami złotych finansowała głośną kampanię billboardową "Sprawiedliwe sądy", która oczerniała sędziów i promowała reformę wymiaru sprawiedliwości

Polska Fundacja Narodowa zapłaciła mln dolarów za promocję Polski

PFN przeznacza ogromne kwoty na promowanie naszego kraju za granicą. Jak ujawnia Onet.pl, w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy Polska Fundacja Narodowa zapłaciła 5,5 milionów dolarów (ponad 20 milionów złotych) amerykańskiej firmie PR-owej White House Writers Group, która miała wypromować Polskę i poprawić jej wizerunek w USA. Chodziło m.in. o tworzenie profili w mediach społecznościowych. Działania nie były jednak skuteczne, bo założony na zlecenie PFN profil na Instagramie jest obserwowany przez zaledwie kilkanaście osób, a konto na Youtubie ma kilkudziesięciu obserwujących. Najlepiej wypada profil założony przez amerykanów na Twitterze (nazwa to Poland Perspectives) - ma on niecałe 6 tysięcy obserwujących.

Płatne maile, samoloty i jedzenie za tysiąc dolarów

Oprócz prowadzenia profili w mediach społecznościowych PFN płaciła też amerykańskim PR-owcom m.in za wysyłanie maili (w ten sposób kontaktowali się z przedstawicielami administracji USA). Jak podaje Onet, poza miesięcznymi wpłatami na cale dotyczące promocji Polska Fundacja Narodowa zapłaciła dodatkowo 25 tysięcy dolarów na wydatki wskazane przez PR-owców z White House Writers Group. Polska Fundacja Narodowa zapłaciła im 5 tysięcy dolarów na bilety lotnicze do Polski i 3,5 tysięcy dolarów na hotele. Zadbano nawet za opłacenie jedzenia, które kupowali pracownicy WHWG (nie było to catering na potrzeby konferencji czy paneli dyskusyjnych) - na ten cel przeznaczono w 2017 roku tysiąc dolarów. Z wykazu wydatków wynika, że dania kosztowały od kilkunastu do 200 dolarów. 

PFN utajniła szczegóły ustaleń z amerykańską firmą pr-ową. Dziennikarzom Onetu udało się poznać kwoty dotyczące finansowania dzięki amerykańskiemu prawu (amerykańskie firmy mają obowiązek składania rozliczeń z pieniędzy otrzymywanych od zagranicznych rządów).

Więcej o:
Komentarze (164)
Polska Fundacja Narodowa wydała miliony dolarów w USA. Profile społecznościowe z garstką obserwujących
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 69 razy 63

  Przepłacone myśliwce, teraz to. Pisiory chciały ukryć i rozpirzony jacht, i następne miliony w błoto. Amerykańskie prawo was właśnie załatwiło.

 • yeah_bunny

  Oceniono 59 razy 59

  kolejna pralnia pieniędzy.
  Jeszcze pewnie nie teraz, ale mam nadzieje ze za 4 lata, wszystkie te machloje zostaną wnikliwie zbadane i każdy kto w obecnej administracji rządowej brał w tym udział odpowie swoim majątkiem i/lub pójdzie do pierdla.
  Panie Brejza mam nadzieje, że Pan czuwa nad tym wszystkim

 • alejagwiazd

  Oceniono 47 razy 43

  Wladza kradnie miliony ale suwerenowi pincet daje wiec suwerenowi zlodziejstwo nie przeszkadza

 • siwywaldi

  Oceniono 34 razy 32

  To tak jak z przewałem "na kolekcję Czartoryskich" :-)
  Ciekawi mnie tylko, czy "działka" z transakcji idzie w całości na tajne konta partii, czy lwia jej część ląduje gdzieś na Kajmanach, bo kiedyś z czegoś żyć trzeba...

 • aronia0

  Oceniono 29 razy 27

  Mieszkam za granica. Tutaj opinia o Polsce jest fatalna - nie myslic z opinia o pracujacych tu Polakach, kotra jest dobra. zatem ta Fundacja NIC nie zrobila.

 • arreis65

  Oceniono 30 razy 26

  Polska Fundacja Narodowa powstała tylko i wyłącznie po to żeby pisowscy krewni i znajomi królika mogli kraść państwowe pieniądze !!!

 • precz_z_komunia

  Oceniono 23 razy 21

  Pralnia Funduszy Nadkurdupla :-)

 • niezalany

  Oceniono 21 razy 19

  do wszystkiego kiedyś wrócimy, spoko... i mam nadzieję, że zabraknie miejsca w więzieniach dla "dobrej zmiany"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX