Skazany za pedofilię ks. Walerian Słomka stracił państwowy order. Decyzję podjął Andrzej Duda

Ksiądz Walerian Słomka, emerytowany wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, stracił Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski - dowiedziało się nieoficjalnie radio RMF FM. Decyzję w tej sprawie podjął prezydent Andrzej Duda.

Jak ustalili dziennikarze RMF FM, jeszcze dziś ma zostać opublikowane postanowienie prezydenta w sprawie odebrania Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski księdzu Walerianowi Słomce.

W marcu br. decyzją Sądu Apelacyjnego w Lublinie ks. Słomka został zobowiązany do przeproszenia za czyny pedofilskie, których dopuścił się w latach 90. wobec Piotra Halliopa, 11-letniego wówczas chłopca. Duchowny nie przyznał się do winy, ale przeprosił za "naruszenie (...) godności oraz nietykalności cielesnej" chłopca.

Przepraszam Piotra Halliopa za naruszenie jego dóbr osobistych w postaci godności oraz nietykalności cielesnej, które nastąpiły w latach 1986–1994, a których dopuściłem się, pełniąc posługę kapłańską

- napisał emerytowany profesor KUL-u.

Sprawa molestowania była badana przez Kongregację Nauki i Wiary. Decyzją Stolicy Apostolskiej Słomka został zobowiązany do intensywnej modlitwy i pokuty oraz do powstrzymania się od jakiejkolwiek aktywności publicznej. Nie został jednak wydalony ze stanu duchownego.

Za "wybitne zasługi w pracy naukowej i dydaktycznej" oraz za działalność organizacyjną i społeczną ksiądz Walerian Słomka został w 2008 roku odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Więcej o:
Komentarze (119)
Ksiądz Walerian Słomka stracił Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Był skazany za pedofilię
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 46 razy 40

  No kara jak cholera. Niech wyskakują kurie z kasy a nie jakieś tam odbieranie orderów przez Dudę.

 • kunwyscigowy

  Oceniono 29 razy 27

  Ale o co chodzi przecież ksiundz przeprosił...
  Zresztą 11 latek to już kawał młodego byka któremu buzują hormony! pewnie to on "atakował" biednego, "wybitnego naukowca i demagoga" dobrodzieja....

 • mustermann

  Oceniono 26 razy 22

  Ja Duda taki prządny, to niech wyskoczy na solo do jakiegoś purpurata. Jankowskiemu buty na pomniku lizał.

 • klodi_83

  Oceniono 17 razy 17

  Kiedy wreszcie ludzie zrozumieja że nie potrzeba księdza, Bóg jest wszędzie. W zwierzętach, ludziach, roślinach, matce Ziemi. Chcesz mieć lepszy kontakt Z Bogiem, szanuj żywe stworzenia.

  Kapłan to tylko niepotrzebny pośrednik, z grubą prowizją. Spowiedź można sobie samemu zrobić, trzeba być uczciwym i słuchac własnego sumienia.

  Z Bogiem to wspólnego ma niewiele. Sama komunia rzekomo święta jest dość naciagabym obrzadkiem. Gdybyśmy jedli ciało i pili krew innego człowieka to byłby to kanibalizm albo satanizm. A tu jest komunia w dodatku święta..

 • andrew1507

  Oceniono 20 razy 16

  ale czemu nie ułaskawił go,
  ZOMOfile z pis i PEDOfile z KK, towarzysze łączcie się,
  bój jest to wasz ostatni

 • andmas

  Oceniono 17 razy 15

  KK nie ma nic wspólnego z Bogiem , jest to instytucja finansowa handlująca obietnicą dostatniego życia po śmierci za pieniądze i majątki naiwnych ludzi za życia .

 • justas32

  Oceniono 14 razy 14

  To skandal - księżom w Polsce tylko daje się ordery, a nie zabiera. Duda to anty-katolik ...

 • hastatrespasos

  Oceniono 13 razy 13

  Kpiny! Za symboliczne krzyżowanie od 1986 do 1994 roku niewinnego młodzianka (czym, każdy się domyśla), ten seksualny przestępca ma się tylko intensywnie modlić! I nadal ma rzekomo „pokutować” wykonując czynności kapłańskie? Czy Watykan nie chciał go surowiej ukarać, bo tak wysoko ocenia jego wybitne zasługi..., chyba w przedwczesnej seksualizacji dzieci!? W ogóle: modlitwa jako kara dla sukienkowego pedofila? Przecież modły są chyba stałym obowiązkiem klechów, przez 24 razy na minutę, więc to są kpiny do kwadratu! Tak samo jak orzeczona przez lubelski sąd niby kara w formie przeproszenia ofiary swej chuci, nie przystającej do jego tzw., wyimaginowanej godności kapłańskiej!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX