Skazany za pedofilię ks. Walerian Słomka stracił państwowy order. Decyzję podjął Andrzej Duda

Ksiądz Walerian Słomka, emerytowany wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, stracił Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski - dowiedziało się nieoficjalnie radio RMF FM. Decyzję w tej sprawie podjął prezydent Andrzej Duda.

Jak ustalili dziennikarze RMF FM, jeszcze dziś ma zostać opublikowane postanowienie prezydenta w sprawie odebrania Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski księdzu Walerianowi Słomce.

W marcu br. decyzją Sądu Apelacyjnego w Lublinie ks. Słomka został zobowiązany do przeproszenia za czyny pedofilskie, których dopuścił się w latach 90. wobec Piotra Halliopa, 11-letniego wówczas chłopca. Duchowny nie przyznał się do winy, ale przeprosił za "naruszenie (...) godności oraz nietykalności cielesnej" chłopca.

Przepraszam Piotra Halliopa za naruszenie jego dóbr osobistych w postaci godności oraz nietykalności cielesnej, które nastąpiły w latach 1986–1994, a których dopuściłem się, pełniąc posługę kapłańską

- napisał emerytowany profesor KUL-u.

Sprawa molestowania była badana przez Kongregację Nauki i Wiary. Decyzją Stolicy Apostolskiej Słomka został zobowiązany do intensywnej modlitwy i pokuty oraz do powstrzymania się od jakiejkolwiek aktywności publicznej. Nie został jednak wydalony ze stanu duchownego.

Za "wybitne zasługi w pracy naukowej i dydaktycznej" oraz za działalność organizacyjną i społeczną ksiądz Walerian Słomka został w 2008 roku odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Więcej o: