GIS wyśle list do rodziców. W elektronicznym dzienniku przeczytają o szkodliwości e-papierosów

Główny Inspektor Sanitarny napisał list, z którym jeszcze w tym tygodniu będą mogli zapoznać się rodzice. Pisze w nim o zagrożeniach płynących ze stosowania e-papierosów i ich rosnącej popularności wśród młodzieży.

Do treści listu Głównego Inspektora Sanitarnego, który ma zostać przesłany do rodziców za pośrednictwem elektronicznego dziennika, dotarła "Gazeta Prawna". Opiekunowie dzieci i nastolatków mają dowiedzieć się z niego, czym jest e-papieros, jaki ma wpływ na zdrowie dziecka i jak rozmawiać z młodym człowiekiem, aby nie wpadł w nikotynowy nałóg.

Główny Inspektorat ostrzega przed e-papierosami. Aromatyzowane liquidy kuszą młodych ludzi

Inspektor tłumaczy w liście, że e-papieros może przypominać z wyglądu zwykły papieros, cygaro lub fajkę. Zwraca także uwagę na słowa takie jak wapowanie czy juulowanie, którymi określa się korzystanie z e-papierosa oraz fakt, że liquidy do e-papierosów, które są dostępne już w ponad 8 tysiącach smaków, mogą zachęcać młodzież do tego, aby zacząć używać tego rodzaju produktów. GIS tłumaczy także, że e-papieros zawiera nikotynę oraz takie substancje chemiczne jak aceton, formaldehyd czy propanal, a wapowanie ma wpływ nie tylko na osobę, która używa e-papierosa, bo opary z e-papierosa wdychają także osoby postronne.

- Ostrzegamy też, że urządzenia do palenia e-papierosów mogą być wykorzystywane do dostarczenia substancji psychoaktywnych - dodaje Jan Bondar, rzecznik GIS, którego słowa cytuje "Gazeta Prawna".

Główny Inspektorat Sanitarny chce edukować rodziców, aby wiedzieli, jakie ryzyko niesie ze sobą używanie e-papierosów. Dowiedziono, że młodzi ludzie, którzy z nich korzystają, częściej sięgają po tradycyjne papierosy w życiu dorosłym. Wiadomo także, że e-papierosy mają negatywny wpływ na układ oddechowy, immunologiczny i ośrodkowo-nerwowy. GIS zachęca rodziców do tego, aby rozmawiali ze swoimi dziećmi o szkodliwości e-papierosów i sprzeciwiali się ich używaniu.

USA chcą zakazać aromatyzowanych płynów do e-papierosów

List GIS do rodziców ma związek z rosnącą liczbą młodych ludzi, którzy używają e-papierosów. Niepokojące dane napływają m.in. z USA, gdzie wapuje niemal co trzeci nastolatek. Co więcej, w Stanach Zjednoczonych odnotowano kilka przypadków śmierci związanych z tajemniczą chorobą, na którą zapadły osoby stosujące aromatyzowane liquidy do e-papierosów. Jak donosi Onet.pl, w związku z rosnącą liczbą zachorowań, prezydent USA Donald Trump chce zakazać sprzedaży takich płynów. 

Więcej o:
Komentarze (30)
GIS wyśle list do rodziców. W elektronicznym dzienniku przeczytają o szkodliwości e-papierosów
Zaloguj się
 • cozano

  Oceniono 10 razy 8

  Z pewnością e-papierosy nie są neutralne dla organizmu, niemniej nieporównywalnie bardziej szkodliwe papierosy z tytoniu są jak najbardziej dozwolone i dostępne na każdym kroku i jakoś nie widać utrudniania w dostępie do nich.

 • dominik.olsztyn

  Oceniono 12 razy 8

  Dobrze by bylo gdyby gazeta podala, ze we wszystkich przypadkach tych tajemniczych chorob w USA vapujacy wciagali wlasnej roboty liquid.

 • heliofil

  Oceniono 9 razy 7

  Ignorancja i działania pozorowane!
  "W kilku miejscach w USA młodzi i głupi ludzie zaczęli eksperymentować dodając rozmaite substancje do tworzonych przez siebie liquidów. Kupowali olej z THC, jakieś nieznane syntetyczne kanabinoidy, nie wykluczam też wszechobecnych w tym kraju opiatów. Niestety, tego typu eksperymenty bardzo często kończą się poważnymi kłopotami zdrowotnymi, a niewykluczone, że dowiemy się też o przypadkach śmierci. Rzecz jednak w tym, że wiązanie tego z e-papierosami i chmurzeniem to tak naprawdę paranoja. Jeśli gdzieś zdarza się zatrucie kupionym na lewo alkoholem, w którym jest metanol (wcale nie takie rzadkie nawet w cywilizowanych krajach), chyba nikt nie kieruje hejtu w kierunku producentów kieliszków, literatek czy szklanek".

 • heliofil

  Oceniono 6 razy 6

  "Zapewne słyszeliście o serii nieszczęść użytkowników e-fajek w USA, którzy wylądowali w szpitalach z poważnymi problemami z układem oddechowym. (...)
  No i powoli sprawa zaczyna się wyjaśniać. Okazało się, że to wszystko było wynikiem eksperymentów z kanabinoidami zawartymi w liquidach sprzedawanych przez z etykietą firmy Dank Vapes. Sprawa jest skomplikowana, ponieważ sama firma odcina się od tego, że ich liquidy mogą poważnie szkodzić płucom. Podejrzewają, że ktoś wypuścił na rynek jakieś tanie podróbki.
  (...)Jak więc widać, to nie chmurzenie samo w sobie jest szkodliwe, ale używanie jakichś niezbadanych liquidów. Oczywiście w mediach będzie dalej jazda na e-papierosy, ale to niespecjalnie dziwi. Dziennikarstwo powoli acz w sposób stały stacza się do poziomu Copy’ego & Paste’a. Szkoda".
  starychemik.wordpress.com

 • antykonformista

  Oceniono 5 razy 5

  wyczuwam "prezenty" od koncernów tytoniowych, oj wyczuwam!

  "Dowiedziono, że młodzi ludzie, którzy z nich korzystają, częściej sięgają po tradycyjne papierosy w życiu dorosłym."

  pie...nie. kto chce palić, będzie palił, a lepiej by wapował, zamiast jarać starodawne szlugi. mnie nigdy do palenia nie ciągnęło, a wolę wdychać czyjeś ładnie pachnące wapy, niż pie...ny smród starodawnych papierosów.

 • ferroetigni

  Oceniono 4 razy 4

  Stek bzdur, żadnych konkretów. Główny Inspektor Sanitarny próbuje chyba uzasadnić istnienie swojego stanowiska, opłacanego przecież przez podatników.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 6 razy 4

  Panika medialna wokół zachorowań na dziwne choroby płuc w USA wśród palaczy e-papierosów może być sztucznie rozdmuchana przez koncerny tytoniowe.

  E-papierosy odebrały rynek tradycyjnym papierosom. Lepiej żeby gó...arze palili e-papierosy niż papierosy normalne (bo tak czy siak będą palić).

  Palenie e-papierosów jest szkodliwe, ale zdecydowanie mniej niż normalnych papierosów. I e-papierosy naprawdę pomagają rzucić palenie oraz całkowicie odstawić nikotynę pod wszelkimi postaciami.

 • chateau.respawned

  Oceniono 4 razy 4

  Ludziska palą, piją, ćpają bo dla wielu rzeczywistość jest nie do wytrzymania.
  Ale zamiast inwestować w profilaktykę, programy pomocowe i zamiast przede wszystkim ograniczyć opresję państwa wysyła się jakieś kazanie. Skuteczność identyczna jak obecność św. Krzysztofa na desce rozdzielczej. Taka gmina.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX