Episkopat utworzy fundusz. Środki trafią na pomoc dla osób molestowanych przez duchownych

Episkopat Polski chce w ciągu najbliższych kilku miesięcy uruchomić specjalny fundusz, którego środki będą przeznaczane na pomoc dla ofiar wykorzystywania seksualnego przez duchownych. Zgodę na jego uruchomienie wydali już biskupi diecezjalni.
Zobacz wideo

Fundusz dla osób, które były molestowane seksualnie przez księży to pomysł, który przewija się w rozmowach duchownych już od kilku miesięcy. W marcu delegatem Konferencji Episkopatu Polski do spraw ochrony dzieci i młodzieży został arcybiskup Wojciech Polak, który przedstawił Radzie Stałej pomysł powołania takiego funduszu.

Episkopat utworzy fundusz wsparcia dla ofiar molestowania seksualnego przez duchownych

Jak podaje "Rzeczpospolita", pod koniec sierpnia tego roku podczas spotkania na Jasnej Górze biskupi ordynariusze wydali zgodę na powstanie funduszu wspierającego osoby molestowane przez duchownych. Informację tę potwierdził prymas Polski abp Wojciech Polak:

Rzeczywiście jest zgoda biskupów na uruchomienie takiego systemowego wsparcia dla osób molestowanych. W tej chwili nie potrafię jeszcze powiedzieć, skąd będą pochodziły środki, bo ciągle nad tym pracujemy. Rozważane są różne modele. Myślę, że temat nie będzie budził kontrowersji i w ciągu kilku miesięcy ten program już ruszy.

Środki z funduszu mają zostać przeznaczone na pomoc dla osób, które były wykorzystywane seksualnie przez duchownych. Ofiary będą mogły liczyć między innymi na wsparcie prawne i terapie psychologiczne. Rozważany jest także program edukacyjno-stypendialny. W kilku miastach w Polsce mają także działać poradnie psychologiczno-prawne oferujące również pomoc duszpasterską. Ze środków funduszu planowane jest też wsparcie dla telefonu zaufania "Zranieni w Kościele".

Od 2 września działa biuro do spraw ochrony dzieci i młodzieży, które mieści się w siedzibie Sekretariatu KEP przy skwerze kard. S. Wyszyńskiego 6 w Warszawie. Biuro jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-16:00. Na stronie ochrona.episkopat.pl podane są adresy delegatów diecezjalnych i zakonnych, którzy przyjmują zgłoszenia od ofiar molestowania seksualnego. Wsparcie można uzyskać także za pośrednictwem telefonu zaufania "Zranieni w Kościele", który obecnie działa jedynie raz w tygodniu. W każdy wtorek od godziny 19 do 22 dyżuruje dziesięć psychoterapeutek oraz pięciu asystentów, do których można się zgłosić dzwoniąc pod numer 800 280 900. Rzecznik prasowy tej inicjatywy Zbigniew Nosowski podaje, że od 12 marca z telefonu wsparcia skorzystało ponad 80 osób z całej Polski.

Więcej o:
Komentarze (185)
Episkopat utworzy fundusz. Środki trafią na pomoc dla osób molestowanych przez duchownych
Zaloguj się
 • acototak

  Oceniono 28 razy 26

  Środki na fundusz pójdą z niedzielnej tacy czy z podwyższenia podatku kościelnego?

 • ksiadz.teofil

  Oceniono 23 razy 21

  Pieniążki "Cudownie" rozpłyną się po rozmaitych "doradcach", znajomych Głódzia.

 • kuba161048

  Oceniono 22 razy 20

  Po co tworzyć , zabrać Rydzykowi i będzie .
  Przecież to i tak państwowe pieniądze zagrabione przez koloratki.

 • 11krzych

  Oceniono 18 razy 16

  Złodzieje utrzymujący za moje podatki pałace ze służbą i kradnący polską ziemię. Skonfiskować majątki sekcie katolickiej i będzie fundusz.

 • czechy11

  Oceniono 12 razy 12

  Wyglada na to Czarna Zaraza głosząca szkodliwa i zbrodnicza ideologię katolicka (odpowiedzialna za zamordowanie milionów ludzi od chwili jej powstania) znalazła Niey sposób na wyłudzanie kasy państwowej. Bo chyba nie sądzicie ze ten fundusz oszustwo zasili choć jedna złotówka z majątku tej mafii?

 • polak66maly

  Oceniono 14 razy 12

  to trzeba bedzie sprzedac caly majatek i jeszcze sie zapozyczyc.

 • ochujek

  Oceniono 11 razy 11

  Potrzebne milionowe odszkodowanie a nie pozorowanie działań odwracających uwagę. Towarzystwo wzajemnej adoracji przepełnione obłudą. Państwo bezczynne; nie ściga tych co zbrodniarzy ukrywają po innych parafiach, utajnia wizerunki sutannowych zboków w internetowym rejestrze zbrodniarzy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX