Niedziele handlowe 2019. Czy 22 września wypada niedziela handlowa?

W 2019 roku zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i dni świąteczne obowiązuje tylko jedna niedziela handlowa w miesiącu. Na dwie niedziele handlowe możemy liczyć dopiero w grudniu, kiedy wypadają święta.
Zobacz wideo

Do tego czasu musimy jednak liczyć się z jedną niedzielą handlową w każdym miesiącu. Kolejna zmiana w terminach zacznie obowiązywać od 2020 roku. Wtedy też w ciągu roku wypadnie maksymalnie siedem niedziel handlowych: w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, w jedną niedzielę poprzedzającą Wielkanoc oraz w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Niedziele handlowe 2019. Czy w niedzielę 22 września zrobimy zakupy w dużych sklepach?

Kiedy we wrześniu 2019 roku wypada handlowa niedziela? W 2019 roku terminy niedziel bez zakazu handlu wyznaczone zostały na ostatnią niedzielę każdego miesiąca. W związku z tym 22 września nie zrobimy zakupów w dużych sklepach i centrach handlowych. Najbliższa niedziela handlowa wypada jednak w przyszłym tygodniu, czyli 29 września.

Zakaz handlu w niedziele - które sklepy mogą być wtedy otwarte?

Zakaz handlu w niedzielę obejmuje przede wszystkim duże sklepy (Lidl, Biedronka, Kaufland, Tesco) oraz centra handlowe. W niedzielę otwarte mogą być jednak apteki, cukiernie, restauracje, stacje benzynowe, sklepy z pamiątkami oraz sklepy prowadzone przez właściciela placówki lub jego rodzinę. W niedziele 22 września mogą być otwarte także sklepy franczyzowe takie jak Żabka czy Carrefour Express.

Więcej o: