Niedziele handlowe 2019. Czy 15 września wypada niedziela handlowa?

Od marca 2018 roku obowiązuje ustawa ograniczająca handel w niedziele i dni świąteczne. W związku z tym konieczne jest sprawdzanie, w których terminach w danym miesiącu wypada niedziela handlowa. Terminy te zmieniać się będą aż do 2020 roku.
Zobacz wideo

Kiedy we wrześniu została wyznaczona niedziela bez zakazu handlu? Niedziela handlowa w 2019 roku wypada tylko raz każdego miesiąca. Wyjątkiem są jedynie dwie niedziele handlowe w kwietniu i grudniu, które przypadają ze względu na święta Bożego Narodzenia i Wielkanoc. Od przyszłego roku czekają nas jeszcze większe ograniczenia, a niedziele handlowe wypadać będą już tylko maksymalnie siedem razy w roku.

Niedziele handlowe 2019. Czy w niedzielę 15 września sklepy będą otwarte?

W 2019 roku niedziela handlowa została wytypowana w ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Zgodnie z kalendarzem w niedzielę 15 września duże sklepy oraz centra handlowe tego dnia będą zamknięte. Najbliższa niedziela, podczas której nie będzie obowiązywał zakaz handlu, wypada dopiero 29 września.

Zakaz handlu w niedziele - które sklepy mogą być wtedy otwarte?

Zakazem handlu w niedzielę objęte są przede wszystkim duże sklepy takie jak Lidl, Biedronka czy Tesco oraz centra handlowe. W tych dniach otwarte mogą być m.in. apteki, cukiernie, stacje benzynowe, sklepy z pamiątkami oraz sklepy prowadzone przez właściciela lub jego rodzinę. W niedziele niehandlowe bardzo często otwarte są także sklepy franczyzowe takie jak Żabka czy Carrefour Express oraz placówki, które pełnią funkcję placówki pocztowej.

Więcej o: