Niedziele handlowe 2019. Czy w niedzielę 15 września obowiązuje zakaz handlu?

Od marca 2018 roku klienci, którzy zostawiali robienie zakupów na ostatni dzień tygodnia, muszą od tego momentu sprawdzać, czy w danym terminie wypada niedziela handlowa. Kiedy we wrześniu będziemy mogli zrobić niedzielne zakupy w dużych sklepach i centrach handlowych?
Zobacz wideo

Niedziela handlowa w 2019 roku została wyznaczona tylko w jedną niedzielę każdego miesiąca. Rok wcześniej niedziela handlowa wypadała dwa razy w miesiącu. Od 2020 roku czeka nas kolejna zmiana w kalendarzu niedziel handlowych - od tego momentu wypadać one będą maksymalnie siedem razy w roku.

Niedziele handlowe 2019. Czy 15 września wypada niedziela handlowa?

Zgodnie z kalendarzem niedziel handlowych w 2019 roku niedziela bez zakazu handlu wypada zawsze w ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Zgodnie z tym rozporządzeniem 15 września duże sklepy takie jak Lidl, Biedronka czy Tesco oraz centra handlowe będą tego dnia zamknięte. Najbliższa niedziela handlowa wypada dopiero 29 września.

Zakaz handlu w niedziele - które sklepy mogą być wtedy otwarte?

Zakaz handlu w niedzielę nie obejmuje jednak wszystkich placówek: dotyczy to m.in. aptek, cukierni, stacji benzynowych, sklepów z pamiątkami oraz sklepów prowadzonych tego dnia przez właściciela lub jego rodzinę. Decyzja o tym czy i w jakich godzinach sklepy te są otwarte zależą od osoby zarządzającej konkretnym sklepem. Tego dnia otwarte są także często sklepy franczyzowe takie jak Żabka czy Carrefour Express lub sklepy, które jednocześnie pełnią funkcję placówki pocztowej.

Więcej o: