Tatry. Petycja do Mateusza Morawieckiego ws. ratownikw TOPR. "My, potencjalni ratowani musimy dziaa"

Organizatork petycji jest Beata Sabaa-Zieliska - dziennikarka i autorka ksiki "TOPR. eby inni mogli przey". Wrd gwnych postulatw znajduj si m.in podniesienie wynagrodze ratownikw i zwikszenie liczby etatw w TOPR
Zobacz wideo

Przypomnijmy od czego się to wszystko zaczęło. Niespełna kilka tygodni temu, w trakcie potężnej burzy, która rozpętała się w Tatrach, zginęły cztery osoby, w tym dwoje dzieci. Na ratunek ruszyli ratownicy TOPR. do szpitali przetransportowano wtedy ponad 100 osób.

Po zakończeniu akcji ratowniczej powołano sztab kryzysowy, w którym wziął udział premier. Mateusz Morawiecki zapowiedział, że jeśli ratownicy będą potrzebowali pomocy, to pieniądze się znajdą. Nie czekając na działanie premiera, sprawę w swoje ręce wzięła Sabała-Zielińska. W internecie zapoczątkowała akcję "#doceńTOPR", rozpoczynając tym samym zbieranie podpisów pod petycją do Prezesa Rady Ministrów.

Zarobki ratowników TOPR-u realizujących zlecone przez rząd działania z zakresu ratownictwa w Tatrach są tak niskie, że zmuszają ich do podejmowania dodatkowych zajęć kosztem wolnego czasu i rodziny

- czytamy w uzasadnieniu petycji. 

"To jest czas, kiedy my, potencjalni ratowani musimy działać. Zbliżają się wybory, czas ucieka. Tylko dzięki wielkiej mobilizacji możemy zebrać wymaganą ilość podpisów pod petycją i złożyć ją na ręce premiera" - czytamy na portalu tatromaniak.pl

Petycja zawiera trzy czołowe postulaty: podniesienie poziomu wynagrodzeń ratowników, zwiększenie liczny etatów (obecnie jest ich 39) oraz zagwarantowanie możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę. Zbiórka jest formą podziękowania za poświęcenie i wysiłki ratowników TOPR.

"Zmuszanie ratowników do pracy do 65. roku życia jest nieetyczne. Charakter tej służby wymaga doskonałej kondycji i dobrego zdrowia" - czytamy w petycji.

Karty do zbierania podpisów zamieszczono na portalu tatromianiak.pl. Popisy można zbierać od rodziny, znajomych, czy przyjaciół. Tekst dostępny jest tutaj.