Komisja Helsińska pyta Polskę o awaryjny zrzut ścieków do Wisły. Chce wiedzieć, czy zminimalizowano szkody

Komisja Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku wezwała Polskę w trybie pilnym do przygotowania informacji w sprawie zrzutu ścieków do Wisły w związku z awarią systemu przesyłowego nieczystości do oczyszczalni "Czajka". Sprawa awaryjnego zrzutu ścieków będzie dyskutowana od środy na posiedzeniu komisji w Tallinie.
Zobacz wideo

Komisja Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku (występująca również jako Komisja Helsińska lub HELCOM) chce poznać przede wszystkim przyczyny i skalę awarii systemu przesyłającego ścieki do oczyszczalni "Czajka". HELCOM pyta Polskę o ilość zrzuconych ścieków, jakość wody w Wiśle i szacowane straty w środowisku. Komisja chce również uzyskać informacje o tym, czy zostały podjęte wystarczające działania zaradcze, by zminimalizować szkody środowiskowe.

HELCOM powstał w latach 70. ubiegłego wieku w celu ochrony środowiska morskiego. Organizacja zajmuje się wszystkimi źródłami zanieczyszczeń w basenie Morza Bałtyckiego, prowadzi stały monitoring stanu wód Bałtyku i przygotowuje zalecenia dla państw członkowskich do podjęcia konkretnych działań.

Awaria oczyszczalni ścieków "Czajka"

Zrzut ścieków do Wisły w Warszawie rozpoczął się prawie dwa tygodnie temu, po awarii kolektorów poprowadzonych pod dnem rzeki. Dotychczas do wody przedostało się ponad 2,5 miliona metrów sześciennych nieoczyszczonych ścieków komunalnych.

W związku z awarią zbudowano most pontonowy, którym poprowadzono zastępczy rurociąg. Ma on działać do czasu naprawy właściwego bądź do znalezienia innego rozwiązania problemu przez władze stolicy. Przyczyną awarii kolektora biegnącego pod dnem Wisły były prawdopodobnie - jak informował stołeczny Ratusz - błędy przy montażu.

Więcej o:
Komentarze (122)
Awaria w oczyszczali "Czajka": Komisja Helsińska pyta Polskę o awaryjny zrzut ścieków
Zaloguj się
 • moszna666

  Oceniono 43 razy 13

  Siedzę w warszawskiej modnej klubokawiarni i popijam chłodne sojowe latte czytając Wyborczą z najnowszego iPhona.
  Zastanawiam się czy helsińskiej fundacji praw człowieka ktoś dyskretnie nie dał znać że w Warszawie rządzą nasi?
  Po co się interesują? Rafał powiedział że nic się nie stało to się nic nie stało. Niech ktoś szybko im podrzuci coś o Kościele katolickim... i sprawy wrócą na swoje normalne tory

 • andienerven

  Oceniono 14 razy 8

  Tu już tylko Robert Biedroń może pomóc.

 • 31.februarius

  Oceniono 36 razy 8

  a co mug Trzaskowski zrobić, jak mu pisiory rence taśmom sklejily?!

 • mietasek1967

  Oceniono 34 razy 6

  Oj zaboli ta wiadomość Trzaskowskiemu .

 • raknawspak

  Oceniono 15 razy 5

  Gó...burza :) :) :)

 • miets1

  Oceniono 4 razy 4

  Polskie partactwo. Trzeba było zbudować dwie mniejsze oczyszczalnie, a nie pchać się przez Wisłę ze ściekami.

 • piotrm74

  Oceniono 18 razy 4

  Zastanawiałem się gdzie są od tygodnia liberalni ekolodzy w obronie Wisły.... Widać że problemy ekologi zależą od położenia politycznego... Gdyby PIS rządził Warszawą to zjechałoby tysiące ekologów w zachodu, a tak cisza spokój...

 • bart5554b

  Oceniono 16 razy 4

  Wyborcza pisze nieprawde: to, co wpływa do Wisły zawiera również ścieki przemysłowe (choć stanowia one jedynie pare procent całości).

  Przy okazji: dla greenpeace to nie problem..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX