Gdzie jest burza? Niż Hans wkracza do kraju. Intensywny deszcz, możliwe trąby powietrzne

Pogoda. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają: burze mogą dziś przejść przez dziewięć z szesnastu województw. Meteorolodzy prognozują, że opady mogą osiągnąć do 45 mm, a wiatr do 70 km/h.
Zobacz wideo

Z prognozy pogody na portalu pogodynka.pl wynika, że intensywne opady deszczu z burzami mogą wystąpić dziś w województwach zachodniopomorskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim, małopolskim, śląskim i opolskim. Dla tych regionów wydano ostrzeżenia meteorologiczne I stopnia. Takie warunki spowodowane są przez niż Hans, który przywędrował do nas zza zachodniej granicy. Przed burzami ostrzega także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, podając, że intensywne opady deszczu i wyładowania atmosferyczne mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. 

Burze będą przesuwać się na północ i północny zachód. Mogą wystąpić także trąby powietrzne

Przypomnijmy, że ostrzeżenie meteorologiczne I stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Polscy Łowcy Burz prognozują, że takie zagrożenie mogą dziś stanowić nie tylko burze, lecz także trąby powietrzne. "Ze względu na dogodne warunki istnieje ryzyko powstania trąby powietrznej nie tylko na obszarze objętym 1 stopniem zagrożenia" - komentują. 

Więcej o: