Grzybiarze mogą roznosić groźną chorobę. Mapa z ostrzeżeniami dotyczy całej wschodniej Polski

Główny Lekarz Weterynarii wystosował komunikat, w którym odradza osobom mającym styczność ze świniami chodzenie na grzyby. Ma to związek z afrykańskim pomorem świń. Apel dotyczy mieszkańców czterech wschodnich województw.
Zobacz wideo

W komunikacie Główny Lekarz Weterynarii apeluje o "zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa biologicznego podczas pozyskiwania runa leśnego w obszarach utworzonych w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń". Jak wynika z mapy opublikowanej na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii, ostrzeżenie dotyczy czterech całych województw: lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Na mapie wyszczególniono cztery obszary: ochronny (żółty), objęty ograniczeniami (czerwony) i obszar zagrożenia (niebieski).

ASF. Główny Lekarz Weterynarii przestrzega grzybiarzy

  • Mapa obszarów zagrożonych ASF dostępna jest tutaj >>>

Oprócz wymienionych województw Strefą ochronną objęte są wschodnie gminy Pomorza, woj. łódzkiego, woj. świętokrzyskiego, a także północna część Podkarpacia. "Osoby mające jakikolwiek kontakt ze świniami nie powinny uczestniczyć w pozyskiwaniu owoców leśnych i grzybów na terenach ww. obszarów ze względu na możliwość przypadkowego, niezamierzonego przeniesienia wirusa ASF na zwierzęta gospodarskie" - czytamy w komunikacie. 

Główny Lekarz Weterynarii podkreśla, że jeśli jednak osoba mająca kontakt ze świniami wybierze się do lasu, "minimalna długość karencji przed kontaktem ze świniami powinna wynosić 72 godziny". "Ponadto, należy pamiętać o konieczności całkowitej wymiany odzieży i obuwia przed wykonywaniem czynności związanych z obsługą świń oraz o zastosowaniu środków przeznaczonych do higieny i dezynfekcji" - czytamy. 

GLW przypomina też, jak zachować się w przypadku napotkania padłego dzika: nie podchodzić, nie dotykać, nie zabierać żadnej części zwierzęcia. O zwłokach dzika należy poinformować inspektorat weterynarii, lekarza weterynarii, leśniczego, myśliwego bądź lokalne służby policji albo straży gminnej.

Więcej o: