Grzybiarze mogą roznosić groźną chorobę. Mapa z ostrzeżeniami dotyczy całej wschodniej Polski

Główny Lekarz Weterynarii wystosował komunikat, w którym odradza osobom mającym styczność ze świniami chodzenie na grzyby. Ma to związek z afrykańskim pomorem świń. Apel dotyczy mieszkańców czterech wschodnich województw.
Zobacz wideo

W komunikacie Główny Lekarz Weterynarii apeluje o "zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa biologicznego podczas pozyskiwania runa leśnego w obszarach utworzonych w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń". Jak wynika z mapy opublikowanej na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii, ostrzeżenie dotyczy czterech całych województw: lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Na mapie wyszczególniono cztery obszary: ochronny (żółty), objęty ograniczeniami (czerwony) i obszar zagrożenia (niebieski).

ASF. Główny Lekarz Weterynarii przestrzega grzybiarzy

 • Mapa obszarów zagrożonych ASF dostępna jest tutaj >>>

Oprócz wymienionych województw Strefą ochronną objęte są wschodnie gminy Pomorza, woj. łódzkiego, woj. świętokrzyskiego, a także północna część Podkarpacia. "Osoby mające jakikolwiek kontakt ze świniami nie powinny uczestniczyć w pozyskiwaniu owoców leśnych i grzybów na terenach ww. obszarów ze względu na możliwość przypadkowego, niezamierzonego przeniesienia wirusa ASF na zwierzęta gospodarskie" - czytamy w komunikacie. 

Główny Lekarz Weterynarii podkreśla, że jeśli jednak osoba mająca kontakt ze świniami wybierze się do lasu, "minimalna długość karencji przed kontaktem ze świniami powinna wynosić 72 godziny". "Ponadto, należy pamiętać o konieczności całkowitej wymiany odzieży i obuwia przed wykonywaniem czynności związanych z obsługą świń oraz o zastosowaniu środków przeznaczonych do higieny i dezynfekcji" - czytamy. 

GLW przypomina też, jak zachować się w przypadku napotkania padłego dzika: nie podchodzić, nie dotykać, nie zabierać żadnej części zwierzęcia. O zwłokach dzika należy poinformować inspektorat weterynarii, lekarza weterynarii, leśniczego, myśliwego bądź lokalne służby policji albo straży gminnej.

Więcej o:
Komentarze (141)
Grzybiarze mogą roznosić ASF. Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dla wschodniej Polski
Zaloguj się
 • guru133

  Oceniono 67 razy 63

  Ze świniami ma dzisiaj kontakt cała Polska, bo orwellowskie świnie są dzisiaj przy władzy.

 • wkkr

  Oceniono 61 razy 55

  Ciekawe że podobnego apelu nie wystyosowano w stosunku np. do myśliwych... czy ich wirusy się nie imają?

 • cezar85

  Oceniono 37 razy 37

  to ciekawe, bo myślałem, że to dziki chodzą do chlewów w odwiedziny

  a tu popatrz, grzybiarze

  na szczęście myśliwi ubabrani we krwi dzików, nie rozwożą asf równie ubabranymi autami

 • topel

  Oceniono 33 razy 31

  Sądząc po ilości śmieci w lesie można stwierdzić, że pełno świń wchodzi do lasu.

 • szpetny_joe

  Oceniono 30 razy 30

  Tym razem - odstrzał grzybiarzy :-)

 • zd46

  Oceniono 24 razy 20

  Politycy PiS-u roznoszą "kaczy pomór", po całej Polsce. Popatrzcie ilu tam jest "dzielnych" roznosicieli. Konie w Janowie też padały.

 • zd46

  Oceniono 21 razy 19

  Szyszko z Pisowa kazał by "odstrzelić grzybiarzy"

 • marywil2012

  Oceniono 19 razy 17

  niby związków nie powinno być ale czy tak jest w istocie? Warto badać związki rozprzestrzeniania się także tej choroby ze wschodu i rosnącego poparcia dla PiS, zwięszkającego się wraz z przybliżaniem się do wschodniej granicy. Może jednak następuje jakiś rodzaj wzrostu bezkrytyczności? zwiększenia się podatności na manipulacje, propagandę, bajki, opowieści o spiskach, a z drugiej agresywne reagowanie na poglądy przeciwne.
  trudno mi jest bowiem uwierzyć, że po 4 latach rozdawania, wyborcy pisowscy wciąż nie widzą, że ktoś i robi w balona. Od 4 lat psuje się państwo nazywając to reformą, a obietnice są niezrealizowane oprócz tych, które polegają na rozdawaniu pieniędzy na konsumpcję.
  Czy ktoś z pisowskiego elektoratu w końcu odważy się pójść z tym do specjalisty. Może to dobry moment.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX